Jak sobie radzić ze stresem w miejscu pracy?

11 Września 2015

Większość z nas odczuwa stres w pracy. Co zrobić, żeby nie zniszczył ci zdrowia i nie podkopał twojego zaangażowania?

stres w pracy

Nie każdy ma to szczęście, by pracować w siedzibie Google’a, czyli według rankingów u najlepszego pracodawcy świata. Google znany jest ze wzorowego stosunku do swoich pracowników. Dobrze płaci, dba o ich rozwój i wolny czas, pozwala pracować w dowolnych godzinach (liczy się wykonanie zadania, a nie czas spędzony za biurkiem), oferuje siłownię, restauracje, gry integracyjne, a nawet pomoc krewnym po śmierci swojego pracownika.

W Google’u pracują jednak nieliczni – reszta świata musi zazwyczaj zmagać się ze stresem w miejscu pracy. Mogą go wywoływać różne czynniki – niska i/lub nieregularna pensja, brak perspektyw zawodowych, toksyczny pracodawca, trudne warunki pracy, nadmiar zawodowych obowiązków czy nieżyczliwi współpracownicy.

– Stres wysuwa się na pierwsze miejsce jako zagrożenie dla dobrostanu człowieka i całych społeczeństw. To jest bardzo istotne szczególnie dla ludzi młodych. Depresja wśród nich, w Europie i w Polsce, zaczyna wysuwać się na pierwsze miejsce – informuje prof. Danuta Koradecka z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego w rozmowie z agencją Newseria. – Objawy tych dolegliwości to długotrwałe nieobecności w pracy, często wyłączenie się z życia zawodowego.

Z badań wynika, że stres w pracy odczuwa aż 85 proc. Polaków. Pracę jako spełnienie marzeń i źródło przyjemności wskazuje zaledwie co dziesiąty Polak – zdecydowana większość z nas pracuje tylko dla pieniędzy. A bez tych, niestety, żyć się nie da, zwykle trudno jest więc rzucić stresującą pracę. Jak więc spacyfikować nerwy?

Naucz się odmawiać

Stres bardzo często bierze się z nadmiaru obowiązków. Gdy ich jest za dużo i gdy przestajesz sobie z nimi radzić, wpadasz w sidła stresu. Spada twoja efektywność, a ponieważ zadań ci nie ubywa, czujesz się coraz gorzej. By do tego nie dopuścić, musisz nauczyć się asertywności. Może ci się wydawać, że odmawiając szefowi, strzelasz sobie w kolano, pracodawca nie zwolni cię jednak z powodu jednej czy dwóch odmów (a jeśli tak zrobi, może i lepiej, bo to obóz pracy, który zniszczy ci zdrowie i życie). Szef może nawet nie być świadomy, jak wiele obowiązków masz na głowie. Musisz mu to jasno powiedzieć.

Gdy szef postanowi dołożyć ci jeszcze jedno zadanie więcej, powiedz: „Zrobię to, ale najpierw muszę skończyć projekt, który szef zlecił mi wczoraj”. Poza tym pamiętaj: nikt nie jest niezastąpiony!

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (4)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

mysia
(Ocena: 5)
2018-02-16 20:12:24

mi najbardziej dokucza stres zaraz po pracy. nie mogę się wyspać i wtedy jest jeszcze gorzej. na szczęście na taki problem pomaga mi Extraspasmina. Po ciężkim dniu w pracy połykam jedną kapsułkę i już nie muszę się przejmować. Pomaga mi się uspokoić i odpocząć.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-11-17 19:44:23

re: Jak sobie radzić ze stresem w miejscu pracy?

Cały czas chodziłam przygnębiona, wszystko mnie denerwowało. Nie potrafiłam się kompletnie odnaleźć na świecie. Moje życie było zwykłą egzystencją, czasem nie chciało mi się nawet wstawać z łóżka. Szukałam dla siebie pomocy, ale nie chciałam faszerowac się lekami. Zamówiłam oczyszczanie energetyczne na stronie moc-energii.pl - i naprawdę mi to pomogło. Teraz przez większość dnia mam całkiem dobry humor, umiem docenić to co mam, a obowiązki przestały mnie przerastać. Czuję się jakbym wstała z kolan.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Jola
(Ocena: 5)
2015-09-14 15:32:47

re: Jak sobie radzić ze stresem w miejscu pracy?

Ja w pracy jestem bardzo zawsze zaangażowana, nigdy nie daję się doprowadzić do wybuchu, nigdy się nie denerwuję i generalnie staram się zachować zawsze spokój. Jestem świadoma swojej wartości i nie pozwalam sobie żeby ktoś wszedł mi na głowę. Niedawno dostałam awans, skończyłam w progresie rachunkowość i szef mnie docenił. Muszę podszlifować jeszcze język i mam nadzieję dalej będę piąć się ku górze.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-09-11 16:01:46

re: Jak sobie radzić ze stresem w miejscu pracy?

przezywalam to rok temu. Mialam szefa ktory mnie wykanczal psychicznie. wyzywal sie na mnie za to ze jestem kobieta. Wyladowalam na l4 od psychiatry i kontynuuje je calu czas. Powoli dochodze do siebie ale do pracy juz nie wroce...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1