Portret bezrobotnej Polki: Kto nie znajdzie pracy?

03 Października 2016

Politycy chwalą się spadającym wskaźnikiem bezrobocia, ale mimo to wiele Polek wciąż ma ogromne problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Dlaczego?

bezrobocie w Polsce

25-letnia Kinga z Olsztyna od przeszło roku szuka pracy. Bezskutecznie… „Wysyłam CV, gdzie tylko się da, zgłaszam się na każdą rozmowę kwalifikacyjną, ale na tym się kończy. Wszędzie pytają mnie o doświadczenie zawodowe. Gdzie miałam je zdobyć, jak nikt mnie nie chce?” – żali się kobieta.  „Do sklepu mnie nie przyjęli, bo twierdzą, że jestem za młoda, na hostessę za niska, jako przedstawiciel handlowy za mało przebojowa. I tak dalej, i tak dalej… Chciałam się doszkolić, to okazało się, że w urzędzie pracy skończyły się już miejsca na kursach. Czy nigdy nie znajdę pracy?” – zastanawia się Kinga.

Takie dramatyczne pytanie zadaje sobie wiele kobiet w Polsce, ponieważ bezrobocie wciąż pozostaje poważnym problemem społecznym. Specjaliści zajmujący się rynkiem pracy podkreślają, że istnieje bardzo duża grupa osób, które mają ogromny problem ze znalezieniem zatrudnienia, niestety często z własnej winy.

Pokolenie młodych Polaków. Lenie czy pracoholicy?

Dlaczego? Niekiedy jest to kwestia podejścia do pracy. Wiele kobiet, zwłaszcza młodych, po prostu nie ma pomysłu, co chce robić w życiu. „Jeszcze niedawno marzyłam, by być nauczycielką, ale później uznałam, że spokojniej żyje się urzędniczkom. Tylko z drugiej strony siedzenie przy biurku i przerzucanie papierów przez osiem godzin jest strasznie nudnym zajęciem. Może lepszym rozwiązaniem byłoby coś bardziej kreatywnego, jakiś zawód artystyczny? Tylko, że nie mam żadnych doświadczeń w tej kwestii” – ta wypowiedź Darii ze Szczecina tłumaczy, dlaczego kobieta od wielu miesięcy bezskutecznie szuka ciekawej posady. Nietrudno zatem zrozumieć ewentualnego pracodawcę odrzucającego jej kandydaturę, ponieważ nie dostrzega potencjału w osobie, której tak naprawdę jest wszystko jedno.

Kłopoty ze znalezieniem pracy mają także kobiety, które wcale nie są przekonane, czy zależy im na karierze zawodowej. „Generalnie świetnie realizowałabym się jako żona i matka, nie mam specjalnych ambicji, by piąć się po szczeblach kariery korporacyjnej. Jednak jest pewien problem – na horyzoncie nie pojawił się jeszcze kandydat na męża i ojca moich dzieci. Dlatego, głównie pod naciskiem rodziców, wysyłam CV i listy motywacyjne, ale na rozmowach kwalifikacyjnych chyba nie potrafię przekonać kogoś, by mnie zatrudnił. Gdy pytają mnie, co jest dla mnie ważne, odpowiadam, że święty spokój” – śmieje się Malwina.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (7)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2017-07-29 21:08:26

Iza

Znalezienie pracy, szczegolnie w dużym miesiace jest bardzo proste. Moze to zrobic nawet przez media społecznościowe. Na http://www.eduforum.pl/jak-szukac-pracy-przez-media-spolecznosciowe/ Podpowiadają jak to zrobic.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Basia
(Ocena: 5)
2017-05-16 14:45:00

praca

Na strefa job jest sporo ofert. Wystarczy zalozenie konta i pozytywne myslenie, na pewno sie ktos odezwie :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-10-10 12:02:33

ja jezeli juz wiem co chce robic to zawsze dostane taka prace jak chce. Moj sposob jest taki, cv nie wysylym bo to i tak nic nie daje , tylko ide od razu do firmy i mowie, ze pasuja mi idealnie ich warunki, jestem dyspozycyjna od zaraz i pytam sie kiedy zadzwonia do mnie. W ciagu tyg zawsze mam telefon ze mnie zapraszaja na rozmowe, a tam kliczy sie juz wszystko , kazdy nasz swiadomy i nieswaidomy gest, to jaka sie ubierzemy jaka fryzure mamy, to czy zasuniemy krzeslo po rozmowie, to czy dlugopis odlozymy tam gdzie byl, kazdy najmniejszy szczegol. Prace zawsze dostaje, i nawet nie mowie tu o pracy w Polsce , bo mieszkam w Austrii , czyli u mnie jeszcze dochodzi jezyk niemiecki, ale jak rekrter sie pyta o moje wady to mowie ze moj Deutsch nie jest perfekt, a on ze jak sie dogadam i rozumiem to jest dobrze i prace zawsze otrzymam , niewazne czy to byly sprzatania na poczatku czy praca w biurze czy na produkcji. Albo ktos nas na samym poczatku zaakceptuje i od razu ten nam ktos spasuje albo nie, zreszta wiekszosc ludzi ma tak ze osoba spotkana po raz pierwszy budzi w nas zaufanie albo od razu cos nas od niej odpycha chociaz jej nie znamy tak samo jest na rozmowach.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
dpblogpl
(Ocena: 5)
2016-10-03 09:37:03

Jeśli nie masz doświadczenia, to jeśli już znalazłaś drogę zawodową, którą chcesz podążać zapisz się na kurs. Pracodawcy lubią wiedzieć, że jesteś osobą, która jest ambitna i nie siedzi w miejscu. Na rozmowie warto się czymś pochwalić. U mnie to jest zawsze kurs hindi czy blog, które są wisienką na torcie i czymś, co mnie wyróżnia na tle innych kandydatów. Pisałam niedawno o tym, dlaczego dużo ludzi nie może znaleźć pracy. To jest przede wszystkim kwestia nastawienia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-10-03 08:50:29

Odwalcie się od prawników, większość ludzi po tym kierunku doskonale wie co chce w życiu robić i radzą sobie świetnie, wiadomo są też tacy którzy są tam z przypadku jak na każdym kierunku.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
prawo
(Ocena: 5)
2016-10-03 11:28:17

Zależy w jakim mieście. W pd-wsch Polski jest b.ciężko w tym zawodzie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-10-03 07:29:41

ja mam tatuaże i kolczyk w nosie, a pracę znalazłam w korpo w ciągu dwóch tygodni

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1