Najbogatsi Polacy - kim są i na czym się dorobili?

03 Marca 2016

Kto jest najbogatszym Polakiem? Która kobieta zgromadziła największy majątek? Oto przegląd polskich krezusów według rankingu „Forbes”.

Dominika Kulczyk

Magazyn „Forbes” listę 100 najbogatszych Polaków publikuje rokrocznie. W tym roku autorzy rankingu zauważają, że „coraz trudniej być bogatym” – a to dlatego, że próg wejścia na listę najbogatszych znacznie się podniósł. Mimo to w najnowszym rankingu jest aż 30 debiutantów. A kto zgromadził najpotężniejszy majątek?

Pierwsze miejsce: Sebastian i Dominika Kulczyk

Śmierć Jana Kulczyka, dotąd najbogatszego Polaka, wywindowała na szczyt rankingu jego dzieci, przy okazji czyniąc z jego córki Dominiki Kulczyk najbogatszą Polkę. Ich majątek szacuje się na 15,9 mld zł. Główne obszary działania to infrastruktura, przemysł, surowce. Jan Kulczyk był właścicielem przedsiębiorstwa Kulczyk Holding oraz międzynarodowej grupy inwestycyjnej Kulczyk Investments. Jego syn Sebastian Kulczyk to obecnie „głowa” spółki – pełni funkcję dyrektora generalnego (CEO – Chief Executive Officer). Córka Jana Dominika wchodzi natomiast w skład Rady Nadzorczej (jako wiceprzewodnicząca), jest również prezesem Kulczyk Foundation, fundacji wspierającej projekty rozwojowe w Polsce oraz w krajach rozwijających się.

Drugie miejsce: Zygmunt Solorz-Żak

Zachował drugie miejsce – wartość jego majątku to 9,9 mld zł. Solorz-Żak działa przede wszystkim w branży medialnej, a także w finansach i telekomunikacji. Założył Telewizję Polsat. Jest również właściciel (bezpośrednio lub pośrednio) Cyfrowego Polsatu (spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych), Elektrimu, Superstacji, Plus Banku, posiada udziały w Grupie ATM, która produkuje programy telewizyjne na zlecenie m.in. Telewizji Polsat i Telewizji Polskiej. Z ciekawostek: drugi najbogatszy Polak urodził się w Radomiu jako Zygmunt Józef Krok – nazwisko Solorz przyjął po pierwszej żonie (rozwód w 1991 roku), natomiast Żak po drugiej (rozwód w 2014 roku). Ma troje dzieci.

Zobacz także: Zarobki lekarza

Trzecie miejsce: Michał Sołowow

On również obronił pozycję sprzed roku. Zgromadził majątek wart 9,2 mld zł. Główne obszary działania Sołowowa to przemysł chemiczny i budowlanka. Jest akcjonariuszem (czyli wspólnikiem spółki akcyjnej albo komandytowo-akcyjnej będącym w posiadaniu ich akcji) takich spółek giełdowych jak: Synthos (branża chemiczna – podstawowe produkty Grupy Synthos to kauczuki syntetyczne, tworzywa styrenowe i produkty specjalistyczne, m.in. lateksy i kleje), Cersanit (producent ceramiki sanitarnej i pytek ceramicznych), Echo Investment (działalność deweloperska), Barlinek (producent desek podłogowych). Michał Sołowow jest również utalentowanym kierowcą rajdowym – to dwukrotny wicemistrz Europy i dwukrotny wicemistrz Polski. Pochodzi z Kielc.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (3)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-03-15 16:16:22

re: Najbogatsi Polacy - kim są i na czym się dorobili?

A Andrzej i Artur trawinscy tez powinni się tu znaleźć właściciele FM group

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
papilotowe_bezmózgi
(Ocena: 5)
2016-03-03 17:20:44

re: Najbogatsi Polacy - kim są i na czym się dorobili?

Galeria której właścicielem jest Miłek znajduje się w Lubinie a nie Lublinie!!! kto to pisze?!?!?!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-03-03 01:53:17

re: Najbogatsi Polacy - kim są i na czym się dorobili?

Dobry artykul, wiemy teraz koło kogo się zakręcić... haha ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1