Szukać etatu czy założyć własną firmę?

23 Kwietnia 2014

Możesz zatrudnić się u kogoś. Możesz też zatrudnić… samą siebie. Co jest lepsze? Co daje większą swobodę, a mniejszy stres?

bizneswoman

Być może właśnie stajesz przed takim dylematem. Zdajesz sobie sprawę, że sytuacja na rynku pracy jest trudna i nie wiesz, jak powinna wyglądać twoja kariera. Część osób namawia cię na szukanie etatu. Część podpowiada, że warto zaryzykować i rozkręcić własny biznes. Kto ma rację?

Etat – dla kogo?

Zacznijmy od etatu. Z badań przeprowadzonych przez GfK Polonia na zlecenie PKPP Lewiatan wynika, że Polacy wolą go od prowadzenia własnej firmy – postawiło na niego 51 proc. ankietowanych (dla porównania – 38 proc. respondentów odpowiedziało, że to własny biznes jest lepszy od pracy u kogoś). Nieprzypadkowo. Etat daje większą stabilizację niż własna firma. I większe przywileje (normowany czas pracy, płatne urlopy, zwolnienia lekarskie itp.).

Własna firma to nie dla mnie – mówi Ola*. Może dlatego, że robię to, co lubię: pracuję w przedszkolu z maluchami. Mam z nimi świetny kontakt, rodzice są wobec mnie ciepli, a dyrektorka umie docenić pracowników. Za nic nie zamieniłabym tej pracy, mimo że nie zarabiam tu kokosów. Jak słyszę opowieści o ZUS-ach, podatkach, przepisach, to mi włosy stają dęba. Jak dla mnie etat daje więcej luzu”.

Etat zazwyczaj gwarantuje większe bezpieczeństwo finansowe. Wynagrodzenie nie zależy od tego, czy pozyskasz klientów, czy też nie. Często możesz liczyć na dodatki i premie. A i emerytura w przypadku etatowców zazwyczaj jest wyższa.

Etat jest dla ciebie, jeśli:

- Nie chcesz zawracać sobie głowy papierkami i formalnościami, które związane są z prowadzeniem własnej firmy;

- Nie masz pomysłu na własny biznes (i pieniędzy, by go rozkręcić);

- Chcesz zdobyć doświadczenie zawodowe, wyrobić sobie kontakty;

- Masz naturę najemnika – lubisz przyjść do pracy o konkretnej porze, zrobić to, co do ciebie należy, wyjść z biura i nie myśleć o obowiązkach;

- Nie lubisz ryzykować. Wolisz stabilizację.

A może własna firma?

Na założenie własnej działalności gospodarczej bardzo często decydują się osoby zmęczone pracą u kogoś, niezadowolone z wynagrodzenia i atmosfery. Jeśli to ich pierwsza własna firma, mogą liczyć np. na niższy ZUS (ok. 400 zł) – przez pierwsze dwa lata. Własny biznes to czasem również jedyna możliwość, gdy nie można znaleźć etatu.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (7)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-12-06 17:08:37

re: Szukać etatu czy założyć własną firmę?

Jeśli chodzi o finanse od jakiegoś czasu prześladował mnie pech. Doszło do tego, że zamówiłam rytuał przyciągnięcia pieniędzy na stronie moc-energii.pl . Liczyłam że poprawi to moją sytuację… i nie przeliczyłam się. Kwestie finansów od tego czasu poprawiły się, w końcu czuję że nie mam już pecha do finansów.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-23 20:23:39

re: Szukać etatu czy założyć własną firmę?

mój chłopak zaczął kręcić firmę pół roku temu i to wszystko dopiero rusza. trudno bardzo jest na początku...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-23 12:41:28

re: Szukać etatu czy założyć własną firmę?

Zakładam właśnie własny biznes. Gdzie się nie obejrzę, tam mam pod górkę, ciężko cokolwiek w tym kraju załatwić, urzędnicy ciągle są niezadowoleni, a jak wyliczyłam opłaty to mi włosy dęba stanęły... Wiem, że muszę spróbować, bo godnej pracy i tak nie znajdę, ale mam już tego wszystkiego dość. Miałam ruszyć od maja a przez formalności nie zdążę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-23 10:35:09

re: Szukać etatu czy założyć własną firmę?

tiaa i wyrób na zusy i podatki prowadząc własny biznes w tym kraju. Ja właśnie zdecydowałam, że wyjeżdżam za granicę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-23 12:18:51

masz rację ,ja miałam firmę jednoosobową 2 lata jakoś szło,a jak wszedł ponad 1tys.zus to zawiesiłam bo nie będę kredytów brać,a by zapłacić zakichany zus..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-23 12:40:49

nooo trzeba jakos cos z tym zrobic ;/ male firmy sa w dupie przez zusy srusy itp. pracy nie ma, pracodawcy wybrzydzaja, a male firmy nei maja szans. chory system.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-23 19:45:07

a wyobraźcie sobie że takie hipermarkety jak Tesco czy Leclerc nie muszą płacić podatków bo podobno "zapewniają miejsca pracy"

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1