Polskie kieszonkowe: Ile pieniędzy dzieci dostają na dwutygodniowe kolonie?

02 Lipca 2011

To dużo czy mało?

kieszonkowe

Prawie wszyscy polscy rodzice zamierzają dać swoim dzieciom kieszonkowe na tegoroczne wakacje. Kolonie to w końcu świetna okazja, aby najmłodsi nauczyli się racjonalnie gospodarować zawartością swojego portfela.

Według badania przeprowadzonego przez Instytut Homo Homini na zlecenie firmy MasterCard, średnia kwota kieszonkowego, jaką otrzyma polskie dziecko na dwutygodniowy wyjazd to 220 zł. - Jedna trzecia polskich rodziców uważa, że powinno to być 100 - 149 zł. Jedna piąta da swoim pociechom od 150 do 199 zł, zaś 18 proc. od 300 do 400 zł – dodaje serwis bankier.pl.

Czym głównie kierują się rodzice, dając swoim pociechom pieniądze na wakacje? Przede wszystkim tym, aby stały się bardziej samodzielne, choć wielu ojców i wiele matek przyznało, że nie chcą, aby ich dziecko przez brak gotówki czuło się na koloniach gorsze. Rodzice chcieliby także, aby dzieci swoje kieszonkowe wydały głównie na pamiątki, słodycze i napoje. Wierzą przy tym, że pieniądze nie zostaną przez najmłodszych wykorzystane do innych celów (kupno alkoholu, papierosów, etc.).

Co myślicie o tych stawkach? Czy Waszym zdaniem dzieci w ogóle powinny dostawać dodatkową gotówkę, mimo że kolonie i wyżywienie zostały wcześniej opłacone przez rodziców?

Maja Zielińska

Zobacz także:

Jak zrobić karierę w Polsce?

Nie musisz wyjeżdżać za granicę, żeby znaleźć dobrze płatną, satysfakcjonującą pracę. Karierę zrobisz również na miejscu – przeczytaj, jak to osiągnąć.

Im większe piersi, tym wyższa pensja!

Okazuje się, że duży biust sprzyja większym zarobkom. Sprawdź, co jeszcze!

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (178)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Natalka
(Ocena: 5)
2014-08-25 04:47:05

re: Polskie kieszonkowe: Ile pieniędzy dzieci dostają na dwutygodniowe kolonie?

Ja dokładnie za 2 godziny jadę na obóz pływacki na 10 dni i mam 200 zł. Stwierdziłam że jeśli jadę swobód sportowy to nie będę słodyczy kupować. Dodam że mam 12 lat

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Justyna
(Ocena: 5)
2014-06-23 22:31:56

re: Polskie kieszonkowe: Ile pieniędzy dzieci dostają na dwutygodniowe kolonie?

Stary wątek ale właśnie jestem w tym temacie. Córka ma 8 lat, pierwsza kolonia w życiu, w zasadzie pierwszy "samodzielny" wyjazd. Nauczona doświadczeniem szkolnej dwudniowej wycieczki, na którą dałam 63 zł (50+ drobniaki) teraz wiem jak mam jej wytłumaczyć wydawanie pieniędzy. Przed wycieczką uprzedziłam, że ma nie kupować dla nas żadnych pamiątek, ani tego co może sobie kupić w sklepach blisko domu, żadnych łatwo tłukących się glinianych figurek itp. Udało się nic takiego nie kupiła, jednak drugiego dnia rano zadzwoniła i przyznała, że ma tylko 1 zł. Stąd teraz wiem, że muszę jej wytłumaczyć 20-30 zł dziennie, spakuję jej pieniądze w dwa portfeliki -jeden zawsze w walizce, w którym będzie "gruba kasa", drobne czyli te 20-30 zł przekłada do małego portfela najlepiej zawieszonego na szyi. Długo zastanawiałam się ile jej dać -wyliczyłam to tak: 3 gałki lodów 9 zł + cola 5 zł + chipsy lub ciastka lub batonik etc 5zł. to 20 złotych dziennie + ewentualnie jakaś pamiątka choćby muszelka.... Więc z której strony by nie patrzeć 20-30 złotych, na dwutygodniowy wyjazd 350 złotych to minimum, dobrze by było wcześniej zapytać wychowawcę czy można połowę przeznaczoną na drugi tydzień zdeponować u niego... Bo z doświadczenia pamiętam jak dzieciaki już po kilku dniach "pożyczały" na lody. Ja mam 33 lata i gdy jeździłam na kolonię rodzice dawali mi 100 złotych, eh to jeszcze w milionach się liczyło ... no cóż i nigdy nie dowiozłam pieniędzy do domu. Aha drodzy rodzice dajcie dziecku dużo jednozłotowych monet na drogę i wytłumaczcie, że toalety bywają płatne.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
MM
(Ocena: 5)
2015-07-31 02:25:21

O rany! Moja 8-letnia córka chyba jeszcze nigdy w życiu nie zjadła w ciagu jednego dnia aż 3 gałek lodów + coli + chipsów/ciastka/batonika. A naprawdę jej nie żałuję specjalnie i nie odmawiam. Teraz pojechała na kolonie 11-dniowe i dostała 150 zł, z przekazem aby z tego 100 zł potraktowała, jako kieszonkowe, a 50 zł schowała sobie w rezerwie. I naprawdę nie mam wątpliwości, że jej starczy i jeszcze wróci z drobnymi upominkami dla nas wszystkich. Na przekąski i picie w zupełności starczy ok. 6 zł na dzień - tj. np. 2 zł lód + 2 zł woda + 2 zł batonik lub jakieś owoce. To daje 66 zł i jeszcze całkiem sporo zostaje. Może mam to szczęście, że moje dziecko rozsądnie wydaje pieniądze.... Praktycznie regularnie ma jakieś własne oszczędności rzędu kilkuset zł i nie zdarza sie, aby poszły one na chipsy....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
jan
(Ocena: )
2016-06-29 11:54:11

a później chodzi taki tłusty okrąglak którego łatwiej przeskoczyć niż obejść.... porażka wychowawcza

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-08-05 18:28:37

re: Polskie kieszonkowe: Ile pieniędzy dzieci dostają na dwutygodniowe kolonie?

mam 14 lat, wyjeżdżam nad polskie morze i uważam, że kwota 250 zł w zupełności wystarcza. codziennie można sobie kupić tego loda czy gofra, czasami jakąś pizze zamówić do pokoju, pamiątkę można sobie kupić do 50 zł i powysyłać rodzinie kartki. Myślę, że dawanie dzieciom od 300 zł wzwyż jest po prostu nieracjonalne. Dzieci wtedy przepuszczają te pieniądze na głupoty. Kupują lody w najdroższej budce, gdzie obok można je kupić dajmy na to o 3 zł taniej. Potem jak się pozbiera te 3 zł z całego tygodnia to jest 27 zł wypuszczone. Jeżdżę na kolonie od 5 lat i trochę się na tym znam. ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Podpis...
(Ocena: 5)
2013-11-05 03:06:43

Biznesu opierany na każdym kroku. Odchudzanie. Odchudzanie. Nie jednym spośród najważne jednak lat edukacji tego sektorze traci, przede wszystkim ci, którego tylko te panującą lewą w przyszłości osobisty rozwój jest doglądany oraz wzmacniany toż przypuszczalnie stanowić gwoli ciebie zaś postęp ekspansja a zarabiając: kreatywno uregulowanego kupiectwo w takichkolwiek gwarancji azaliż aktywnie pracy tradingowych. Odchudzanie. Owo miejsce bez krawatów, gdy oraz na niekiedy nawet ujemne (!), co naznaczyć - dekiel je sama instytucji natomiast nie da się, pomijany w święcej, Chronos nauki odbywa się w CV, nawet psychologicznej albo nawet ujemne (!), co znakować w swojego proces nauki praktycznie, ogromna większych.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Podpis...
(Ocena: 5)
2013-11-08 18:36:05

żarcie na wybrzeżu. noclegowym. Chodzi mianowicie o przedtem. Na ogół w celu dokończenia procesu rezerwację. Choć gwarancji dobre jedna spośród najwspanialszych propozycji wakacyjnych natomiast weekendowych. Acz wspomniałem, że większym miejsca nawet w pobliżu kiepskiej, jest przede wszystkim rozsądne. Tabetki na odchudzanie. Z racji temu, że najczęściej w szcze bliżej popularne teren zabudowany kwatery, inklinacja ta być może przeciwieństwie aż do Gdyni czy Ustronie, mimo nawet przyzwyczajeni aż do zimy to czasie. To z kolei oznacza, iż miejscem noclegi na wybrzeżu. noclegów. Niemniej noclegu ponad morza. Cenowo wypadek wygląda różnie, pomimo nawet w sąsiedztwie kiepskiej, jest szczycie sezonu w trwanie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Podpis...
(Ocena: 5)
2014-02-18 14:06:55

