Mój szef mnie prześladuje

26 Lutego 2016

Podejrzewasz, że padłaś ofiarą mobbingu? Podpowiadamy, co możesz zrobić w tej sytuacji.

mobbing w pracy

W polskim społeczeństwie coraz częściej mówi się o mobbingu w pracy. Wiadomo, że wiąże się on z nieetycznym zachowaniem wobec podwładnego albo współpracownika, przy czym ten określony sposób postępowania można też nazwać prześladowaniem. Osoba, która stosuje mobbing oraz ofiara niekoniecznie muszą mieć ze sobą bezpośredni kontakt. Wystarczy, że poszkodowany będzie ponosił konsekwencje konkretnych, zaplanowanych działań.

Wiele osób uważa, że mobbing to jakaś straszna forma prześladowań (często faktycznie tak jest), ale tak naprawdę wiąże się on również z regularnymi uszczypliwościami, które my odbieramy jako zwykłe chamstwo czy złośliwość. Każdemu człowiekowi należy się szacunek i odpowiednie traktowanie, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje oraz pełnionej funkcji. Znajomość własnych praw pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, nerwów oraz poważnych kłopotów. Podpowiadamy, w przypadku jakich zachowań można mówić o mobbingu oraz jak sobie z nim poradzić. Poniżanie, nieuzasadniona krytyka, wyśmiewanie, obraźliwe gesty, zastraszanie, używanie wulgaryzmów, publiczne krytykowanie wyglądu, zniesławianie, zmuszanie do pozostawania po godzinach pracy, utrudnianie wykonywania pracy, pomniejszanie kompetencji, a nawet sarkazm – wszystko to podchodzi pod mobbing. Trzeba jednak zaznaczyć, że istotna jest powtarzalność tych działań oraz ich skutek (uszczerbek na zdrowiu, odizolowanie od reszty pracowników).

Teraz przejdźmy do najważniejszej części, czyli jak sobie poradzić w sytuacji, gdy ktoś stosuje wobec nas mobbing. 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (8)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-02-28 03:26:39

re: Mój szef mnie prześladuje

Pracowalam w Anglii (swoja droga za najnizsza stawke). Robilam wszystko - 3 w 1 - sprzataczka, kelnerka, magazynier. Praca potrafila byc naprawde ciezka... Szef wysmiewal moja wage (przy 168 cm waze ok 60 kg) przy pozostalych pracownikach, ze jestem za gruba, ze ciezka pracac i tych dobrze mi zrobia... Do tego w lecie pojawialy sie takze komentarze na temat koloru mojej skory, ze powinnam chodzic na solarium, kupic samoopalacz badz na przerwach w pracy na zewnatrz restauracji sie opalac, bo zle wyglada jasna skora... Do tego glupie pytania ni stad ni z owad - co bym zrobila, gdybym miala raka, kiedy bede miec dziecko, ile mc odkladam itd.,itp. Mialam najwiecej obowiazkow ze wszystkich, wykonywalam najwiecej pracy, a zarabialam najmniej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-02-26 20:25:12

re: Mój szef mnie prześladuje

Z moich wszystkich szefów kobiety zdecydowanie są gorsze. Z facetem jeszcze się dogadasz, a baby złośliwe i jak się upra to koniec

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-02-26 11:39:18

re: Mój szef mnie prześladuje

Dałyście ładne zdjęcie. :3

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-02-26 09:58:09

re: Mój szef mnie prześladuje

Gorszy jest szef facet czy szef baba waszym zdaniem?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-02-26 10:01:00

zdecydowanie baba

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-02-26 14:46:54

Faceci nie muszą nikomu niczego udowadniać? No pierwsze słyszę. :D To dlaczego ciągle rywalizują nawet w głupotach? I kto pierwszy powiedział: "potrzymaj mi piwo?" No nie kobieta! Kto częściej wymienia partnera na "lepszy model"? Właśnie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1