Tonąc w DŁUGACH: Jak wyjść z pętli zadłużenia, póki nie jest za późno?

25 Listopada 2014

Finansowe potknięcie może zdarzyć się każdemu. Grunt to wiedzieć, jak szybko i bezboleśnie wyjść na prostą.

pieniądze

Może ci się wydawać, że na pewnym poziomie finansowym nie może być mowy o kłopotach. Nieprawda. Sławny pięściarz Mike Tyson zarobił na ringu blisko 400 mln dolarów (!) i… roztrwonił swój majątek. Do bankructwa przyznali się też aktor Burt Reynolds, aktorka Kim Basinger oraz aktor i piosenkarz Don Johnson. O kłopotach finansowych Lindsay Lohan można by napisać książkę, polska prasa kolorowa rozpisuje się natomiast o wielkim kredycie Kasi Cichopek. Komornik zapukał do drzwi Edyty Górniak, Magdy Gessler, Marty Grycan czy Ilony Felicjańskiej.

Wnioski? Kłopoty finansowe dotyczą nie tylko tych, którzy nie mają dochodu albo zarabiają słabo. A statystyki nie są optymistyczne. Okazuje się, że Polacy toną w długach, a ilość ich zobowiązań stale rośnie. Z obliczeń Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor wynika, że na koniec 2013 roku długi Polaków wyniosły… 39,82 mld zł. Co drugi Polak spłaca kredyt lub pożyczkę. Duży ból głowy mają szczególnie ci, którzy z bankiem rozliczają się we frankach szwajcarskich.

Problem w tym, że o kłopotach finansowych i niespłaconych długach rozmawiamy niechętnie. Z badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie Grupy KRUK dowiadujemy się, że choć 89 proc. z nas uważa, że o problemach finansowych warto rozmawiać z partnerem bądź małżonkiem, to jedynie 62 proc. decyduje się na to, gdy kłopoty naprawdę się pojawią.

– Osoby zadłużone, zwłaszcza te, które miały wcześniej do czynienia z zadłużeniem, ale udało im się ten problem rozwiązać, zauważają, że nie sposób uniknąć negatywnego wpływu długów na życie rodziny – mówi agencji informacyjnej Newseria Michał Kociankowski, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii. – Nawet jeżeli rodzina nie wie o samym problemie, to widzi nerwowość i zmiany w zachowaniu takiej osoby.

A w pętlę długów można wpaść bardzo łatwo – pożyczajmy, by „załatać dziurę”. Obiecujemy, że oddamy, ale nie mamy z czego, więc znowu się zadłużamy, by spłacić zobowiązanie. Bierzemy tzw. chwilówkę, aby rozliczyć się z bieżących zadłużeń, ale astronomiczne odsetki zaczynają nas zżerać… Co robić, jeśli kłopoty finansowe się piętrzą?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (7)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

kalina
(Ocena: 5)
2015-04-28 10:25:08

re: Tonąc w DŁUGACH: Jak wyjść z pętli zadłużenia, póki nie jest za późno?

Jak dla mnie dobrym wyjściem z zadłużenia może być plan restrukturyzacji zadłużenia dopasowany indywidualnie do naszej sprawy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Podpis...
(Ocena: 5)
2014-11-25 16:18:57

re: Tonąc w DŁUGACH: Jak wyjść z pętli zadłużenia, póki nie jest za późno?

Przejebane na maxa, wszedzie tylko kasa I kasa sie liczy,

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-11-25 18:01:51

Ktos kto twierdzi,ze pieniadze nie sa wazne jest hipokryta. Pieniadze sa wazne. Nie zamierzam zyc od pierwszego do pierwszego. Zasluguje na cos lepszego niz to.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-11-25 20:32:45

Nie jest hipokrytą, tylko ma inne oczekiwania od życia :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-11-25 10:18:18

re: Tonąc w DŁUGACH: Jak wyjść z pętli zadłużenia, póki nie jest za późno?

Kruk dobija wysokimi odsetkami...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Natasza
(Ocena: 5)
2014-12-01 23:34:51

Błąd. To są ustawowe odsetki (13% w skali roku). Sama jestem windykatorem

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1