Uczelnia – państwowa czy prywatna?

26 Lipca 2010

To nieprawda, że lepiej jest studiować na uczelni państwowej. Studiowanie w szkole prywatnej także ma bardzo dużo plusów.

Uczelnia – państwowa czy prywatna?

Pokutuje przekonanie, że najlepiej jest dostać się na dzienne studia na uniwersytecie. Jednak to błędne myślenie, które nijak się ma do wymogów na dzisiejszym rynku pracy. Tak naprawdę, jeśli już na studiach chcemy zadbać o karierę zawodową, warto wybrać studia zaoczne. Tylko taki tryb pozwala uczyć się i pracować, czyli zdobywać nieocenione doświadczenie – zwłaszcza że na dyplomie nie wpisuje się już trybu, w jakim ukończyło się studia.

Podobnie jest z uczelniami państwowymi. Do niedawna były uznawane za kuźnię specjalistów i pracowników najlepszych firm. Dzisiaj okazuje się, że uniwersytety to fabryki bezrobotnych, którzy po ukończeniu studiów nie mogą znaleźć pracy. Czasem naprawdę trzeba się zastanowić, czy w ogóle warto iść na studia. A szkoły prywatne, które stereotypowo uważa się za miejsce dla słabszych, stają się dziś przepustką do wysokich zarobków i spektakularnej kariery zawodowej. Jaką zatem uczelnię wybrać?

Uczelnia państwowa

Ma jedną istotną przewagę nad uczelnią prywatną: studia dziennie tutaj nie kosztują. Jeśli dostaniesz się na renomowany kierunek w trybie stacjonarnym i do tego w swoim mieście rodzinnym, możesz to uznać za bardzo duży sukces. Bo studiowanie nigdy nie jest darmowe – kupowanie książek, kserowanie notatek, dojazdy na uczelnię, imprezowanie (cóż, to również element studenckiego życia) naprawdę sporo kosztuje. A gdy do tego przyjdzie nam utrzymać się w obcym mieście, może się okazać, że lepiej byłoby uczyć się zaocznie, bo wtedy można pracować.

Na uczelniach państwowych (uniwersytety, politechniki, akademie) jest cała gama kierunków, w których możesz przebierać. Do tych renomowanych i co roku obleganych podczas rekrutacji wciąż dołączają nowe. A na uczelniach prywatnych tych wszystkich kierunków nie ma. Przykład? Medycyna. Jeśli chcesz być w przyszłości panią doktor, twoją przepustką jest wyłącznie uczelnia państwowa.

Niewątpliwą zaletą uczelni państwowych jest również ich prestiż. Już samo studiowanie na akademii medycznej czy uniwersytecie brzmi dumnie i na dyplom takich placówek pracodawca zawsze zwróci uwagę. Wielu z nich wciąż ma przeciętną orientację wśród uczelni wyższych i samo słowo „uniwersytet” robi na nich wrażenie. A gdy do tego doda się człon „jagielloński” czy „warszawski”, wielu szefów przyjmie cię do pracy z otwartymi ramionami. Mimo postępu, myślenie stereotypowe w naszym kraju w dalszym ciągu ma bardzo duże znaczenie – i jako studentka uczelni państwowej możesz na tym bardzo dużo zyskać.

Kolejną zaletą uczelni państwowych jest możliwość podjęcia studiów licencjackich, magisterskich, doktoranckich czy profesorskich. Oznacza to, że jeśli dostaniesz się na jakiś uniwersytet i okażesz się zdolną studentką, masz szansę zostać tam na stałe. Możesz zdobywać kolejne stopnie naukowe, czyli piąć się po szczeblach uniwersyteckiej kariery. Dla porównania, wiele uczelni prywatnych wciąż oferuje tylko studia licencjackie, a tytuł magistra musisz wtedy zdobyć w zupełnie innej placówce.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (222)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Martyna
(Ocena: 5)
2017-09-24 17:32:41

Ja wybrałam WSB. Maja bardzo dobrą ofertę, szeroki wybór jeśli chodzi o kierunki studiów. Studiuje zaocznie i pracuję, jestem bardzo zadowolona z wyboru i szczerze polecam :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Renata Mazur
(Ocena: 5)
2013-09-08 18:15:51

re: Uczelnia – państwowa czy prywatna?

Witam, WSB to uczelnie których oferta i organizacja skierowane są przede wszystkim do osób łączących naukę i pracę. Kierunek obrany przez Wyższe Szkoły Bankowe został doceniony nie tylko w rankingach i w opinii pracodawców, ale również przez ponad 35 000 pracujących studentów, którzy co roku zdobywają tu wiedzę i doświadczenia. Wyższe Szkoły Bankowe to uczelnie najchętniej przez nich wybierane. Ponadto do dnia 16 września można się zapisywać korzystając z promocji: 0zł wpisowego (zamiast 395zł) 300zł zniżki w czesnym na I roku studiów Pozdrawiam, Renata Mazur, Wsb OnlineExpert

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
kreskkka
(Ocena: 5)
2013-09-07 10:34:14

re: Uczelnia – państwowa czy prywatna?

ja własnie zacyznam studia na WSB w Toruniu, kierunek psychologia w biznesie :) licze na potężną dawkę wiedzy no i zmaierzam pracować jednocześnie syudiując

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-25 14:20:56

Wiecie co, ja wybrałam prywatną właśnie ze względów wymienionych powyżej - ja pracę i wykładowcy nie robią mi problemów z obecnością i zaliczaniem egzaminów. Co więcej, na mojej uczelni (wyzsza szkola zarządzania i bankowości w krakowie) mozna kontynuwować naukę po licencjacie i ja planuje zrobi tez i tutaj magistra. takz nie wszystkie uczelnie prywatne kończą na licencjacie :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-23 12:00:02

moim zdaniem prywatna. sama studiuje na almamer, a wiec uczelni prywatnej i bardzo ciesze sie z podjetego przed 1,5 roku wyboru. uczelnia daje duzo mozliwosci, daba o rozwoj studentow i stale poszerza swoja oferte. dla bardziej aktywnych oferuje znizki, stypendia socjalne, a takze zapewnia praktyki w kraju i zagranica. i czego chciec wiecej? trudno mi sobie wyobrazic, zeby panstwowa az tak pomagala.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
`
(Ocena: 5)
2013-01-05 23:39:10

ludzie skończcie z tym SPANEM !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-22 19:12:00

Zgadzam się z tezą w leadzie. Co prawda za studia na uczelni prywatnej trzeba płacić, ale można potem sobie to odbić. Po pierwsze stypendium, które na takich uczelniach również jest, po drugie korzystaniem z wszelkich dogodności jakie oferuje taka uczelnia. Wiem o czym piszę, byłam piekielnie zła, kiedy musiałam isć na prywatną bo nie dostałam się na państwową, ale na pryzkładzie krakowskiego Wszib-u mogę śmiało powiedzieć, że uczelnie prywatne to o wiele lepsze miejsce do nauki. Krąży opinia, że na prywatnej płacisz i zdajesz, ale prześliznąć można sie przez studia i na państwowej, a tak naprawdę jeśli ktoś chce się uczyć, to lepiej skorzystać z oferty uczelni, która zapewni świetne warunki do nauki. Takich niestety nie zapewniają zazwyczaj państwowe.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-16 11:13:45

Tez wybieram sie na Wszib. Zastanawialam sie nad jedna z panstwowych uczelni w Krakowie i nad Wszibem i ta druga uczelnia wygrala. Skusilo mnie cale zaplecze dydaktyczno-socjalne, stypendia, mozliwosc odbycia super praktyk (a nie na wszystkich uczelniach panstwowych tak o nie latwo), mozliwosc wyjazdu za granice na Erasmusa i wiele wiele innych, mozna by dlugo tu wymieniac. Mam sasiada ktory tez skonczyl tę uczelnie i bardzo sobie ja chwalil, a teraz pracuje i znalazl prace bez wiekszego problemu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-10 14:50:47

Studiuję na prywatnej uczelni, krakowskim Wszibie. Nie zamieniłabym tej uczelni na państwową. Tu zdobywam prawdziwe umiejętności a nie uczę się jakichś tam regułek, które potem do niczego mi się nie przydadzą. Dobre określenie - "wykształciuch" - jest ich pełno po państwowych uczelniach. Na szczęście rynek pracy weryfikuje potem kto co umie :) i często studenci po uczelniach państwowych są bardzo zawiedzeni, że nie mają pracy. Przecież skończyli dobrą uczelnię, mają dobry dyplom - a umiejętności? To jest teraz najwazniejsze i tego uczą na uczelniach prywatnych.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-28 21:05:53

szkoły prywatne to wielkie dno

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-10-28 21:23:14

Inteligentna osoba po państwowej szkole nie wypisywałaby takich bzdur i nie wchodziła by w bezsensowny spór, które uczelnie są lepsze. Ważna jest inteligencja i chęć do pracy. Ja dopiero wybieram się na studia i powiem tylko tyle, że jest wiele studentów, którzy dostali się na uczelnie państwowe ale poszło na prywatne gdyż wybrali cięższą drogę ponieważ chcą być samodzielni i pracować a nie być na utrzymaniu tatusia i mamusi. A pracy na weekendy jest niewiele dla studentów, którzy uczą się na studiach dziennych więc dla mnie to co wy tu piszecie to po prostu absurd.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz