Praca na własny rachunek - tak czy nie?

09 Lutego 2016

Z jednej strony chciałabyś być szefem dla siebie, z drugiej strony boisz się, że nie dasz sobie rady jako właściciel firmy.

własna firma

W 2013 roku liczba samozatrudnionych Polaków przekroczyła milion. Dlaczego zdecydowali się założyć własną firmę? Najczęściej z powodu bezrobocia. Inne częste powody to chęć pracy na własny rachunek, pragnienie uwolnienia się od toksycznego szefa, zbyt niskie zarobki na etacie, poczucie zniewolenia i brak perspektyw zawodowych. Czasem zdarza się, że do założenia własnej działalności zmusza pracodawca. Rozważmy jednak sytuację, że chcesz pracować dla siebie z własnej woli. Czego musisz się spodziewać?

Praca na własny rachunek: za

Podstawową zaletą samozatrudnienia jest poczucie wolności i niezależności. Sama organizujesz sobie pracę. Sama planujesz dzień i zadania do wykonania. Nie masz nad sobą męczącego, toksycznego szefa, który wydaje ci dziwaczne polecenia, krytykuje cię przy innych i płaci marne grosze. Jesteś sobie sterem, żeglarzem, okrętem. Takiego poczucia nie da ci żaden etat i osoby, które pracują solo, przyznają, że choć bywa ciężko, nie chciałyby wrócić do pracy pod dyktando pracodawcy. Jeśli twoja wcześniejsza praca była bardzo stresująca, z pewnością docenisz prowadzenie własnej działalności.

Adam, lat 38, od paru lat pracuje na własny rachunek – robi tłumaczenia techniczne. Długo się wahał, zanim podjął decyzję, ale gdy szef go zwolnił, uznał, że nie ma na co czekać. Jest zadowolony. – Nie chciałbym już wrócić na etat – przyznaje. – Bardzo podobna mi się elastyczny czas pracy, jaki teraz mam. Gdy chcę rano pobiegać, to biegam. Gdy chcę wyjechać gdzieś na weekend, wyjeżdżam. Nikt nie straszy mnie redukcją etatów, nie wydziera się, nie wydzwania w wolne dni. Ta wolność jest nie do przecenienia.

Praca na własny rachunek pozwala rozwinąć skrzydła. I robić to, co się lubi. Sama decydujesz, jaki będzie profil twojej działalności gospodarczej. Jeśli od dawna marzyłaś o tym, żeby robić i sprzedawać biżuterię, wreszcie możesz zrealizować marzenia. Wiele osób dzięki własnej firmie zaczyna również zarabiać więcej niż na etacie.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (8)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-02-09 22:58:27

re: Praca na własny rachunek - tak czy nie?

Juz na studiach nie wyobrazałam sobie pracować na etacie. Podejmowałam rozne prace i stwierdziłam, ze to nie dla mnie. Prowadzę małą jednoosobową działalność. Choc pracy jest o wiele więcej , wiadomo, wieksze ryzyko i inne wady, to zupełnie inna jakość - wiesz że harujesz, ale dla siebie, na swoje, mam satysfakcję ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-02-09 22:35:48

re: Praca na własny rachunek - tak czy nie?

pracuję na własny rachunek już ok 4 lata, mimo iż taka forma pracy ma całą masę wad nie zamieniłabym jej na pracę u kogoś. owszem gdy chorujesz to właściwie nie zarabiasz, ciągle się martwisz czy wszystko będzie ok, czy wystarczy na rachunki i zusy , wakacje czy jakiś wyjazd zawsze nierozłącznie z tel. pod ręką. ale masz mega komfort psychiczny, nikt się ciebie nie czepia, gdy musisz załatwić jakiś sprawy nie musisz się przed nikim płaszczyć i prosić o wolne. od czasu własnej działalności 2 razy próbowałam zatrudnić się u kogoś z powodu chwilowego zastoju w mojej branży jednak wytrzymałam dosłownie kilka dni. teraz wiem że nie zamieniłabym pracy na własny rachunek na taką u kogoś. ale ludzie się różni, jedni wolą odbębnić swoje do 16:00 nie martwiąc się przy tym niczym, a inni wolą niezależność nawet jeżeli wiąże się to z całą masą formalności i zawracaniem sobie głowy 7 dni w tyg.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-02-09 21:21:52

re: Praca na własny rachunek - tak czy nie?

co za bzdura z tym chorobowym! w korpo nikogo nie inetresuje ze masz goraczke, szczegolnie jak sie jest na umowie zlecenie! Marze o wlasnej dzialnosci, po prostu to by było jak wybawienie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-02-09 21:56:42

jak masz szefa idiote to może tak jest. ja mam UP i nikt nie robi problemu z urlopem chorobowym.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-02-09 11:04:05

re: Praca na własny rachunek - tak czy nie?

Właśnie jakiś czas temu poruszałam kwestię pracy w domu na swoim blogu. Ja nie żałuję pracy na własny rachunek, chociaż wymaga ona ode mnie więcej zaangażowania i pracy. Jeśli chodzi o urlop to zależy jak dogadasz się z klientami, ale raczej urlop nie istnieje, z doświadczenia wiem, że właściwie cały czas trzeba być dostępnym, szczególnie jak ma się kilka zleceń.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-02-09 10:37:36

re: Praca na własny rachunek - tak czy nie?

Z tym urlopem to zależy jaki biznes prowadzisz. Ja pracuję na własny rachunek od początku mojej kariery zawodowej (7 lat) i nie mam żadnego problemu aby wyrwać się z tego wszystkiego na tydzień czy dwa i naprawdę nic wielkiego się wtedy nie dzieje, a nie mam żadnego wspólnika. Pracowałam kiedyś przez pół roku na etat (praca biurowa) i podziękowałam. Praca na własny rachunek jest dla mnie bezcenna, nie muszę się użerać z humorami szefa czy współpracowników, robię sobie wolne kiedy mam na to ochotę, mogę załatwić swoje sprawy w ciągu dnia i nie muszę pytać nikogo o zdanie. Ponadto nie biorę udziału w durnym wyścigu szczurów na który narzeka wiele osób. Jednak wiadomo, nigdzie nie jest różowo, samozatrudnienie wymaga dużej dawki motywacji, niezależności i odpowiedzialności. Nie dostaniesz karty multisport, płatnego urlopu czy pewności stałej pensji. Niektórzy nie są stworzeni do takiego trybu i wcale im się nie dziwie. Jednak każdej młodej osobie polecam spróbować swych sił w pracy na własny rachunek, to dobra lekcja życia, a przy okazji można bez problemu połączyć pasję z życiem zawodowym, a i satysfakcja jest zdecydowanie większa.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-02-09 08:04:34

re: Praca na własny rachunek - tak czy nie?

Niestety w samozatrudnieniu nie istnieje urlop, ja się przyzwyczaiłam, że chodzę po obcym mieście w innym kraju z komórką przy uchu i załatwiam sprawy biznesowe, przeglądając w międzyczasie maile.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-02-09 16:42:33

Też mam swoją firmę i nauczyłam swoich klientów szacunku do mojego czasu. Jak tego nie zrobisz, to potem masz, telefony w niedzielę wieczorem i urlop z mailami i komórką.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1