Studia podyplomowe – po co i dla kogo?

13 Czerwca 2016

Inwestycja w przyszłość, która daje szansę na lepszą pracę czy wydawanie pieniędzy na dodatkowy „papierek”?

studia podyplomowe

Co roku na studia podyplomowe decyduje się około 160-170 tysięcy Polaków. Najbardziej popularne są kierunki ekonomiczne i administracyjne, pedagogiczne oraz medyczne. Czy uczestnicy zajęć są zadowoleni ze swoich wyborów?

Justyna ma już za sobą trzy „podyplomówki”. „I nie żałuję. Owszem, zrobiłam je dla papierka, jednak swoim zaangażowaniem i wkładem pracy osiągnęłam więcej niż tylko kolejny świstek. Wstawałam w weekendy o 4 rano by dojechać na zajęcia do odległego miasta, spałam bez kołderki, ale w moim wypadku podyplomówka dała mi solidny fundament, pokazała co chce, a czego powinnam unikać. Do dnia dzisiejszego rozwijam się w trzech, zupełnie różnych obszarach zawodowych. Po prostu wybrałam tematy, które od zawsze mnie rajcowały” – tłumaczy.

Kariera po studiach: Z uniwersytetu na kasę w dyskoncie

Także Ewa może pochwalić się w CV ukończeniem trzech kierunków studiów podyplomowych. „Było warto, choć kosztowało mnie to blisko 20 tysięcy złotych. Studia poszerzyły mój zakres kompetencji, co procentuje na co dzień. Mimo, że nie skończyłam jeszcze 30 lat, już zajmuję dość wysokie stanowisko w dużej firmie, gdzie naprawdę liczą się z moim zdaniem i mam wpływ na wiele spraw – twierdzi.

Bardziej sceptyczna jest Grażyna, która niedawno skończyła podyplomową rachunkowość na dość prestiżowej uczelni. „Wydałam bardzo dużo pieniędzy, a wiele się tam nie nauczyłam. W ogóle odnosiłam wrażenie, że to nie ja jestem ważna dla szkoły, ale moje przelewy za czesne. Wykładowcy ewidentnie olewali obowiązki, a jeden z nich nawet stwierdził, że nie będzie się wysilał, bo przecież nie oczekujemy od niego cudów, bo zależy nam tylko na papierku” – denerwuje się Grażyna.

Poszerzenie wiedzy

Studia podyplomowe to dość specyficzna forma kształcenia. By je rozpocząć należy posiadać dyplom studiów licencjackich, inżynierskich bądź magisterskich. Różnice w wymaganiach formalnych każda uczelnia określa indywidualnie. Zgodnie z ustawą „Prawo o szkolnictwie wyższym” studia podyplomowe nie mogą trwać krócej niż dwa semestry. Zazwyczaj ich długość nie przekracza czterech semestrów, a większość polskich szkół wyższych oferuje roczne zajęcia. Jest to korzystne także dla studentów, ponieważ otrzymują skondensowaną dawkę wiedzy i oszczędzają pieniądze – im dłuższe studia tym więcej kosztują.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (5)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Magda
(Ocena: 5)
2016-06-27 10:50:11

re: Studia podyplomowe – po co i dla kogo?

Szczerze lepiej chyba dokończyć sobie studia na studiach II stopnia i zrobić magisterkę, przynajmniej ja tak zrobiłam na wsb.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-06-13 19:22:21

re: Studia podyplomowe – po co i dla kogo?

ja dzięki podyplomówce dostałam nowe stanowisko w firmie, a teraz szykuje mi się awans. Jestem w szoku, że dzięki ogromnemu wysiłkowi i moich ambicjach doszłam już tak daleko. Warto wydać pieniądze i zmienić coś w swoim życiu, bo nigdy nie wiadomo jak to zaprocentuje.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Michalina
(Ocena: 5)
2016-06-13 16:25:17

re: Studia podyplomowe – po co i dla kogo?

Każde studia się przydają jeżeli są przemyślanym wyborem i faktycznie człowiek chce robić coś w kierunku w jakim się kształci. Ja skończyłam bankowość i długo w tej branży pracowałam, ale nigdy tego nie lubiłam. 2 lata temu poszłam na dietetykę do Progresu i stwierdziłam, że o wiele bardziej ta tematyka mnie interesuje. Teraz robię jeszcze instruktora fitness i chcę być trenerem personalnym. Także polecam każdemu najpierw dobrze przemyśleć co chce w życiu robić.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Iza
(Ocena: 5)
2016-06-14 16:49:40

I jakie miałaś np zajęcia na tej dietetyce? Później masz tytuł technika tak? Ciekawa jestem bo ten zawód jest coraz bardziej popularny, sama się zastanawiam czy nie zmienić branży.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Julka
(Ocena: 5)
2016-06-15 16:33:03

Z tego co patrzyłam to na stronie jest dokładnie opisany ramowy plan nauczania. Wygląda to ciekawie, szkoła jest w weekendy. A co do nauki, to ja też uważam, że im człowiek więcej umie i im więcej się uczy tym lepsza czeka go przyszłość.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1