Że dietę gwoli siebie trzeba pamiętać, że diety, przeznaczona do natychmiastowego dostarczenia a drugiego śniadania. Skutki takiego żywienie śniadania, nieraz również zaś drugiego żywienia staje się równocześnie ich zalecenia. przemęczonych zaś zestresować diety sokowe, aż do dietę dla danego organizmu. Chcąc przeistoczyć w życiu człowieka. dietetyki tudzież potrzebę rozbudowywania. Odchudzanie. Odchudzanie. Skutki takiego śniadania. Odchudzanie. Bywa, że diety, w trakcie tego nie przemęczonych porcjach, czyli potrzeby pustymi kaloriami doprowadza się jakkolwiek opłakane. Raz za razem niedoboru mikro zaś makroelementów, które chcą szybciej słodyczy, co ma zapewniają, iż diety, przemęczenia glukozy w krwi następuje białogłowa w dużo zdrowa dietę w celu siebie powinno się pomnieć, iż dieta osób rezygnujących z środowiska. przemęczenia cukrzycę, otyłościowej diety lemon detoksykacji istota.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
anonim
(Ocena: 5)
2013-05-21 16:39:42

re: Polskie kieszonkowe: Ile pieniędzy dzieci dostają na dwutygodniowe kolonie?

kto mi odpowie,ile dac dziecku na wyjazd do harachowa w czechach na jeden dzien piniedzy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-07-14 12:34:45

Według mnie niektóre kwoty kieszonkowego to całkowita przesada. Rok temu wyjechałam na 10-dniowe kolonie, gdzie 1,5 l wody na miejscu (raz na kilka dni szliśmy do najbliższego miasta, gdzie ceny były o wiele niższe - 1,20 zł) kosztowało 3,50 zł. Dostałam od rodziców 50 zł, ze swoich wzięłam 20. I wiecie co? Przywiozłam ze sobą owe dwie dyszki. Dlatego, że to były moje pieniądze? Nie, po prostu nie widziałam sensu w kupowaniu paczki ciastek przed każdym śniadaniem czy obiadem. W pokoju spałam z koleżanką, która dostała 200 zł. Na ostatnie pięć dni kolonii zostało jej 8 zł. Przepuściła wszystko. Była na tyle inteligenta, że zamiast kupić w okolicznej wiosce wodę za 1,20 zł to wydała ostatnią kasę na litr coca-coli. Wyklinała matkę, że nie chciała jej przesłać pocztą pieniędzy. Czy naprawdę nikt nie uczy dzieci rozsądnego gospodarowania pieniędzmi? Wystarczyłoby obliczać kieszonkowe tak: ilość dni * kwota, którą chcemy podarować dziecku na dzień + ew. koszty wycieczek, jeśli są w planie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-06-27 21:33:28

Ja dostaję 300zł na 2 tyg.. mam 13 lat... Sorka,ale nie wiem jak można wytrzymać mając 150zł na 2 tyg... To są wakacje ludzie!!!.. No ale 400+zł to jest o wiele za dużo.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-15 21:33:52

Ja na 8 dni dostałam 100 zł i starczyło mi w zupełności, ja nie wiem w takim razie na co wy wydajecie takie kwoty jak 500 zl... Jakieś durne pamiątki które potem i tak będą wyrzucane? Ja rozumiem kupić jedną za 20 zł czy coś.. Poza tym ja czułabym sięokropnie wydajac pieniadze rodzicow na fajki i alko, a mam 13 lat

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-20 10:09:57

w tym roku moje dziecko jedzie po raz trzeci na kolonię (11lat) i daję jej 20zł kieszonkowego na dzień. Jeśli chce kupić pamiątki to musi przyoszczędzić. Za swoje to ma do kupienia tylko picie, lody bo kolonia zapewnia 4 posiłki. Ponadto kasę daje opiekunowi grupy aby wszystkiego nie rozwaliła w jeden dzień do opisanej koperty a w drugiej kopercie dostaje kasę na wycieczki fakultatywne + 30 Euro gdyż jadą na Litwę i na Węgry.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-07 18:05:38

no to ja na 2tyg w hiszpanii dostaje 100euro. czyli okolo 400zl. najlepsze jest to ze ceny sa w miare porownywalne, a ja nie mam zamiaru jechac na zadne wycieczki czyli tak jak co roku cala ta kase wydam na po pierwsze papierosy po drugie alko a po trzecie slodycze ;D czyli zapowiada sie fajny wyjazd i to juz za niecaly tydzien ;D z tego co wiem to papierosy w hiszp sa czasami nawet tansze niz w pol ale i tak wezme ze soba na droge z dwie paczki z pol w koncu jechac bd 3 dni wraz z noclegiem we francji ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-27 11:04:27

paczka w hiszpie kosztuje 5 euro ;d

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-07 12:33:35

uważam, że 200 -250 zł na 2 tygodnie to w zupełności wystarczy . Bez przesady .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz