KOŚCIÓŁ to istna FABRYKA PIENIĘDZY! Nie uwierzysz, ile kasy trafia na tacę!

22 Października 2011

Być może to niestosowne, ale aż chciałoby się wykrzyczeć: NIE DO WIARY!

taca

Niezaprzeczalnie kościół rzymskokatolicki jest w naszym kraju instytucją szczególnie uprzywilejowaną. Potwierdzają to najnowsze wyliczenia portalu money.pl, który przyjrzał się zarobkom polskich duchownych. Sumy okazały się naprawdę zawrotne!

- Oprócz ponad 1,2 mld złotych z kieszeni wiernych, blisko 2 mld zł Kościół dostaje od państwa w formie dotacji. Hierarchowie, którzy bardzo krytycznie odnosili się do naszego wejścia do Unii Europejskiej, chętnie sięgają też po pieniądze z Brukseli. Ich coroczne wpływy to łącznie ponad 3 mld złotych – czytamy na serwisie.

To jednak nie wszystko, bo państwo finansuje również z budżetu naukę religii w szkołach. W zeszłym roku pensje katechetów kosztowały nas 1 132 mln zł. Państwowy budżet zasila też wyznaniowe uczelnie, szkoły i inne instytucje prowadzone przez Kościół. W 2010 roku dotacje dla uczelni osiągnęły zawrotną sumę 180 mln zł, a na ponad 850 katolickich ochronek, przedszkoli oraz szkół wydano blisko 300 mln zł.

Nie należy przy tym zapominać, że kościoły w Polsce są zwolnione z płacenia podatków lokalnych i tych od nieruchomości. Ponadto duchowni nie płacą podatków od czynności cywilnoprawnych, od spadków i darowizn, oraz zwolnieni są z opłat celnych. - Księża płacą też zryczałtowany podatek dochodowy - łącznie ok. 63 mln zł. Gdyby objęto ich obowiązujących wszystkich Polaków podatkiem PIT do kasy państwa wpłynęłoby 233 mln zł – dodaje portal money.pl.

Co o tym myślicie? Uważacie, że dobrym wyjściem byłoby rozdzielenie państwa od kościoła?

Maja Zielińska

Zobacz także:

Obrotny dyrektor szkoły zarobi nawet 11 tys. zł miesięcznie! Chyba nie ma na co narzekać?

Swoje zarobki zwiększają kosztem nauczycielskich pensji.

Dekalog młodej szefowej

Postanowiłaś – chcesz pracować na własny rachunek. I będziesz miała pod sobą pracowników. Sprawdź, jak być dobrą (młodą) szefową.

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (89)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

przyjaciółka ksiedza...
(Ocena: 5)
2015-02-03 16:02:53

re: KOŚCIÓŁ to istna FABRYKA PIENIĘDZY! Nie uwierzysz, ile kasy trafia na tacę!

Napisz komentarz...No musza skąś brac na swoje pasje przecież nie zarobią inaczej bo się poświęcają kościołowi. Każdy chce cos mieć z życia, oni też są ludżmi potrzebującymi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-07-01 20:50:58

"bo państwo finansuje również z budżetu naukę religii w szkołach" - hmmm, a kto finansuje naukę innych przedmiotów w szkołach??? To może zwolnijmy biologów, historyków, matematyków, polonistów, itd... Chyba każdy nauczający w publicznej szkole ma prawo do "publicznej" pensji... A może ja się mylę: może katecheci (nie tylko księża, także s. zakonne czy osoby świeckie) to poprostu zwykli niewolnicy i nie należy im się zapłata..... Pozdrawiam! Michał

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-06-10 07:32:28

Precz z łapami koscioła od publicznych pieniędzy!!!!Nich utrzymują się z tacy swych wiernych.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-03-26 17:10:13

po śmierci ojca mama spytała księdza ile za pogrzeb?odpowiedział z uśmiechem na twarzy skoro łaska 750 zł,mamie nie było do śmiechu,ale zapłaciła,do końca miesiąca musieliśmy zapomnieć o wędlinie w kanapkach jakie nam robiła do szkoły.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-02-07 11:04:18

ale durny artkuł !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-10 09:35:13

kosciol, to robi takie hospicja, ze ci biedni ludzie po 2 dniach maja odlezyny wielkosci teksasu, tak tam dbaja o chorych. byleby rodzina jak w odwiedzinki przyjedzie dala koperte sowita. a ksieza z glodu, jak dzieci w afryce tych wielkich brzuchow nie maja..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-10 09:32:44

niech babcie wiecej daja na tace zamiast wnukom czy rodzinie, ale spoko za pare lat wiekszosc dewotow i mocherow pomrze i kosciol zbiednieje. poza tym gdzie tu idee chrzescijanstwa jak ksiadz majacy super nowy samochod mowi na kazaniu do rodziny na zasilku,ze maja sie dzielic z biednymi kasa. no niestety nie bedzie ich stac na weekend w spa u rydzyka..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-24 16:27:24

Jakby to była nowość.Pytam tylko-z jakiej racji pieniądze ludzi NIEWIERZĄCYCH idą na kościół i na katechetów...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-24 21:07:31

podatki;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-24 11:34:28

jak wierni chca dawac niech daja ale z panstwa i podatkow ani grosza.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-23 12:53:58

Co za bzdety piszecie??? Pieniądze dają wierni dobrowolnie, a czy ktoś się zastanawiał co robi za ofiarowane pieniądze Kościół? kto założył domy dla samotnych matek? - Kościół, kto założył domy dla bezdomnych?- Kościół, kto pomaga na święta itd. biednym?- Kościół, kto zbiera pieniądze na leczenie, podręczniki, ubrania na zimę biednym dzieciom?- też Kościół !!! A jak zwykle najwięcej do powiedzenia mają osoby, które do kościoła nie chodzą. A tej wspaniałej redaktorce Mai Zielińskiej gratuluje takiego durnego artykułu i zanim zacznie o czymś pisać to niech się bardziej zagłębi w te tematy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-23 20:23:56

popieram

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-24 15:42:22

chyba nie do końca dobrowolnie. U mnie w mieście, każdy zna każdego, mamy dwie parafie, a księżka i tam powiedzą na ogłuszeniu Pani X nie daje pieniędzy. Albo robią problemy z chrzcinami, bierzmowaniem, czy ślubem, bo nie dajesz na kościół. Więc cieszy mnie bardzo, że u Ciebie księża są tak dobroduszni, u nas niestety nie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-07-01 21:00:17

"chyba nie do końca dobrowolnie. U mnie (...) powiedzą na ogłuszeniu Pani X nie daje pieniędzy" - to akurat jest kwestia durnego człowieka lub ogólnie głupiego podejścia do tematu W TYM KONKRETNYM MIEJSCU (i pewnie jeszcze kilku innych, bo mam świadomość, że na pewno takie istnieją), a nie całego Kościoła w Polsce. Trzeba umieć odróżnić postępowanie poszczególnych ludzi (które, nie zawsze jest takie jak powinno) od cało kształtu ogółu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz