Kobiety są źle traktowane w pracy

Polski system prawny zawiera wyraźne zakazy molestowania seksualnego w miejscu pracy oraz precyzyjnie formułuje ich definicje. Choć te regulacje obowiązują już od kilku lat, wciąż nie są dobrze znane wśród pracowników, zwłaszcza wśród kobiet, które należą do grupy najbardziej narażonej na niesprawiedliwe traktowanie w miejscu pracy.
Kobiety są źle traktowane w pracy
11.08.2008

A co to właściwie jest molestowanie seksualne? Np. uwagi z podtekstem seksualnym ze strony szefa (również współpracowników) na temat wyglądu lub zdolności jako pracownika – kobiety; umieszczanie we wspólnym miejscu pracy (pokojach biurowych, halach produkcyjnych) kalendarzy czy też plakatów przedstawiających akty kobiece lub męskie. Jeżeli wszyscy użytkownicy przestrzeni biurowej nie wyrażą zgody na takie „dekoracje”, nie powinny się one znaleźć w miejscu pracy.

Skąd się wzięło molestowanie? Molestowanie seksualne jest problemem bardzo starym. Już w Księdze Rodzaju (39.1 - 39.20) opisany jest przypadek nagabywania Józefa. Przedstawiony jest on jako zatrudniony zarządca majątku Potifara. Utracił pracę i został uwięziony, gdy odmówił świadczenia usług seksualnych żonie swojego pracodawcy.

Wiele osób (szczególnie kobiet) nikomu nie mówi o tym, że są molestowane, gdyż obawiają się konsekwencji takiego kroku. Najczęstszą przyczyną jest lęk przed utratą stanowiska lub przed tym, że nikt im nie uwierzy. Są organizacje, które udzielają wsparcia ofiarom przemocy i mobbingu, one mają swoich psychologów, prawników. Ich zadaniem jest wzmocnienie osoby, która do nich przychodzi, żeby miała siłę domagać się sprawiedliwości.

Co robić i jak się bronić przed molestowaniem seksualnym? Powiedz osobie molestującej, że nie akceptujesz jej zachowania i żądaj, aby zaprzestała tego typu postępowania wobec ciebie lub w twojej obecności. Jeśli nie uszanuje twojej prośby, powinnaś, o ile to możliwe, udokumentować jej zachowanie - możesz np. zbierać liściki do ciebie, nagrać propozycje na dyktafonie. Opowiedz o zajściu innym. Wnieś pisemną skargę do przełożonego, jeśli sprawcą nie jest pracodawca - nie zapomnij o poświadczeniu, że taką skargę złożyłaś.

Poproś o wsparcie związki zawodowe, jeśli działają na terenie twojego zakładu pracy - domagaj się od nich pomocy i podjęcia działań.

W sądzie można domagać się odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów. Warto pamiętać, że skorzystanie z prawa do dochodzenia odszkodowania nie może być przyczyną gorszego traktowania przez pracodawcę, czyli nie może on nas za to zwolnić, zmniejszyć nam pensji czy odmówić premii.

Polecane wideo

Komentarze (10)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 12.09.2008 22:33
"dochodzenia odszkodowania nie może być przyczyną gorszego traktowania przez pracodawcę, czyli nie może on nas za to zwolnić, zmniejszyć nam pensji czy odmówić premii" - niestety w polsce to fikcja :(
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.08.2008 22:10
mężczyzną wydaje się że im wszystko wolno a zwłaszcza jak są naszymi szefami.Chociaż ostatnio słyszałam że i kobiety szefowe wykorzystują swoją władze wobec mężczyzn.też ich molestują
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.08.2008 15:45
To prawda z tym molestowaniem, kobiety mają przerąbane, nawet w pracy nie mają spokoju hehe
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.08.2008 12:00
Trzeba mieć na tyle godności i siły psychicznej, żeby nie bać się i po prostu zareagować w porę. Gdyby zwykłe zwracanie uwagi nie pomogło i nie rozwiązało sytuacji na pewno bym zrezygnowała z takiej pracy. Wiem, że wielu ludzi pewnie powie, że łatwo tak powiedzieć, ale trudniej zrobić tymbardziej gdy ma się na utrzymaniu rodzine, ale ja wolałabym szukać nowej pracy, nawet mniej płatnej niż być w taki sposób traktowana przez cały okres zatrudnienia. To poniża kobiety, a one powinny nauczyć się protestować i pokazywać, że są osobami wartościowymi i nie pozwolą się tak traktować.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.08.2008 21:55
mam szczęście bo pracuję od 12 lat i poza okresem 4-letnim moim szefem zawsze był mężczyzna. Nigdy nie doświadczyłam ani odrobiny molestowania seksualnego. W ciągu 4 lat natomiast moimi szefami było małżeństwo i za sprawą tej kobiety niestety zdarzało się wyć z bezsilności. Nie było to wprawdzie molestowanie seksualne ale zle traktowanie jek najbardziej.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie