POLSKA RZECZYWISTOŚĆ: Nie stać nas na ogrzewanie, jedzenie ani wakacje!

10 Lutego 2011

Zarobki w Polsce są tak niskie, że nie mamy pieniędzy na podstawowe potrzeby!

POLSKA RZECZYWISTOŚĆ: Nie stać nas na ogrzewanie, jedzenie ani wakacje!

W ubiegłym roku opublikowano raport „Praca Polska 2010” przygotowany przez Biuro Eksperckie KK NSZZ Solidarność i firmę S.Partner. Wynika z niego m.in., że blisko połowa Polaków zarabia poniżej 75% przeciętnego wynagrodzenia, które wynosi około 2300 zł netto. Co jeszcze ujawnił raport?

Ile zarabiają Polacy?

Według raportu najwyższe zarobki otrzymują mieszkańcy województwa mazowieckiego – ich pensja wynosi średnio 3 000 zł netto. 700 zł mniej zarabiają pracownicy w województwach pomorskim i małopolskim. Najsłabiej zarabiają za to mieszkańcy województw świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego – tam mediana zarobków wynosi 1880 zł.

Statystyki te są jednak i tak mocno przekłamane. Zawyżają je wynagrodzenia prezesów dużych firm, którzy zarabiają nawet po kilkaset tysięcy złotych miesięcznie.

Najskromniejsze pensje otrzymują natomiast nauczyciele, pielęgniarki i osoby, które są na początku swojej drogi zawodowej. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak, w 2009 roku mediana wynagrodzenia osób z rocznym stażem pracy wyniosła jedynie 2200 zł brutto, czyli niewiele ponad 1500 zł na rękę!

Ile pieniędzy wydają Polacy?

Przeciętna polska rodzina przeznacza niemal 16% domowego budżetu, czyli blisko 800 zł miesięcznie, na utrzymanie mieszkania. Do tego dochodzą jeszcze wydatki na artykuły spożywcze, produkty chemiczne (szampon, mydło, proszek do prania, żel pod prysznic) oraz opłacenie rachunków za telefon i Internet. Dodatkowo portal Money.pl wyliczył, że obecnie na dziecko trzeba wydać ok. 900 zł miesięcznie – w rodzinach wielodzietnych ta suma się więc pomnaża.

Po odliczeniu tych wydatków, statystycznemu Polakowi zostaje zatem tylko niewielka kwota na niespodziewane wydatki czy przyjemności, takie jak wyjście z rodziną do kina czy teatru.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (150)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

nnnnn
(Ocena: 5)
2014-02-03 19:00:18

re: POLSKA RZECZYWISTOŚĆ: Nie stać nas na ogrzewanie, jedzenie ani wakacje!

Mamy malutkie dziecko. Mąż zarabia minimalną, po dwóch tygodniach nie zostaje nic. Nie mamy już wcale jedzenia. Piszę to z domu koleżanki, która czasem daje nam trochę jedzenia. My nie mamy już internetu i w ogóle musieliśmy sprzedać komputer, i wiele innych sprzętów z domu, żeby mieć na jedzenie, została nam tylko pusta lodówka. Ja to nie mam nawet zimowych butów, chodzę w chińskich adidasach, a śniegu po kolana, strasznie mi zimno. Czasami myślę, żeby lepiej oddać moją córeczkę gdzieś, gdzie by chociaż miała codziennie co jeść, bo bardzo ją kocham. Myślę, że nie długo umrę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
biedaczka
(Ocena: 5)
2014-01-13 16:27:38

re: POLSKA RZECZYWISTOŚĆ: Nie stać nas na ogrzewanie, jedzenie ani wakacje!

Dzisiaj - 13.01. - pożyczyłam 100 zł, żeby przeżyć do 03.02. (wtedy dostanę pensję 1150 zł po 20 latach pracy). przestańcie pieprzyć o poprawie sytuacji ekonomicznej w Polsce. Jest bieda i nędza. Nawet nie umiem już udawać, że jest dobrze, a dotychczas starannie ukrywałam swoją biedę przed znajomymi i rodziną. Jak długo tak można? P.P. Pożyczyłam te 100 zł także na dojazdy do pracy, na chleb może nie wystarczyć.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
polaczyna
(Ocena: 5)
2013-01-15 21:04:32

pracodawcy walą w ch*ja a minimalne wynagrodzenie nie istnieje. dziękuję i spier*alam za granicę jak tylko odłożę na wyjazd co może potrwać kilka lat

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-07-11 12:24:52

1180 zł na rękę, kawalerka i mieszkam sam. Dziewczyna właśnie ze mną zerwała, bo nie miałem na nic. A i jestem hazardzistą. Dziękuje,dobranoc.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-02-20 20:46:54

zarabiam 1251 zł miesiecznie na reke,po 2 tygodniach nie mam nawet zeby zjeść sniadanie czy obiad.....a premier wozi sie limuzyna i w dodatku blokuja droge jak jedzie bo to premier a szarzy ludzie czekaja w gigantycznym korku az przejedzie frajer.......taaak przedłuzaj wiek emerytalny ty sprzedajny złodzieju...co ty myslisz ze jak głoduje i co mam sie cieszyc z tego??? won!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-29 21:02:48

Przyjmę jedzenie Od początku grudnia2011 nasza sytuacja jest fatalna.Mamy 5letniego Synka,drugie dziecko w drodze.Prosimy o pomoc w postaci jedzenia przede wszystkim dla Malucha.Nie wiążemy już końca z końcem,rachunki nas wręcz pożerają,nie mamy za co żyć Nie mieliśmy za co wyprawić Świąt i nasz Synek musiał je spędzić u rodziny,jutro wraca i będzie nam ciężko.Latem jest łatwiej z pracą,dlatego wtedy nie potrzebujemy pomocy,bo dobrze nam się zyje,ale teraz musimy o nią prosić.Mieszkamy ładnie(czysto)jesteśmy normalną,nie pijącą rodziną,potrzebujemy tylko pomocy dobrych ludzi,którzy pomogą nam wyjść z tej sytuacji do czasu polepszenia się,chętnie w zamian za pomoc posprzątam mieszkanie.Jesteśmy młodzi,na pomoc ze strony rodziny nie mamy co liczyć,zawsze musieliśmy radzić sobie sami,nie ma nam kto pomóc,nie mamy bogatych rodziców,na to co mamy sami ciężko pracowaliśmy,do konca listopada nasz Synek uczęszczał do przedszkola,my pracowaliśmy,teraz chodzi na 5godzin(gdyż są darmowe)a uwielbia zabawe z innymi dziećmi.Jeśli może ktoś nam w jakiś sposób pomoc prosze o wiadomość mój meil:marta0240@onet.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-19 20:15:31

Dla mnie ten rok 2011 jest najbiedniejszym od wielu lat.Nigdy tak nie miałam ,nie stać mnie na nic a stos rachunków rośnie .Nienawidzę tego kraju i nie mogę znieść tej niesprawiedliwości i bezsilności. Czy życie musi być walką o przetrwanie ?Człowiek powinien za wynagrodzenie z pracy zapewnić sobie podstawowe potrzeby życiowe i nie tylko.My w Polsce nie mamy pieniędzy na podstawowe potrzeby jak jedzenie ,opłaty.Ja muszę wybierać czy coś opłacić czy kupić coś na obiad.To jest żałosne i nieludzkie .!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-15 20:55:12

aleście odkryli Amerykę,nie ma co...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-13 00:33:47

Ale na tipsy zawsze stać.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-12 12:10:50

Cóż, wystarczy obniżyć podatki...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-12 18:53:28

powodzenia... aby za kilka/kilkanaście lat stać na skraju bankructwa

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz