Podwyżka w dobie kryzysu - jak ją wywalczyć?

17 Marca 2014

Gdy pracodawcy straszą redukcją etatów, mało kto myśli o podwyżce. A to błąd. Nawet w czasach kryzysu mamy prawo walczyć o swoje.

biuro

O swojej sytuacji zawodowej opowiada Renata, lat 27, prawa ręka prezesa sporej radomskiej firmy. „Pracuję tutaj od trzech lat. Gdy mnie przyjmowano do pracy, zaproponowano półtora tysiąca złotych na rękę. Cieszyłam się, bo był to mój pierwszy etat, do tego umowa na czas nieokreślony i jeszcze praca w Radomiu, gdzie bywa z tym różnie. Ale mój zapał minął szybko. Po trzech latach mam dwa razy więcej obowiązków, pracuję czasem w weekendy, a ciągle zarabiam tyle samo. Nie mam odwagi prosić o podwyżkę, bo szef ciągle skarży się, że jest kryzys i spadły obroty. Ale czuję się trochę wykorzystywana”.

Masz tak samo? Nie ma na co czekać. Nawet w czasach, gdy słowo „kryzys” odmieniane jest przez wszystkie przypadki, powinnaś dbać o swoje interesy. Masz prawo porozmawiać z przełożonym o podwyżce, jeśli:

- Pracujesz w danej firmie dłużej niż rok-dwa lata i w tym czasie nie dostałaś ani grosza więcej. Zauważ, że teraz jesteś znacznie bardziej wartościowym pracownikiem niż na początku, a to powinno przełożyć się na gratyfikację finansową.

- W międzyczasie się dokształciłaś – skończyłaś studia, kurs, zdobyłaś nowe umiejętności. Warto zwrócić na to uwagę szefa.

- W ostatnim czasie znacznie przybyło ci obowiązków. Masz dużo więcej na głowie niż wcześniej, a wciąż zarabiasz tak samo. Zdarza się, że zostajesz po godzinach i pracujesz w wolne dni.

- Twoja pensja jest wyraźnie niższa od wynagrodzenia osób w twojej branży na tym samym stanowisku i z podobnym dorobkiem zawodowym.

- Czujesz się niedoceniania, wykorzystywana i uważasz, że niska pensja źle wpływa na twoją efektywność oraz kreatywność.

- Twoja praca przekłada się bezpośrednio na wzrost dochodów w firmie.

Już wiesz, że masz prawo rozmawiać o podwyżce. Pamiętaj, że w dobie kryzysu dla pracodawców szczególnie liczą się wyniki ich podwładnych. Teoretycznie więc – jeśli masz sukcesy na koncie – to właśnie teraz zasługujesz na gratyfikacje finansową. W czasach ciężkich dla pracodawców dobry, doświadczony pracownik jest na wagę złota. A to oznacza, że najlepsi nie tylko nie muszą czuć się zagrożeni, ale wręcz mają prawo stawiać warunki. Jesteś w tej grupie? Pora przejść do ofensywy.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (4)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-12-06 17:10:07

re: Podwyżka w dobie kryzysu - jak ją wywalczyć?

Jeśli chodzi o finanse od jakiegoś czasu prześladował mnie pech. Doszło do tego, że zamówiłam rytuał przyciągnięcia pieniędzy na stronie moc-energii.pl . Liczyłam że poprawi to moją sytuację… i nie przeliczyłam się. Kwestie finansów od tego czasu poprawiły się, w końcu czuję że nie mam już pecha do finansów.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-03-21 16:09:19

re: Podwyżka w dobie kryzysu - jak ją wywalczyć?

ODBIERZ KOLEJNE BILETY DO MULTIKINA! Multikino dalej rozdaje bilety do wykorzystania w dowolnym czasie. Zapisz się po odbiór darmowych wejściówek już teraz: odbieramy-bony.pl/multikino/ad556

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ela
(Ocena: 5)
2014-03-17 02:21:01

re: Podwyżka w dobie kryzysu - jak ją wywalczyć?

W czasach kryzysu to dobrze jak sie w ogole ma jakakolwiek prace !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-03-17 11:19:00

dokładnie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1