Młoda mama wraca na rynek pracy. Jak wygląda to w Polsce?

11 Sierpnia 2014

Każda matka prędzej czy później musi podjąć decyzję, czy, kiedy i na jakich warunkach wraca do pracy.

mama z dzieckiem

Od 17 czerwca 2013 r. obowiązują znowelizowane przepisy o urlopach macierzyńskich. Rodzicom przysługuje teraz 20 tygodni (w tym 14 tylko dla matki) urlopu macierzyńskiego, 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego i 26-tygodniowy urlop rodzicielski – w sumie 52 tygodnie, czyli rok płatnego urlopu. Z urlopu dodatkowego i rodzicielskiego mogą korzystać matka i ojciec. Potem można wziąć jeszcze urlop wychowawczy (bezpłatny) – do 36 miesięcy.

Niektóre kobiety macierzyńsko pochłania tak bardzo, że korzystają z rocznego urlopu macierzyńskiego, a potem wychowawczego. Na ten drugi najczęściej pozwalają sobie matki dobrze sytuowane, które nie muszą pracować. Ale są też Polki, które z powrotem do pracy nie czekają.

Monotonia nie do zniesienia

Jedna z internautek opowiada, że dziecko urodziła na początku marca, a w połowie maja wróciła już do swoich zawodowych obowiązków. „Kiedy pojawiło się dziecko, moje wyobrażenia o macierzyństwie legły w gruzach. Ciągły płacz, niechęć do własnego dziecka i ta nuda. Kocham moje maleństwo, ale dla tak dynamicznej osoby jak ja było nie do zniesienia to, co się nazywa monotonią. Pewnie większość z was uzna mnie za wyrodną matkę, ale ja naprawdę taka nie jestem. Uznałam wraz z całą familią, że jeśli nie wrócę szybko do pracy, to albo sama wyjdę przez okno, albo zwyczajnie zwariuję. Robię to dla malucha, bo wiem, że kiedy pójdę na tyle godzin do roboty, to będę lecieć do niego jak na skrzydłach”.

Lecz są kobiety, które mają do macierzyństwa zupełnie inne podejście. „Ja przed porodem byłam przekonana, że po macierzyńskim śmignę do pracy, bo w sumie dzieci nigdy mnie nie kręciły… Ale teraz macierzyński zleciał i leci wychowawczy, bo jakoś ciężko by mi się było z tym malcem rozstać. Wiem, że te chwile są bezcenne i nie chcę za parę lat pluć sobie w brodę, że coś mi umknęło”.

Pracodawcy idą na rękę

Nie można jednoznacznie stwierdzić, kiedy jest najlepszy moment na powrót matki do pracy. Jedne chcą wyjść do ludzi, potrzebują zmian, podczas gdy inne wolą poświęcić się rodzinie i wychowaniu malucha. Lekarze zalecają, aby poczekać minimum sześć tygodni – tyle twa połóg i jest to niezbędny czas, by kobieta mogła wrócić do pełni sił. A co potem? Zająć się dzieckiem czy myśleć o pracy?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (6)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Aneta
(Ocena: 5)
2014-08-11 19:10:26

re: Młoda mama wraca na rynek pracy. Jak wygląda to w Polsce?

Minał rok macierzyńskiego, nie miałam gdzie wracać, bo sklep gdzie pracowałam został zamknięty. Zresztą i tak bym nie chciała tam wracać, stres ogromny. 2 mc po skończonym urlopie dostałam się na staż, zapisałam się do szkoły. Ale chciałam napisać o czymś innym. Bardzo chciałam wrócic do pracy, ale....co z dzieckiem. Na żłobek trzeba czekać. Żeby dostać się do żłobka rodzice musza pracować, ale jak mam pracować jak nie mam z kim dziecka zostawić. Dziadkowie nie mogą się nim zająć. Tyle dobrze, że szef męża poszedł nam na rękę i udało nam się do czasu dostania się do żłobka pracować na zmianę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-11 17:37:39

re: Młoda mama wraca na rynek pracy. Jak wygląda to w Polsce?

moja siostra pracowała do ostatniego tygodnia ciąży w biurze, ( sierpień) nie klimatyzowana klitka, szef stresujący i w ogóle, ale chciała być fair. I co, musiała wracać szybko do pracy ( pół roku macierzyńskiego tylko wykorzystała) bo szef już jojczył że jak jej rok nie będzie to nie ma po co wracać... :/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Miranda
(Ocena: 5)
2014-08-11 17:35:58

re: Młoda mama wraca na rynek pracy. Jak wygląda to w Polsce?

Łatwo nie było, ale ja na urlopie macierzyńskim nie próżnowałam. Opiekowałam się dzieckiem, a w weekendy chodziłam na dodatkowe zajęcia do szkoły policealnej na "kadry i płace". Wróciłam do pracy z nowym dyplomem i jeszcze dostałam po niedługim czasie podwyżkę. Bardzo było mi dobrze z dzieckiem w domu, cieszę się, że patrzyłam jak moja córka rośnie itd, ale też lubię swoją pracę i super, że to wszystko się tak dobrze poukładało.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-11 18:55:22

Ooo, i to się chwali! :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-11 13:00:17

re: Młoda mama wraca na rynek pracy. Jak wygląda to w Polsce?

Wydaje mi się, że chyba nie czytam o Polsce.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-11 15:34:06

co racja to racja. Nawet w naszych sądach pracy nic nie wywalczysz...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1