Jakie studia warto skończyć, żeby mieć pracę?

01 Sierpnia 2011

Sprawdź, gdzie warto się uczyć i studiować, żeby po ukończeniu edukacji nie być BEZROBOTNĄ ABSOLWENTKĄ.

nauka

- Na rynku pracy nie ma sprawiedliwości. Są absolwenci, którzy pracę dostają zaraz po zakończeniu nauki, a są tacy, którzy na etat czekają 2 – 3 lata. Nie decyduje liczba lat spędzonych w szkole, ale to, czy dostosowała ona program do potrzeb rynku pracy – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Wiele w tym racji, a najlepszym dowodem takiego stanu rzeczy są badania prowadzone przez Uniwersytet Łódzki oraz Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Wynika z nich jasno, że najmniej problemów ze znalezieniem posady mają absolwenci takich szkół, które układają programy nauczania na potrzeby konkretnych firm i wspólnie z nimi organizują uczniom i studentom praktyki zawodowe oraz staże.

Warto zatem uczyć się w Zespole Szkół Zawodowych im. Stefana Starzyńskiego na warszawskiej Pradze czy w Zespole Szkół Zawodowych w Piotrkowie Trybunalskim. Kształcą się tam mechanicy i elektrycy, którzy bez problemu znajdują pracę w koncernie Hearlign.

Podobnie jest z absolwentami warszawskiej SGH, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Politechniki Warszawskiej czy Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi.

Obecnie na rynku pracy najbardziej rozchwytywani są informatycy, programiści i inżynierowie, choć ogromne zapotrzebowanie jest również na energetyków, doradców ubezpieczeniowych, kierowców, mechaników, bankowców, fryzjerki i kosmetyczki.

- To, ile czasu upłynie od odebrania dyplomu do podpisania umowy o pracę, zależy także od regionu. Najłatwiej dziś o pracę absolwentom z województwa mazowieckiego, śląskiego i pomorskiego. Najtrudniej młodym z podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i małopolskiego – podsumowuje dziennik.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Wakacyjne kursy językowe

Nie masz planów na wakacje? Skorzystaj z letniej oferty szkół języków obcych i doszlifuj swoje lingwistyczne umiejętności.

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o studiach MBA (Na czym polegają, czy się opłacają?)

Jeśli na dźwięk skrótu „MBA” z przerażeniem stwierdzasz, że nie wiesz, co to jest, oto garść niezbędnych informacji na temat tych studiów.

 

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (158)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

mercy
(Ocena: 5)
2016-09-22 13:12:29

Ja skończyłam humanistyczny kierunek i szczerze żałuję. Miałam być nauczycielką - jasne. Dobrze, że moją pasją jest makijaż to udaje mi się dorobić jakoś. Teraz chce skończyć licencjat i próbować swoich sił u Dziewulskich na Charakteryzacji - pójdę za głosem serca.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-06-05 18:27:03

re: Jakie studia warto skończyć, żeby mieć pracę?

Przede wszystkim warto się zastanowić, czy jest sens studiować na obleganych kierunkach lub "sezonowych", które akurat są modne.Trzeba szukać studiów, które są przyszłościowe, po których można będzie znaleźć pracę nawet za 10 lat. W rankingach najpopularniejszych kierunków nie ma np. polityki społecznej, a specjalistów z tej dziedziny rynek potrzebuje i będzie potrzebował, choćby ogromny sektor pozarządowy. I studiowanie tego kierunku np. w WSP im. J. Korczaka, która specjalizuje się w polityce społecznej, jest zdecydowanie lepszym pomysłem niż wybór popularnych studiów bez przyszłości.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
inezz
(Ocena: 5)
2015-09-14 19:27:59

re: Jakie studia warto skończyć, żeby mieć pracę?

NaJa powiem tak, ze myslalam ze nie ma czegoś takiego jak modne kierunki studiów. Ze wybiera sie je zgodnie z zainteresowaniami i zasobnością portfela. Ja wiem po mojej siostrze, kiedy ta chciała iśc na studia na logistykę ale nie dostala sie. Wiec poszła do Cosinusa ale za 2 lata dalej bedzie próbowała sie dostac. I to jest to co chciałaby w przyszłości robić. pisz komentarz...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
tomka
(Ocena: 5)
2014-09-02 15:56:03

re: Jakie studia warto skończyć, żeby mieć pracę?

W Cosinusie macie duży wybór kierunków i co na pewno też to ze nie płacicie za naukę. Mysle ze to wazne jesli chodzi o tą szkołe.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
monnika7
(Ocena: 5)
2014-09-01 00:11:58

re: Jakie studia warto skończyć, żeby mieć pracę?

Ja skończyłam 2 lata temu Studium Dziewulskich i naprawde jestem bardzo zadowolona ze szkoły. Robie to co lubie i tez nie miałam zadnych problemów ze znalezieniem pracy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
basiowa
(Ocena: 5)
2013-09-21 22:59:00

re: Jakie studia warto skończyć, żeby mieć pracę?

To prawda ze takie szkoły tez maja swoje plusy i na pewno bedzie nam też łatwo znalezc ten idealny dla siebie kierunek.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-10-14 21:49:18

Ja polecam w takim razie kierunek kosmetykę w Cosinusie, zwłaszcza jesli chodzi o odpowiedni kierunek dla kobiety. Do tego warto wspomniec o tym ze za nauke tam sie nie płaci.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-19 22:41:55

studia to najlepiej takie co to można prestiżowy zawód wykonywać, żeby jak się je skonczy to można się dowartościować albo jakieś nowe technologie jak sie chce coś w życiu wyprodukować i sprzedać... reszta bezsensu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-07 11:40:25

a co ma zrobić osoba która nie ma predyspozycji to studiowania na dość trudnym kierunku ścisłym, jak informatyka, elektronika i telekomunikacja czy elektrotechnika? nie wspomnę już tu o bardzo trudnych i wymagających wiele więcej kierunków typu automatyka i robotyka czy mechanika....iść na humanistyczne? ale po co??? beznadzieja......

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-05 19:48:24

a co myslicie o wychowaniu fizycznym?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-06 11:10:11

moi trzej znajomii skonczyli AWF. (trzej bracia) jeden skonczył w holadni, 2 nie ma pracy ( dorywczo remontuje) a ostatniemu udało się dostac do ligi siatkowej i z tego sie utrzymuje, a wkrótce bedzie uczył wfu w szkole. kasa nie szałowa. nie polecam, jak juz to fizjoterapia fajniejsza i wiecej roboty potym sie zjadzie. a i samych cwiczen fizycznych tez duzo na studiach, jak lubisz .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz