Jak zrobić karierę w Polsce?

19 Czerwca 2011

Nie musisz wyjeżdżać za granicę, żeby znaleźć dobrze płatną, satysfakcjonującą pracę. Karierę zrobisz również na miejscu – przeczytaj, jak to osiągnąć.

karierowiczka

Według badań przeprowadzonych przez TNS OBOP, co trzeci Polak uważa, że najlepszym sposobem na życie jest praca „na swoim”. Aż 3/4 ankietowanych nie chciałoby opuścić własnego kraju na stałe. Sondaż pokazał, że wolimy robić karierę w kraju, najlepiej w założonej przez siebie firmie, a na wyjazd do innego państwa zdecydowałby się dopiero co piąty obywatel. Niestety, w praktyce bardzo często okazuje się, że znalezienie pracy (i do tego związanej z wykształceniem) graniczy z cudem. Szczególnie w przypadku młodych ludzi, świeżo po studiach. Dlatego wielu z nich podejmuje decyzję o zagranicznym wyjeździe. Za chlebem, bo przecież nie dla przyjemności. Zanim dołączysz do tego licznego grona, koniecznie przeczytaj ten artykuł. I uwierz, że kariera w Polsce naprawdę jest możliwa!

Co z tymi studiami?

Jeśli nie jest jeszcze za późno, zastanów się kilka razy zanim wybierzesz kierunek studiów. To od niego w dużej mierze będzie zależało, jak potoczy się twoja zawodowa ścieżka. Większość młodych ludzi wciąż rozbija się łokciami w drodze po indeks studiów dziennych na prestiżowej uczelni… Czy słusznie?

Zacznijmy od tego, że jeśli marzysz o karierze, lepiej daruj sobie takie kierunki, jak filozofia, filologia polska, historia, bibliotekoznawstwo... Trzeba mieć wiele szczęścia, żeby z dyplomem po takich studiach dostać dobrze płatną, rozwojową i prestiżową pracę. Na tym nie koniec. Uważaj również na tzw. kierunki zamawiane, po których również o satysfakcjonujące zatrudnienie dość trudno. To m.in. chemia czy ochrona środowiska – więcej na ten temat w osobnym artykule. Kolejna kwestia dotyczy systemu studiów – dziennie czy zaocznie? W tym przypadku będziemy konsekwentni: zaocznie! Dla potencjalnego pracodawcy ważniejsze jest twoje doświadczenie i umiejętności niż praca dyplomowa obroniona na piątkę. Studia zaoczne stwarzają szansę zaistnienia na rynku pracy, podniesienia kwalifikacji, zdobycia niezbędnej praktyki. Wykorzystaj to. Chyba że planujesz studiować medycynę, ale to już zupełnie inna bajka.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (83)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-10 11:08:05

Taaa... zwłaszcza zaoczna chemia. Na dziennej, gdzie studiuje się 5 dni jest dużo laboratoriów i siedzi się na uczelni prawie przez cały dzień. Jak więc zmieszczą się z materiałem przez 2 - 3 dni? Chyba kosztem poziomu i rezygnacji z co niektórych przedmiotów.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-21 09:47:59

a ja jestem na medycynie weterynaryjnej i tak się ostatnio zastanawiam się, że po tym jest praca. Nie chce zarabiać nie wiadomo jak dużo, chcę po prostu zajmować się tym co studiuje. Orientuje się ktoś może jak jest z pracą po tym kierunku?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-21 01:33:49

Wie ktoś jak z pracą po biologii?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-20 22:45:46

martyna od anglistyki na pewno swietnie zsarabai w szkole publicznej a potem ssie pale na czynsz. w ogole te postacie pojawiajace sie w wielu artykulach na tej stronie sa naprawde mocno naciagane. drodzy redaktorzy wszystko robi copywriter?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-20 15:44:39

Ja w przyszły roku zdaje maturę i wybieram się na organizacje produkcji filmowej i telewizyjnej. Czy ktoś może orientuje się jak z pracy po tym kierunku?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-20 15:47:53

hmm.. praca świetna, ale ciężko osiągalna i no cóż... trzeba mieć znajomości :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-20 09:58:02

A ja jestem po trzyletniej administracji, teraz jeszcze idę do dwuletniej szkoły, do Progresu na administrację. Będę miała dodatkowo dyplom ministerstwa, po Polsku i po angielsku. Na pewno się przyda. Im większe kwalifikacje tym później większe możliwości na lepszą pracę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-19 21:04:22

Jestem po informacji naukowej i bibliotekoznawstwie ;) Niby kierunek nudny, ale nie kształci tylko bibliotekarzy....WIĘC NIE PISZCIE BZDUR! Pracuje jako broker informacyjny w sporej korporacji i na zarobki nie mam co narzekać.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-19 19:06:26

ja polecam mechatronikę. kierunek zamawiany, a o pracę po nim wcale nie ciężko.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-20 20:26:20

skladam na to i mam nadzieje, ze jest tak jak mowisz:) A powiedz, jesteś jedyną dziewczyną, na roku? Bo mnie straszą, z resztą wiem, że tak jest, że jak na tym kierunku jest jakaś dziewczyna, to sukces...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-19 16:02:28

I nie dowiedziałam się jak tu można zrobić kariere, same lanie wody

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-19 13:16:50

Ja nie rozumiem tylko jednego - dlaczego ludzie idą na studia tylko po to, żeby iść i nic nie robić? Skoro nie chcą się uczyć, jedynie "jakoś przebrnąć" to mogliby iść do pracy w tym czasie i już robić coś pożytecznego. Sama studiuję architekturę i muszę siedzieć i robić projekty, ogólnie to pracochłonny kierunek. Nie jest łatwo, ale robię co w mojej mocy i pogłębiam wiedzę czytając książki o architekturze, znanych architektach i ich dziełach. A tu taki Kowalski myśli, że będzie architektem skoro nie chce mu się zrobić nawet jednego projektu. Przecież to tak jak student medycyny,który nie wie jak wygląda jama brzuszna a chce później być lekarzem...Studia wymagają również pogłębiania wiedzy w swoim zakresie bo tak to kiepsko by z nami było. A tym czasem3/4 roku dziwi się, że ich wywalili....znam kilku ludzi, którzy przykładali się na studiach, odbyli odpowiednie praktyki itd i razem założyli np swoje biura (małe,ale to już coś), inni powyjeżdżali do pracy o innego miasta i są zadowoleni...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz