Mobbing w pracy - gdzie udać się po pomoc?

01 Września 2014

Jeśli jesteś poniżana, obrażana i krytykowana przez szefa, być może padłaś ofiarą mobbingu. Jakie są twoje prawa?

work office

Stres w miejscu pracy i trudne relacje z przełożonym dotykają wiele osób. Bywa, że musimy to tolerować, bo na zmianę zatrudnienia nie mamy co liczyć. Czasem zdarza się jednak, że pracodawca przekracza swoje uprawienia, a wypełnianie zawodowych obowiązków staje się koszmarem.

O swojej sytuacji pisze jedna z internautek. „Swoją pracę wykonywałam bezbłędnie, nie było do czego się przyczepić. Byłam najlepszym pracownikiem biura, awansowałam z referenta na kierownika. I… bum. Odmówiłam przyjęcia kolejnych obowiązków, szefowa strasznie się rozzłościła i się zaczęło. Nie miała za co przyczepić się do mojej pracy, więc znalazła sposób na dręczenie mnie” – opowiada forumowiczka. Z jej wpisu wynika, że szefowa zaczęła ją gnębić, krytykować, poniżać w obecności pracowników, kwestionować jej pracę. „Zawsze przy tym słyszałam, że jestem beznadziejna, że nie umiem głupiego pisma napisać i że na moim stanowisku przydałoby się mieć trochę polotu, a tu samo dno”.

Taka sytuacja w miejscu pracy bardzo źle odbiła się na zdrowiu internautki. Jak opowiada, przyszedł dzień, że zamiast do biura, pojechała do lekarza i poprosiła o zwolnienie – specjalista zdiagnozował u niej stres sytuacyjny. „Teraz mam już L4 od psychiatry, nie radzę sobie z lękami, które mnie prześladują. Wszystkiego się boję, wszystko mnie przeraża. To jakiś obłęd, tym bardziej, że zawsze byłam przebojowa i operatywna (…). Jest mi bardzo źle, bo czuję porażkę, nie poradziłam sobie z jej zachowaniem, uciekłam na L4. Boję się każdego kolejnego dnia”.

Przemoc wobec pracownika

Cytowana przez nas internautka padła ofiarą mobbingu. Nazywa się tak formę przemocy psychicznej stosowaną wobec ofiary przez przełożonych lub kolegów z pracy. Z fachowej literatury dowiadujemy się, że do lat 80. w aspekcie przemocy koncentrowano się głównie na narażeniu pracowników na przemoc fizyczną, jako że jej przejawy oraz skutki są wyraźnie obserwowalne i mierzalne oraz stosunkowo łatwo dające się objąć formalnymi procedurami. Zauważono jednak, że o ile przemoc fizyczna wobec pracowników jest zjawiskiem dość łatwym do wykrycia i otwarcie poddającym się obserwacji i kontroli, o tyle istnieje inny rodzaj przemocy, którego konsekwencje są nie mniej poważne, zaś przejawy znacznie trudniejsze do uchwycenia.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (2)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2014-09-03 19:52:50

re: Mobbing w pracy - gdzie udać się po pomoc?

ja doswiadczalam mobbingu przez caly okres trwania pracy, wytrzymalam 4 miesiace, w pewnym momencie nie wytrzymałam ciaglej krytyki i krzyku i napisałam wypowiedzenie, powiedzialam kolesiowi że mu zrobie sprawę o mobbing i wyszlam, na drugi dzien wszyscy pracownicy dostali podwyzki w zamian za nieudzielanie zeznan przeciwko niemu, z czasem wszyscy sie zwolnili lub zostali sami zwolnieni. Tydzien po zwolnieniu wyladowałam w szpitalu, stres wyładował sie na moim sercu i migrenach, dużo zlych wspomnień

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-09-01 09:09:16

re: Mobbing w pracy - gdzie udać się po pomoc?

Mobbing jest bardzo trudno udowodnić. A gdy współpracownicy utrudniają życie, a szef ma to gdzieś, tym bardziej.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1