Jak szukać pracy, aby ją znaleźć?

20 Lipca 2009

Znajdź pracę, która naprawdę cię interesuje! To możliwe! Wystarczy wziąć się w garść i zamiast czekać z założonymi rękami na telefon z ofertą, przejąć inicjatywę!

Jak szukać pracy, aby ją znaleźć?

Nie wydaje ci się czasem, że kiedyś mniej się mówiło o bezrobociu, zarabianiu, pieniądzach i wyścigu szczurów? Coś w tym jest, bo teraz niemal na każdym kroku możesz przeczytać, jak ciężko żyje się w naszym kraju, jak trudno jest znaleźć pracę i jak wielkie spustoszenie w firmach spowodował światowy kryzys. Zdobycie wymarzonej posady to nie bułka z masłem. Do rozpaczy mogą doprowadzać setki wysłanych życiorysów i ta cisza ze strony potencjalnych pracodawców. 

Być może popełniasz błędy, które sprawiają, że nie dajesz sobie szansy na znalezienie zatrudnienia! Jakie? Jedną z najgorszych pomyłek jest uznanie, że żyjemy w elektronicznym świecie i w związku z tym ograniczenie się do wysyłania CV poprzez e-mail. Tak naprawdę za pracą często trzeba się nachodzić. Samo wysyłanie kilkudziesięciu podań dziennie nie jest gwarantem, że ktokolwiek w ogóle te maile otworzy. Dlatego, jeśli szukasz pracy na poważnie, dzwoń, dopytuj się, sugeruj, że warto się z tobą spotkać czy osobiście zanieść dokumenty. Wtedy jest szansa, że ktoś od razu się tobą zainteresuje i zaprosi cię na rozmowę. To przy okazji pozwoli ci poznać klimat panujący w nowym miejscu pracy. Choć poczta elektroniczna to dziś najpopularniejszy, a częsty jedyny sposób kontaktu z ewentualnym pracodawcą, warto czasem zadać sobie trochę trudu i poszukać pracy nie zza biurka. 

Przeglądasz strony z ogłoszeniami o pracy, kupujesz gazety, wypytujesz znajomych? To oczywiście podstawa. Ale świetnym sposobem – i często bardzo skutecznym –  jest składanie aplikacji do firm, które nie prowadzą rekrutacji. Może się bowiem okazać, że będziesz jedyną osobą, która wyraziła chęć pracy w danym miejscu i twoje CV ktoś naprawdę przeanalizuje. Jest wtedy szansa, że pracodawca wczyta się w twoje osiągnięcia i zdecyduje się zaryzykować, przyjmując cię na etat. Dlatego zamiast od rana do wieczora przeglądać oferty pracy na portalach internetowych i w gazetach, po prostu wybierz firmy, w których chciałabyś pracować, napisz dobre listy motywacyjne i dostarcz je do wybranych placówek! To nierzadko o wiele skuteczniejsza metoda niż czekanie na odpowiedź ze strony zamieszczających ogłoszenie spółek. 

Czytasz ogłoszenie i dowiadujesz się,  że wymagane jest wykształcenie wyższe. Ty jesteś na trzecim roku studiów, ale wysyłasz aplikację z nadzieją, że cię ktoś dostrzeże. Nie rób tak! Wiele osób nie może znaleźć pracy, bo nie potrafi mierzyć sił na zamiary. Jeżeli nie umiesz mówić po niemiecku, nie wpisuj w CV, że znasz jego podstawy. Wszystko i tak zostanie sprawdzone, a ty najesz się wstydu. Dlatego przy szukaniu pracy, pamiętaj, że konkurencja jest bardzo duża. Wysyłając dokumenty z nadzieją, że ktoś zaryzykuje, jest marnowaniem czasu zarówno pracodawców, jak i twojego. 

Jednym z najczęstszych błędów jest ignorowanie z pozoru kiepskich ofert. Staże, umowy o dzieło czy ćwierć etatu odrzucasz od razu? Źle! Od nich warto bowiem zacząć, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia zawodowego. Trzeba mieć wielkie szczęście, żeby z zerowym doświadczeniem, świeżo po studiach, dostać etat za trzy tysiące złotych miesięcznie. Staż, choć nie pozwoli ci – rzecz jasna – zarobić fortuny, pomoże ci zdobyć praktykę, obycie w pracy, a często jest krokiem w kierunku etatu, zwłaszcza gdy przypadniesz pracodawcy do gustu. W ten sposób pracę znalazła Ania, studentka polonistyki. – Najpierw byłam na praktykach w redakcji, potem odbyłam półroczny staż, a na końcu zaproponowano mi współpracę. Nie mam jeszcze etatu, ale wiem, że mam na niego bardzo duże szanse! – opowiada. Dlatego, nawet gdy ktoś proponuje ci na początek pracę na umowę zlecenie, nie skreślaj jej na dzień dobry. To często duży krok w kierunku prawdziwej pracy za porządne pieniądze! 

Dobrze spożytkuj okres bezrobocia. Ważne, żebyś aktywnie spędzała ten czas, a nie wstawała w południe i siedząc w rozciągniętej piżamie, znudzona przeglądała strony internetowe z ogłoszeniami. Wstawaj wcześnie, działaj, bądź w ruchu, przebywaj wśród ludzi. Dzięki temu zachowasz formę i gdy przyjdzie ci chodzić na godz. 8 do pracy, bez problemu sobie z tym poradzisz. Jeśli okres bezrobocia będzie się u ciebie przedłużał, dobrym rozwiązaniem jest rozsądne zagospodarowanie go. Może zapiszesz się na jakiś krótki kurs albo poświęcisz ten czas na nadrobienie zaległości z języka obcego? Właśnie teraz jest odpowiednia pora na to wszystko – potem nie będziesz miała czasu na naukę, pracę i życie towarzyskie. Co więcej, zdobywasz kolejne cenne umiejętności i podnosisz swoje kwalifikacji, a to jest bezcenne dla twojego CV. 

Jeśli już o CV mowa, o najczęściej popełnianych błędach przy tworzeniu życiorysu przeczytasz w osobnym artykule

Nie jest to jednak czcze paplanie, bo tak naprawdę CV i list motywacyjny to podstawa, bez których ciężko będzie ci znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie. Nie wysyłaj wszędzie jednego CV i listu motywacyjnego stworzonego według uniwersalnego, oklepanego schematu. Niestety, choć może to być mozolne i nudne zajęcie, trzeba się do niego przyłożyć. Tylko angażując się w to, co robisz, nawet gdy jest to po prostu rozsyłanie aplikacji, masz szansę na zdobycie wymarzonego zatrudnienia. 

Wciąż szukasz pracy i zaczynasz się  załamywać? Spokojnie. Przy odrobinie zaangażowania, aktywności oraz zmotywowania, masz szansę już niedługo rozpocząć wymarzoną i satysfakcjonującą się pracę zawodową.  

Ewa Podsiadły  

Zobacz także:

Poznaj najszczęśliwsze zawody świata!

Aktorka, pielęgniarka, lekarz, a może… rzeźnik? Zobacz, kto jest najszczęśliwszym pracownikiem na świecie!

Gdzie w Polsce zarabia się najwięcej?

Według danych GUS, najlepiej zarabiają mieszkańcy województwa mazowieckiego, a najgorzej…  

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (61)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2017-07-29 21:17:57

Karolina

Ja polecam szukać pracy w wielu źródłach. Świetny. Sposobem sa social media, nawet nie wiedziałam, ze dostępnych jest tam tylko ofert. Podpowiedzi jak zacząć szukać ofert na fb mozna znałam na http://www.eduforum.pl/jak-szukac-pracy-przez-media-spolecznosciowe/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
gosc
(Ocena: 5)
2015-06-08 01:20:19

re: Jak szukać pracy, aby ją znaleźć?

Spróbuj na tej stronie - abpraca.pl. Co prawda musisz być pełnoletnia żeby dostać od nich ofertę, ale o tak jest tam duża skarbnica wiedzy o tym, jak zacząć swoją karierę zawodową w młodym wieku :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-28 11:32:17

Konta trzeba mieć założone w wielu miejscach, żeby szukanie pracy miało jakiś sens. Przeglądając praca.money natknąłem się ostatnio na dużo ofert z tego jobexpressu, wydaje się, że spoko stronka. Co do odpowiadania bez rejestracji to i tak trzeba podać dane, lepiej raz a dobrze założyć konto. Na dole str jobexpress jest coś takiego jak powiadomienia RSS, warto sobie ustawić interesujący dział.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-29 00:10:01

moglby mi ktos wytlumaczyc czym dokladnie sa te powiadomienia RSS?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-29 21:04:37

Też szukam ofert pracy przez portale i 2 prace tak znalazłam. Jedną rok temu , ale to bardziej na umowę zlecenie,a teraz tę obecną w dobrej firmie, więc nie tylko "lekkie" oferty można znaleźć ale tez i coś na stałe. Ja najczęściej korzystam z pracuj pl infopraca i jobexpress, bo każdy z portali czymś się wyróżnia i w sumie nie powtarza się tak dużo ofert.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-25 12:16:01

Jak ktoś chce to znajdzie pracę bez większego problemu. W miastach ofert nie brakuje, ja szukam dopiero od tygodnia a już byłam na jednej rozmowie. Najlepiej zarejestrować się na kilku stronach o pracy i przeglądać oferty. W tej chwili chyba najlepsze są jobexpress.pl, pracuj.pl, gazetapraca.pl i infopraca.pl. Na jobexpressie ostatnio wrzucili parę ciekawych rzeczy, można sobie pobrać kodeks pracy w pdfie, albo wzory CV.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-25 23:28:04

No w większych miastach to nie jest tak trudno znaleźć pracę, jeszcze zależy w jakiej szuka się branży. Ja właśnie też poszukuję pracy przez portale, które wcześniej wymieniłeś, z tym, że próbuję zmienić pracę na lepszą. Co do Jobexpress.pl to bardzo podobają mi się tam takie opcje jak zrobienie sobie cv w pdfie czy możliwość aplikowania na interesujące Cię oferty bez zakładania konta.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-21 19:30:31

Ja jestem uczennicą technikum fotograficznego, w tym roku zacznę ostatnią klasę (IV). Dzięki praktykom w zakładach fotograficznych od rozpoczęcia szkoły dostałam pracę w salonie ze sprzętem fotograficznym w galerii handlowej w mieście w którym się wychowałam (50 tys. mieszkańców). Nie zarabiam dużo, ale jak na razie mieszkam z rodzicami, więc dla mnie to luksus. A co do godzenia nauki z pracą - da się! Ja pracuję codziennie od 15-21, za to w soboty jestem od 8-21. Udało mi się z szefem :). Teraz w wakacje pracuję od 8-15, ale jak zacznie się szkoła wracam do starego systemu :). Dodam jeszcze, że po skończeniu szkoły chcę założyć własną firmę

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-21 09:44:15

po zawodówce wiadomo że cię bardziej przyjmą bo masz ZAWÓD. Kto będzie cię chciął po samym liceum? Jak do sprzątania czy do sklepu coraz częściej patrzą czy masz wyższe wykształcenie...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-20 21:10:26

KTO JEST ZA LEGALIZACJĄ?? podpisujcie petycję http://wyborcza.pl/0,100519.html

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-02-23 00:02:02

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-20 17:48:35

ja jestem wlasnie na stazu w hotelu i dziekuje bardzo ... do pazdziernika sie przemecze , pozniej studia zaoczne i inna praca... achh

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-21 23:36:13

ja od roku pracuję w hotelu, miałam iść na studia dzienne, a pracować tylko przez wakacje ale jak zaproponowali mi etat to się długo nie zastanawiałam. Też na początku chciałam szukać nowej pracy. Ciężko było a teraz... póki co super.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-20 17:47:59

ja odbywam staż bo na pracę po liceum nie ma szans... chodzi oczywiscie o pracę która do czegokolwiek będzie się liczyła, na stażu dostaję jak wiadomo 670 zł z czego ponad 400 zł miesięcznie muszę odłożyć na czesne ponieważ od tego roku idę na studia niestacjonarne ( bardzo chciałam iść na dzienne, lecz najliższa uczelnia jest 60 km od mojego domu a moich rodziców nie stać na wynajęcie mi mieszkania i do tego utrzymanie mnie, także niestety, mimo dobrej matury i czerwonego paska muszę iść na niestacjonarne).. takie życie. trzeba się cieszyć z tego co się ma

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-20 17:58:42

pierniczysz! po liceum nie ma pracy to ja nie wiem gdzie ty żyjesz kierowniczka w sklepie wktórym pracuje jest po zawodówce! i to nie jest spożywczak tylko sklep z eleganckimi garniturami! ja sama pracuje tam jako starszy kasjer a jestem w trakcie liceum! zależy co umiesz i czym się wykażesz a nie tylko szkoła! moja siostra jest po studiach i pracuje na poczcie przy okienku- tu macie nawet takie porównanie!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-20 18:48:06

tylko podejrzewam ze ta kobieta po zawodowce musiala pare dobrych lat popracowac, zeby zostac kierowniczka ;]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-20 18:55:58

Jestem tegoroczną maturzystką, od czerwca sama odpowiadam za sklep biżuteryjny. A pracę dostałam wysyłając CV mailem.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-20 19:17:10

trzeba miec szczescie zeby cos znalesc:/ ja pracuje juz od dwoch lat jestem po liceum pracowalam wczesniej dwa razy zmienialam prace pierwsza nie z wlasnego wyboru pierw zmeinilam prace bp firma przeniosla sie do innego miasta polozonego 60 km od mojej miejscowosci a pozniej pracowalam jako telemarketerka po roku sama mialam dosc:/ teraz jestem na stazu i chcac nie chcac musze zdobyc jakies doswiadczenie bo nie chce pracowac w sklepie:/ tylko pracowac w tej branzy co mnie interesuje i co studiuje:) a i ciezko teraz znalesc prace!! w szczegolnosci dla osob z malych miejscowosci!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-20 22:52:42

a ja jestem po liceum i bardzo cieżko jest mi znalesc prace mam koleżanke co ukonczyła zawodówke i ja przyjeli a nie mnie ;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-21 11:31:03

albo miała wielu znajomych :) którzy załatwili jej pracę. Nadal uważam że po liceum w 30tysięcznym mieście znaleźć pracę jest co najmniej bardzo trudne, a bez znajomośi niemożliwe

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-21 18:27:39

dokładnie, kiedys były inne czasy i większośc ludzi konczyło zawodówki a z biegiem lat zdobywajac cosraz większe doświadczenie mozna nawet zostac kierownikiem a prawda jest tak że dzisja kończąc liceum i szukając pracy masz małe szanse na jej znalzienie kiedy nie masz doświadczenia a tylko papierek że skonczyłaś szkołę średnia!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-20 16:49:43

ja tam nie mam zamiaru zyc w biedzie i do 1, zycie jest za krotkie na to by z niego nie koryzystac w 101 %. dlatego bede kombionwac swoj biznes;) bez ryzyka niczego sie nie osiagnie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz