Szukasz pracy? Dowiedz się, jakich zawodów unikać!

03 Sierpnia 2009

Choć dzisiejsze czasy pachną równouprawnieniem, są zawody, które kobiety powinny sobie mimo wszystko darować.

Szukasz pracy? Dowiedz się, jakich zawodów unikać!

Współczesna kobieta, jeśli tylko chce, może się podjąć niemalże każdej pracy. Spawaczka? Bardzo proszę. Piłkarka? Nie ma sprawy. Pani ochroniarz? Czemu nie! Takie maniakalne dążenie do równouprawnienia nie zawsze jest jednak słuszne. W niektórych zawodach kobieta nie sprawdzi się tak jak mężczyzna – ze względu na mniejszą wytrzymałość, siłę, odporność psychiczną. W których zawodach kobieta spali się bardziej niż facet? 

To przede wszystkim większość ciężkich prac fizycznych. Zajęcia budowlańca, tynkarza, mechanika, murarza są dla kobiety często ponad jej siły. Przede wszystkim każdy pracodawca będzie traktował dziewczynę jako słabszego i mniej wydajnego pracownika, dlatego kobieta niekiedy będzie zmuszona pracować za dwoje, żeby udowodnić swoją wartość. Rzecz jasna, może być świetnym fachowcem i dawać z siebie wszystko, lecz ciężkie zawody fizyczne mogą źle wpływać nie tylko na jej zdrowie psychiczne (surowy, patrzący z politowaniem szef i żartujący koledzy), ale również fizyczne. Dźwiganie może fatalnie wpłynąć na postawę kobiety, jej kręgosłup oraz kolana! To części ciała wyjątkowo podatne na uszkodzenia. 

W jakich zawodach panie będą miały dużo trudniej? Generalnie kobieta - menedżer praktycznie zawsze spotyka się z mniejszym zaufaniem niż prezes - mężczyzna. Jeśli marzysz o zajęciu najważniejszego stanowiska w dużej korporacji, prawdopodobnie czeka cię dłuższa droga niż mężczyznę, nawet gdyby miał identyczne CV jak ty. W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że to facet jest lepszym pracownikiem i na „dzień dobry” dostaje wyższą propozycję zarobku niż kobieta na tym samym stanowisku. Dlatego marząc o wielkiej karierze, musisz przygotować się na walkę do upadłego. 

Wiele kobiet bardzo szybko się wypala i rezygnuje z wielkiej kariery, widząc, jak bardzo muszą się dla niej poświęcić. Dla kobiety kariera menedżerki to również szereg wyrzeczeń – bardzo często musi wybrać między życiem osobistym a pracą.

Dla kobiet ciężki jest również  zawód kierowcy jeżdżącego w długie trasy. Przede wszystkim to ogromne obciążenie dla rodziny – gdy mężczyzna wyjeżdża, kobieta nadal wypełnia swoje domowe obowiązki. Gorzej, gdy zajęcia domowe spadają na barki mężczyzny – dla niego może być to nie do zaakceptowania. Taki zawód jest również ciężki ze względu na higienę, bo kobieta szybciej łapie wszelkiego rodzaju infekcje dróg rodnych, które mogą stać się przewlekłe. 

Kobieta ma również o wiele trudniej każdego miesiąca, gdy nadchodzą „te dni” – mężczyźni nie mają takich problemów i w trasę mogą jechać beż żadnych większych obciążeń, co zdecydowanie przemawia na ich korzyść. Praca długodystansowego kierowcy jest również niedobra dla kobiecej postawy, jej ramion, pleców i generalnie kondycji fizycznej, która na pewno nie zyska na wielogodzinnym siedzeniu w zamkniętej przestrzeni. 

Ciężkim zawodem dla kobiety jest również bycie… weterynarzem. Oczywiście, nie takim, który leczy kotki, pieski i myszki w dużej aglomeracji, ale takim, który pracuje np. na wsi, gdzie do obowiązków weterynarza należy opieka nad dużymi i ciężkimi zwierzętami, jak koń czy krowa. Dla kobiety jest to praca bardzo męcząca i trudna, a jednocześnie bardzo odpowiedzialna.

Niektóre prace, jako kobieta, musisz sobie darować także ze względów prawnych. Panie nie mogą wykonywać prac szkodliwych dla ich zdrowia. Według rozporządzenia Rady Ministrów z września 1996 r. z późniejszymi zmianami, przedstawicielki płci pięknej nie mogą wykonywać prac, przy których wydatek energetyczny netto przekracza 5 tys. kJ na jedną zmianę roboczą, gdzie 1 kJ to ok. 0,24 kcal. 

Jeśli złościsz się, że mężczyźni z racji swojej płci mają większe prawa, zwłaszcza zawodowe, musisz to po prostu zaakceptować albo spróbować to… zmienić. Może już pora na małą rewolucję? :-)   

Ewa Podsiadły

Zobacz także:

Poznaj najszczęśliwsze zawody świata!

Aktorka, pielęgniarka, lekarz, a może… rzeźnik? Zobacz, kto jest najszczęśliwszym pracownikiem na świecie!

Gdzie w Polsce zarabia się najwięcej?

Według danych GUS, najlepiej zarabiają mieszkańcy województwa mazowieckiego, a najgorzej… 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (138)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-17 13:16:23

aha

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-05 15:06:00

"gdy mężczyzna wyjeżdża, kobieta nadal wypełnia swoje domowe obowiązki. Gorzej, gdy zajęcia domowe spadają na barki mężczyzny – dla niego może być to nie do zaakceptowania." Żałosne, gdzie tu równouprawnienie?!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-04 19:44:40

http://prywatnezdrowie.pl/uzytkownicy/rejestracja/?from=41e8d659bd Za rejestrację i zgłoszenie się do konkursu- nagroda gwarantowana- opaska na rękę z czujnikiem promieni UV Za zaproszenie 3 osób- termometr elektroniczny Za zaproszenie większej liczby osób nagrody- roczny zapas pieluszek, notebook, rower lub inne :) polecam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-04 19:44:31

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-04 17:09:15

Nie burzcie się aż tak, dziewczyny! Przecież oni piszą czego kobieta NIE POWINNA ROBIĆ ze względu na skutki zdrowotne, lub po prostu z braku sił. Z natury jesteśmy delikatne, i nic tego nie zmieni. Mężczyzna jest stworzony do ciężkiej pracy. Oni nie zabraniają nam pracować jako kierowca menadżer czy weterynarz. Nie rozumiem dlaczego tak bardzo się rzucacie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-04 16:01:42

"Dla kobiety jest to praca bardzo męcząca i trudna, a jednocześnie bardzo odpowiedzialna." - co to za uzasadnienie? O_o

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-04 21:42:22

Dokładnie, tego argumentu chyba nikt nie przebije ^__^

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-04 13:32:38

Jeżeli chodzi o lekarza weterynarii spec. konie to właśnie nie każdy mężczyzna się tu nadaje, bo to zwierzęta silne ale jednocześnie delikatne. Rozmawiałam na ten temat ze znajomym weterynarzem, chłop ponad 1,90m waży trochę ponad 100kg ale powiedział że koni by nie chciał leczyć bo by im krzywdę zrobił... W ogóle bez sensu cały artykuł.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-04 12:52:28

http://s10.bitefight.onet.pl/c.php?uid=138855

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-04 12:44:31

Co za beznadziejny artykuł!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-04 11:46:43

ze co?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz