Statystyczna Polka szuka pracy

26 Grudnia 2011

Jak dużo czasu musi upłynąć, zanim Polka dostanie pracę? To zależy, ile ma lat. I jak bardzo jest zdeterminowana.

praca

O tym, że w Polsce sytuacja kobiet na rynku pracy jest cięższa niż mężczyzn, świadczą dane Głównego Urzędu Statystycznego. Wciąż więcej pań zasila szeregi osób bez zatrudnienia. Od początku tego roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych kobiet utrzymuje się na poziomie powyżej miliona. Dla porównania – w przypadku mężczyzn jest to zazwyczaj 800-900 tysięcy oficjalnie niepracujących. Zresztą, ta tendencja utrzymuje się nie tylko w naszym kraju.

Z raportu europejskiego urzędu statystycznego Eurostat wynika, że wśród bezrobotnych więcej jest kobiet, mimo że są lepiej wykształcone od mężczyzn – w Unii 80 proc. pań ukończyło co najmniej szkołę średnią, podczas gdy panów z takim wykształceniem jest niespełna 75 proc. Z badań wynika również, że wśród studentów to kobiety osiągają lepsze wyniki od swoich kształcących się kolegów. Dość podkreślić, że Polki są najlepiej wykształconymi kobietami w całej Europie!

Dlaczego zatem bezrobocie wśród kobiet wzrasta? Monika Zakrzewska, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” tłumaczy: – Spada tempo wzrostu zatrudnienia. Do końca roku bezrobocie będzie rosło. Pracodawcy zgłaszają coraz mniej ofert pracy, bo skończyły się prace sezonowe. Nadzieją są jedynie oferty pracy dorywczej związanej z usługami i handlem świątecznym, skierowane głównie do kobiet. W związku z trudną sytuacją na rynku pracy rząd powinien przedłużyć na przyszły rok obowiązywanie przepisów zawartych w ustawie antykryzysowej. Niestety, wciąż również zarabiamy mniej od mężczyzn – średnio aż o 30 procent!

Polek pracy szukanie

Podsumowując, nie jest dobrze. I lepiej prędko nie będzie. Firma rekrutacyjna Work Service postanowiła zatem sprawdzić, jak długo trwają w Polsce poszukiwania nowej posady. Okazuje się, że na znalezienie pracy musimy poświęcić zwykle około miesiąca. Co trzecia badana przyznała, że dostała pracę właśnie po takim czasie lub nawet wcześniej. Ale to pod warunkiem, że nasza kandydatura jest atrakcyjna dla potencjalnego pracodawcy. Świeżo upieczona absolwentka studiów – przynajmniej według badań – na znalezienie jakiejkolwiek pracy musi poświęcić co najmniej trzy miesiące. Z analizy przeprowadzonej przez Work Service wynika również, że w przypadku osób do 24. roku życia znalezienie nowej posady nie trwa dłużej niż trzy miesiące. Zwłaszcza jeśli nie mamy (a co coraz częściej jest normą) wygórowanych wymagań płacowych.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (31)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-28 15:04:52

w tej zasr........anej pl zawsze tak bedzie ze jak nie masz znajomosci to na co chcesz liczyc .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-27 20:35:47

mieszkam w mieście Grajewo, liczba mieszkańców to 25 tysięcy, mam 23 lata szukam pracy 3 rok... W moim mieście znalezienie pracy zależy od znajomości, za prace w salonie pewnej telefonii komórkowej oferowano mi pójście do łózka z dyrektorem. Odmówiłam... facet powiedział mi iż jestem mało atrakcyjna jak do sprzedawania telefonów.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-27 20:16:04

Mam pytanie bardzo zależy mi na odpowiedzi: Czy pomoc dentystyczna to opłacalny zawód ? Ile się mniej więcej zarabia i czy znajde prace po studium na tym kierunku ? ? ?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-28 10:21:08

mam koleżankę która pracuje jako pomoc dentystyczna juz kilka lat i teraz kazali jej zrobić studium w gabinecie w którym pracuje (żeby wogóle mogła tam dalej pracować) zarabia 1200zł . Myślę że nigdzie więcej niż 1600 nie dostaniesz

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-01-15 15:48:46

Dostanie, ale jak już troche popracuje. Najwięcej płaca w drogich i dobrzych klinikach. Nawet 2500zł.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-27 00:30:14

Najdłużej szukałam pracy 3 miesiące. 3 miesiące, bo szczerze przez 2 miesiące się obijałam i nie szukałam z zaangażowaniem. Po miesiącu szukania intensywnie- dostałam około 10 ofert, więc mogłam sobie wybrać posadę. Moja rada- podrasujcie CV, zawsze wysyłajcie z listem motywacyjnym, nie zciągniętym z neta, ale własnoręcznie napisanym, bez zwrotów, które są w każdym liście, trochę indywidualizmu, kilka słów od siebie i o sobie, trochę oryginalności w CV i w liście- i telefon się rozdzwoni. Na rozmowie o pracę warto być szczerym, wyróżnić się i dać się zapamiętać a na efekty nie będzie trzeba długo czekam. Wiem co mówię, zmieniałam kilkakrotnie prace i nie miałam nigdy problemu ze znalezieniem nowej pracy. Warto śledzić ogłoszenia w necie, w urzędzie pracy, w gazecie i przejść się po firmach , które nas interesują- wszystkie metody razem dają efekt.Powodzenia :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-26 21:00:17

zarabiam tylko 6% mniej od mojego faceta i mam nadzieje szybko to zmienic.Gdyby nie moj upor (samemu trzeba chodzic po podwyzke) to nic bym nie osiagnela a wcale nie jestem gorsza od facetow na tym samym stanowisku. Odwagi kobietki, warto walczyc o swoje!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-28 21:10:16

a Twój facet musiał walczyć tak jak Ty? myśle że nie..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-26 19:35:27

sranie w banie roboty nie ma bo sie przemysl nie rozwija nie powstawaja nowe firmy bo jest mega biurokracja o czym w ogole gadamy. Ja pracuje juz od 3 lata za granica mam kase moge cos w PL postawic ale mam sie z urzedami uzerac i jeszcze nie mam ludzi do pracy nie mam ksiegowej bo znajmi co pokonczyli ekonomie to pojecianie maja o ksiegowaniu i podatkach i nie mam tu pretensji do nich tylkodo calego zae...banego systemu edukacyjnego w PL jak tak dalej na studiach bede uczyc głupot t pracy mozemy sobie szukac i szukac

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-26 18:01:41

a ja szukałam i szukałam z 4 miesiace i nic :/ od nowego roku zaczynam ponownie, ale z nowym nastanieniem, ktore pewnie itak po miesiacu szlag trafi ale co mi innego pozostalo po 3 latach siedzenia w domu z dzieckiem, na nic wiecej niemoge liczyc... ale trzeba byc dobrej mysli :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-26 16:59:01

niestety kobiety są bardzo dyskryminowane i to legalnie i nikt się nie burzy... świat nie ma problemu z rasizmem, tylko właśnie z dyskryminacją kobiet. osobiście nie znam ani jednej kobiety, która nie byłaby zwolniona z powodu urodzenia dziecka! ledwo co wracasz z macierzyńskiego, na dzień dobry wypowiedzenie. jakby jakiś murzyn został zwolniony dlatego, że jest czarny to by był skandal ogólnoświatowy... przykre.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-26 15:23:19

a ja szukam pracy już pół roku. byłam na wielu rozmowach w sklepach, nie sklepach, bo jestem studentką, nie wymagam wiele. Ale jak na rozmowie wyjdzie, że studiuję zaocznie i nie mogę pracować w weekendy to dziękuję bardzo i do widzenia - oddzwonimy do pani. pół roku na nic.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-27 01:31:37

Mam to samo, w lubelskim trwa to ponad rok nawet z dobrym CV...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-26 15:13:29

ja znalazłam po miesiącu szukania i wysyłałam cv tam gdzie chciałabym pracować, a także tam gdzie praca nie byłaby spełnieniem moich marzeń. odezwali się. mam cudowną pracę z dziećmi mimo że zarobki nie są wysokie....i tak się cieszę bo idę i wracam z uśmiechem i atmosfera jest świetna. uwierzcie że nie można mieć wszystkiego a jak ludzie zatruwają życie w pracy to nawet najwyższe zarobki nie sprawią że człowiek będzie czuł się spełniony. życzę wszystkim takiej radości z pracy jaką ja mam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz