Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

28 Stycznia 2009

Przychodzisz do potencjalnego szefa z idealnym CV i nie dostajesz pracy? Dopracowanie do perfekcji tego kawałka papieru to nie wszystko. Często liczy się zupełnie coś innego. Podpowiadamy, co to takiego.

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

Kryzys gospodarczy zawładnął światem. A to przekłada się na dużą liczbę zwolnień. Zdesperowane szukamy nowych miejsc zatrudnienia. Ale teraz, gdy rynek pracy nie ma się najlepiej, a konkurencja jest wysoka, trzeba postawić na coś więcej niż umiejętności i „wypasione" CV, bo takie ma wiele z nas.

Zanim zostaniesz zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną, musisz zapomnieć o poprzednich pracodawcach. Przyszły szef niechętnie będzie słuchał pochwał na temat poprzedniego miejsca pracy, a szczególnie byłego przełożonego. Lepiej poopowiadaj mu o swoich zdolnościach. Postaw na siłę i spokój. Nic tak nie „kręci" szefów jak chłodne myślenie i opanowana postawa. Wtedy mają pewność, że nie ulegasz chwili, presji i jesteś niezawodna w trudnych warunkach. A takie niewątpliwie wszędzie się zdarzają.

Dobrze, jeśli przed spotkaniem zrobisz próbę. Przećwicz z przyjaciółkami symulowaną rozmowę kwalifikacyjną. Niech pozadają ci najdziwniejsze i najprostsze pytania. Bo często te błahe, typu: "Czemu pani chce z nami pracować?", sprawiają najwięcej problemu. W przeciwnym razie, po zadaniu pytania: „Jak sobie pani radzi ze stresem", po dłuższej chwili milczenia odpowiesz: „Nie wiem". Raczej nie osiągniesz wtedy spektakularnego sukcesu.

Ważne, abyś nie zadzierała nosa. Często osoby, które mają CV wypełnione po brzegi różnymi doświadczeniami, wychodzą z założenia, że zaproszenie na rozmowę to tylko formalność. A to wielki błąd!

Jeśli otrzymasz pytanie z typu kierunkowego (czyli o firmę albo o twoje umiejętności), na które nie będziesz znała odpowiedzi, nic nie szkodzi. Przyszły pracodawca bardziej doceni to, że sama przyznasz, iż czegoś nie wiesz lub nie umiesz, niż gdybyś szła w zaparte, że jesteś wszystkowiedząca i niezastąpiona. Dlatego tak ważne jest opanowanie wypowiadania kilku zdań: "Nie wiem", "Niech pomyślę", "Proszę mi pomóc", "Zaraz sprawdzę".

Jeśli uda ci się zdobyć tę pracę, postaw na pierwsze wrażenie. Nowi koledzy szybko nie odpuszczą. Tym bardziej że nowy pracownik zawsze wzbudza wiele wątpliwości. Współpracownicy będą się starali wytknąć ci błędy, więc nie udawaj, że wiesz więcej niż jest w rzeczywistości.

Pomyśl o sobie jak o marce, która dopiero wchodzi na rynek. Trzeba ją wypromować i dbać o to, żeby nie nawaliła. Zrób listę rzeczy, które ci wychodzą, i tych, z którymi sobie nie radzisz. Jeśli nie masz absolutnie żadnego problemu z negocjacjami czy rozwiązywaniem konfliktów, opisz, do czego ci służą te umiejętności, jak wpływają na twoją pozycję w firmie. Przećwicz wypowiadanie ich na głos, tak abyś zapytana przez współpracownika o to, co ty właściwie tutaj robisz, mogła mu wszystko wyrecytować. Bez zająknięcia!

Na pochwały bądź łasa. Jeśli ktoś docenia twoją pracę, nigdy nie mów: "To nic takiego". Odpowiedz po prostu: "Dziękuję".

Jeśli pomimo usilnych prób zwrócenia uwagi zespołu na twoją osobę ponosisz klęskę, wypowiadaj się na kartkach. Masz jakiś pomysł na nowy projekt? Opisz go i wręcz szefowi. Gdy pracujecie z zespołem nad czymś ważnym, uzupełnij daną pracę choćby o jedno zdanie, tak aby przełożeni nie mieli wątpliwości, że brałaś w tym czynny udział.

Pamiętajcie, że często nie CV, a nasza aparycja czy osobowość sprawiają, że dostajemy pracę, o której marzymy. Życzymy samych sukcesów zawodowych! A może chciałybyście opisać swoje pierwsze dni w nowej pracy? Piszcie na adres: redakcja(at)papilot.pl. Czekamy na wasze listy!

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (21)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-14 23:27:00

ja wyjezdzam an wyspy szukac pracy i w tym samym czasie sie uczyc... zobaczy sie jak to bedzie... bo tu w Polsce to nie ma czego szukac...niestety:/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-31 20:49:00

Mnie prowadzący rozmowę spytał na "Na ile lat wygląda" chciałam być miła, pomyślałam wygląda na 40 spokojnie więc jak mu dwa lata odejmę to powinien się ucieszyć. Chyba się nie ucieszył, bo okazało się, że miał 28 lat - czyli mniej niż ja! W pierwszej chwili myślałam, że kpi jak mi to powiedział, ale okazało się, że nie. Pracę dostałam, ale okazało się, że tylko ja byłam tak szczera, bo inne osoby pracujące w firmie to go jeszcze odmłodziły podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Poza tym facet ewidentnie się do mnie hm powiedzmy zalecał, mówił, że jestem tak wspaniała, że na pewno się spotkamy chociażby na kawie, cóż za każdym razem jak ten tekst słyszałam, to udawałam, że nie kumam bazy i dobrze, bo te co kumały potem miały rękę jego na swoim tyłku a ja miałam pracę i mogłam spokojnie pracować. Ale nie rzadko bywa inaczej i inne odpowiedzi są premiowane pracą czy awansem taka prawda.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-30 22:59:00

[quote="Gosc"][quote][b]dziewczyna16[/b] [quote][b]hard_candy[/b] [quote][b]Gosc[/b] i znowu zaczną sie wyjazdy za granicę a podobno Polacy wracają...taa...powodzenia wszystkim tym którzy szukaja pracy w Polsce,. zyczę Wam przede wsyzstkim duzo checi i optymizmu bo latwo go stracic podczas szukania pracy...Buziaki Kochane:***[/quote] tu nie ma po co wracać!!!!!!....mnie już nie sam poziom zycia ale i ludzie zaczynają wkur... to kraj narzekających ludzi;/ z nielicznymi wyjatkami[/quote] dokładnie, dlatego chcę jak najszybciej skończyć szkołę i wyjechać stąd gdziekolwiek byle na zachód[/quote] hm.... a czy to właśnie nie jest narzekanie? Denerwuje Cię to w innych a może innych denerwuje to w tobie. [/quote] Zgadzam się w 100% z przedmówcą.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-30 19:13:00

Dziewczyny to co się dzieje to masakra....Oni szukają 19letnich dziewczyn z 30sto letnim stażem....Byłam kilka dni temu na pierwszej rozmowie.To był kosmos!!!!! Starałam się o posadę głupiego sprzedawcy, a zadawali mi tyle pytań jakbym miała zostać prezydentem...Blado widzę swoją przyszłość.Nie chce narzekać,ale ja już nie wiem gdzie szukać pracy...Chyba pod lampą;) Tam zawsze są chętni....Koszmar!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-29 14:57:00

lepiej wlasny biznes otworzyc

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-28 23:52:00

nie ma tu co w polsce szukac, bedzie coraz gorzej

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-28 22:22:00

[quote="dziewczyna16"][quote][b]hard_candy[/b] [quote][b]Gosc[/b] i znowu zaczną sie wyjazdy za granicę a podobno Polacy wracają...taa...powodzenia wszystkim tym którzy szukaja pracy w Polsce,. zyczę Wam przede wsyzstkim duzo checi i optymizmu bo latwo go stracic podczas szukania pracy...Buziaki Kochane:***[/quote] tu nie ma po co wracać!!!!!!....mnie już nie sam poziom zycia ale i ludzie zaczynają wkur... to kraj narzekających ludzi;/ z nielicznymi wyjatkami[/quote] dokładnie, dlatego chcę jak najszybciej skończyć szkołę i wyjechać stąd gdziekolwiek byle na zachód[/quote] hm.... a czy to właśnie nie jest narzekanie? Denerwuje Cię to w innych a może innych denerwuje to w tobie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-28 20:00:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]hard_candy[/b] [quote][b]dziewczyna16[/b] [quote][b]hard_candy[/b] [quote][b]Gosc[/b] i znowu zaczną sie wyjazdy za granicę a podobno Polacy wracają...taa...powodzenia wszystkim tym którzy szukaja pracy w Polsce,. zyczę Wam przede wsyzstkim duzo checi i optymizmu bo latwo go stracic podczas szukania pracy...Buziaki Kochane:***[/quote] widac,ze pochodzicie z domów ww których totalmnie brak miłosci. Zero przywiazania,wyzszych bwartosci.tylko materializm !!!!!1 tu nie ma po co wracać!!!!!!....mnie już nie sam poziom zycia ale i ludzie zaczynają wkur... to kraj narzekających ludzi;/ z nielicznymi wyjatkami[/quote] dokładnie, dlatego chcę jak najszybciej skończyć szkołę i wyjechać stąd gdziekolwiek byle na zachód[/quote] to straszne ale niestety musze to powiedzieć- to chyba najlepsze rozwiązanie, skończyc studia i wyjechać stąd byle nie na wyspy;P bo tam to nas już wiecej niż samych anglików;p[/quote] [/quote] spadaj hard candy jak ty się do niczego nie nadajesz i cię nie chcą nie znaczy, że z innymi też tak jest![/quote] [quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]hard_candy[/b] [quote][b]dziewczyna16[/b] [quote][b]hard_candy[/b] [quote][b]Gosc[/b] i znowu zaczną sie wyjazdy za granicę a podobno Polacy wracają...taa...powodzenia wszystkim tym którzy szukaja pracy w Polsce,. zyczę Wam przede wsyzstkim duzo checi i optymizmu bo latwo go stracic podczas szukania pracy...Buziaki Kochane:***[/quote] widac,ze pochodzicie z domów ww których totalmnie brak miłosci. Zero przywiazania,wyzszych bwartosci.tylko materializm !!!!!1 tu nie ma po co wracać!!!!!!....mnie już nie sam poziom zycia ale i ludzie zaczynają wkur... to kraj narzekających ludzi;/ z nielicznymi wyjatkami[/quote] dokładnie, dlatego chcę jak najszybciej skończyć szkołę i wyjechać stąd gdziekolwiek byle na zachód[/quote] to straszne ale niestety musze to powiedzieć- to chyba najlepsze rozwiązanie, skończyc studia i wyjechać stąd byle nie na wyspy;P bo tam to nas już wiecej niż samych anglików;p[/quote] [/quote] spadaj hard candy jak ty się do niczego nie nadajesz i cię nie chcą nie znaczy, że z innymi też tak jest![/quote] [quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]hard_candy[/b] [quote][b]dziewczyna16[/b] [quote][b]hard_candy[/b] [quote][b]Gosc[/b] i znowu zaczną sie wyjazdy za granicę a podobno Polacy wracają...taa...powodzenia wszystkim tym którzy szukaja pracy w Polsce,. zyczę Wam przede wsyzstkim duzo checi i optymizmu bo latwo go stracic podczas szukania pracy...Buziaki Kochane:***[/quote] widac,ze pochodzicie z domów ww których totalmnie brak miłosci. Zero przywiazania,wyzszych bwartosci.tylko materializm !!!!!1 tu nie ma po co wracać!!!!!!....mnie już nie sam poziom zycia ale i ludzie zaczynają wkur... to kraj narzekających ludzi;/ z nielicznymi wyjatkami[/quote] dokładnie, dlatego chcę jak najszybciej skończyć szkołę i wyjechać stąd gdziekolwiek byle na zachód[/quote] to straszne ale niestety musze to powiedzieć- to chyba najlepsze rozwiązanie, skończyc studia i wyjechać stąd byle nie na wyspy;P bo tam to nas już wiecej niż samych anglików;p[/quote] [/quote] spadaj hard candy jak ty się do niczego nie nadajesz i cię nie chcą nie znaczy, że z innymi też tak jest![/quote] Osobom ktore planuja wyjazd za granice gratuluje odpowiedniego myslenia ale z drugiej strony radze Wam sie zastanowic. Ja wyjechalam na rok zeby zarobic na studia i mialam wrocic... I co??? Zostalam.. Ale nie wiem czy chce tak dalej... Tak naprawde to mysle ze nasze miejsce polakow jest w Polsce tylko przeraza mnie nasza polityka, szukanie pracy w Polsce i zarobki:(:( Okropne ze jestesmy krajem rozwinietetym a tak naprawde mona nas nazwac krajem "niedorozwinietym" Zeby bylo jasne nie chcialam nikogo obraziec..... Powodzienia! Robcie to na co macie ochote i korzystajcie z zycia!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-28 18:26:00

Jak mój brat był na rozmowie kwalifikacyjnej na stanowisko przedstawiciela hadlowego pracodawca kazał mu powiedzieć, jak by nakłonił eskimosa do zakupu lodówki, a pozniej kazał mu wcielić się w rolę przedstawiciela i nakłonić klienta do kupna długopisu, ktory mu pokazał :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-28 18:18:00

[quote="Gosc"][quote][b]hard_candy[/b] [quote][b]dziewczyna16[/b] [quote][b]hard_candy[/b] [quote][b]Gosc[/b] i znowu zaczną sie wyjazdy za granicę a podobno Polacy wracają...taa...powodzenia wszystkim tym którzy szukaja pracy w Polsce,. zyczę Wam przede wsyzstkim duzo checi i optymizmu bo latwo go stracic podczas szukania pracy...Buziaki Kochane:***[/quote] widac,ze pochodzicie z domów ww których totalmnie brak miłosci. Zero przywiazania,wyzszych bwartosci.tylko materializm !!!!!1 tu nie ma po co wracać!!!!!!....mnie już nie sam poziom zycia ale i ludzie zaczynają wkur... to kraj narzekających ludzi;/ z nielicznymi wyjatkami[/quote] dokładnie, dlatego chcę jak najszybciej skończyć szkołę i wyjechać stąd gdziekolwiek byle na zachód[/quote] to straszne ale niestety musze to powiedzieć- to chyba najlepsze rozwiązanie, skończyc studia i wyjechać stąd byle nie na wyspy;P bo tam to nas już wiecej niż samych anglików;p[/quote] [/quote] spadaj hard candy jak ty się do niczego nie nadajesz i cię nie chcą nie znaczy, że z innymi też tak jest!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz