Jak kryzys wpłynie na twoją karierę?

17 Marca 2009

Ogólne przygnębienie w czasach kryzysu osiąga apogeum. Nie ma dnia ani godziny, aby ktoś nie wspomniał o tym, że jest gorzej. Jeśli obawiasz się, że i ciebie może dotknąć kryzysowa klęska oraz panicznie boisz się utraty pracy, dowiedz się, jak międzynarodowy niż gospodarczy wpłynie na twoją karierę zawodową.

Jak kryzys wpłynie na twoją karierę?

Ogólne przygnębienie w czasach kryzysu osiąga apogeum. Nie ma dnia ani godziny, aby ktoś nie wspomniał o tym, że jest gorzej. Jeśli obawiasz się, że i ciebie może dotknąć kryzysowa klęska oraz panicznie boisz się utraty pracy, dowiedz się, jak międzynarodowy niż gospodarczy wpłynie na twoją karierę zawodową.

Specjaliści tłumaczą, że trudno przewidzieć, co wydarzy się w nadchodzących miesiącach, ale dzisiaj sytuacja nie jest jeszcze beznadziejna. Co prawda, ofert pracy jest na rynku mniej i pracodawcy z większą ostrożnością zatrudniają nowych pracowników, ale dla prawdziwych profesjonalistów zawsze znajdzie się miejsce. Poza tym aż 30% dużych polskich firm zapewnia, że nie zmieni dotychczasowej polityki zatrudnienia. Dlatego, nawet jeśli od dwóch miesięcy bezskutecznie poszukujesz pracy, nie zniechęcaj się, przeglądaj najświeższe ogłoszenia i niezrażona wysyłaj swoje CV. Możesz również zwrócić się o pomoc do fachowej firmy piszącej listy motywacyjne i życiorysy – dzięki zastosowaniu odpowiednich trików, nawet mało imponujące CV wyda się bardzo interesujące.

Niestety, istnieją branże, które są szczególnie zagrożone kryzysem, najczęściej te silnie związane z wahaniami na amerykańskim rynku. Dlatego zwolnień mogą obawiać się osoby zatrudnione w przemyśle motoryzacyjnym i developerskim, ale również finansiści, agenci nieruchomości czy doradcy kredytowi. Oprócz tego w grupie zagrożonej bezrobociem znajdują się pracownicy młodzi, z małym doświadczeniem albo starsi, z niskimi kwalifikacjami. Z drugiej strony należy pamiętać, że osoby sumienne, pracowite i potrzebne firmie nie muszą obawiać się wypowiedzenia – dobrzy specjaliści są w cenie, nawet, a może szczególnie, w dobie niżu gospodarczego. Z tego powodu warto cały czas zdobywać nowe umiejętności i doskonalić swoje przygotowanie zawodowe. To dobry moment na rozpoczęcie nauki języka obcego, kursu negocjacyjnego albo studiów podyplomowych.

Dobrych wiadomości nie mamy jednak dla osób liczących na awans. Co piąta firma zadeklarowała, że nie planuje podwyżek, a jeśli już, to tylko na poziomie inflacji. Z drugiej jednak strony, nie powinnaś rezygnować z ambitnych planów zawodowych. Uśpiona czujność i brak zaangażowania mogą się obrócić przeciwko tobie...

Jak widać, nawet specjalistom z branży ekonomicznej trudno dokładnie przewidzieć, jak globalny kryzys gospodarczy wpłynie na poziom zatrudnienia w naszym kraju, ale jedno jest pewne: na razie nie musimy się obawiać drastycznych cięć i zwolnień, choć nie możemy też liczyć na spektakularne awanse. Ponadto, jak wynika z raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy, kryzys najbardziej odczują branże zdominowane przez mężczyzn. Chodzi o budownictwo, transport i wydobycie surowców, w których panowie stanowią aż 75% zatrudnionych. Spokojniej mogą spać kobiety - sektor publiczny (oświata, lecznictwo, służby socjalne, gdzie aż 75% zatrudnionych to panie) na razie opiera się kryzysowi.

Poniżej przedstawiamy informacje dotyczące praw, jakie przysługują ci w razie zwolnienia z pracy (mamy nadzieję, że NIGDY ci się nie przydadzą):

  • Wiadomość o zwolnieniu powinnaś otrzymać w formie pisemnego oświadczenia wraz z uzasadnieniem. Jeśli nie zgadzasz się z argumentacją wypowiedzenia, możesz się od niego odwołać do Sądu Pracy w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.
  • Nie łudź się, że w zatrzymaniu posady pomoże ci odmowa podpisania dokumentu rozwiązania umowy o pracę, spalenie go w domowym kominku albo unicestwienie w niszczarce. Pracodawca nie ma obowiązku uzyskania twojego podpisu pod wypowiedzeniem – wystarczy, że ci je wręczy.
  • Czasami propozycja podpisania umowy za porozumieniem stron okazuje się niekorzystna. Nie podejmuj pochopnie takiej decyzji i skonsultuj się wcześniej z prawnikiem.
  • Pamiętaj, że pracodawca nie może cię zwolnić, jeśli jesteś w ciąży albo na zwolnieniu lekarskim.

Zobacz też:

Ciąża receptą na kryzys

Kryzysowa moda na wiosnę

Nadia Tyszkiewicz

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (17)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-18 15:58:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote=Gosc] [quote][b]flamaster[/b] eee tam jaki kryzys :P ja na pracę jestem jeszcze za młoda, ale robię wspaniałą karierę w Simsach :D jestem już znana,mam dużo pieniędzy i żadne bankructwo mi nie grozi :D Tylko już trzeciej części gry nie mogę się doczekać, tam mam zamiar zrobić jeszcze większą furrore :P[/quote] Idealny obra czytelniczek papilota, myślę, że oprócz kryzysu gospodarczego grozi nam nieuchronny, społeczny kryzys kulturowy i to jest chyba bardziej zatrważające![/quote] Jak dojdzie do rozruchów to może wybuchnąć wojna domowa a że zakrawa to na cały świat to i III WOJNA ŚWIATOWA, i co wy na to gówniary!!!!!!!!??????????? [/quote] Trzecia kto cie tak nastraszył???

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-18 09:57:00

[quote="Gosc"][quote=Gosc] [quote][b]flamaster[/b] eee tam jaki kryzys :P ja na pracę jestem jeszcze za młoda, ale robię wspaniałą karierę w Simsach :D jestem już znana,mam dużo pieniędzy i żadne bankructwo mi nie grozi :D Tylko już trzeciej części gry nie mogę się doczekać, tam mam zamiar zrobić jeszcze większą furrore :P[/quote] Idealny obra czytelniczek papilota, myślę, że oprócz kryzysu gospodarczego grozi nam nieuchronny, społeczny kryzys kulturowy i to jest chyba bardziej zatrważające![/quote] Jak dojdzie do rozruchów to może wybuchnąć wojna domowa a że zakrawa to na cały świat to i III WOJNA ŚWIATOWA, i co wy na to gówniary!!!!!!!!???????????

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-17 23:04:00

[quote="Gosc"][quote][b]flamaster[/b] eee tam jaki kryzys :P ja na pracę jestem jeszcze za młoda, ale robię wspaniałą karierę w Simsach :D jestem już znana,mam dużo pieniędzy i żadne bankructwo mi nie grozi :D Tylko już trzeciej części gry nie mogę się doczekać, tam mam zamiar zrobić jeszcze większą furrore :P[/quote] Idealny obra czytelniczek papilota, myślę, że oprócz kryzysu gospodarczego grozi nam nieuchronny, społeczny kryzys kulturowy i to jest chyba bardziej zatrważające!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-17 22:00:00

[quote="Gosc"][quote][b]Agnez[/b] [quote][b]Gosc[/b] Kryzys jest jak yeti, nikt go nie widział, ale wszyscy wiedza ze jest !!! Śmieszy mnie to!!! Ludzie nie dajcie sie oszukac !!! Kryzys to tylko pretekst do oszczednosci, zwolnien itd. Na kryzysie bogaci sie bogaca, biedni biednieja !!!![/quote] Jak ktoś nie wie co to kryzys i nie miał z nim do czynienia, to albo ma pica, albo jest głupim dzieciakiem. [/quote] Co za głupia pinda no to się pośmiejemy. Ludzie masowo tracą pracę a ta pieprzy bzdury bo chodzi do szkoły i od rodziców kasę ciągnie. Ale to jużniedługo może byćjak i jej starych wyrzucą na próg!! Pozatym mała cytujesz jakąś laskę z telewizji i tyle na ten temat wiesz, szkoda mi ciebie szczerze XD[/quote] Dyskusja ekonomistek na poziomie! Wszystki gó.wno wiecie!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-17 20:25:00

Swoją drogą wszystko wróci do normy. Ludzie nie wykształceni którzy zatrudniani byli na stanowiskach na które nie zasłużyli i robili łaskę że będą pracować polecą pierwsi, PROFESJONALISTA zawsze będzie w cenie. Wiem coś o tym bo sama musiałam zatrudniać już chwilami margines społeczny bo nie miałam wyjścia, gęby były rozdarte a dziś yyyy cichutko jak makiem zasiał. Tylko że ja wszystko pamiętam hehe i ten się śmieje kto się śmieje ostatni :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-17 20:17:00

[quote="Gosc"]słyszalam ze mozna sie odwolac przez 3 lata od otrzymania wypowiedzenia... a tu jest napisane ze 7 dni...hm?[/quote] A to dobre buaha co jeszcze słyszałaś??? XD

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-17 20:16:00

[quote="Agnez"][quote][b]Gosc[/b] Kryzys jest jak yeti, nikt go nie widział, ale wszyscy wiedza ze jest !!! Śmieszy mnie to!!! Ludzie nie dajcie sie oszukac !!! Kryzys to tylko pretekst do oszczednosci, zwolnien itd. Na kryzysie bogaci sie bogaca, biedni biednieja !!!![/quote] Jak ktoś nie wie co to kryzys i nie miał z nim do czynienia, to albo ma pica, albo jest głupim dzieciakiem. [/quote] Co za głupia pinda no to się pośmiejemy. Ludzie masowo tracą pracę a ta pieprzy bzdury bo chodzi do szkoły i od rodziców kasę ciągnie. Ale to jużniedługo może byćjak i jej starych wyrzucą na próg!! Pozatym mała cytujesz jakąś laskę z telewizji i tyle na ten temat wiesz, szkoda mi ciebie szczerze XD

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-17 20:11:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] a ja swoim dwom pracownikom (jednym z najlepszych) powiedzialam prosto w oczy ze ich zwalniam, wreczylam im oswiadczenie, przeprosilam, wreczylam im takze adres firmy znajomych ktorzy powiedzieli ze ich z checia przyjma i powiedzialam ze jezeli za kilka lat chcieli by wrucic to maja pierszenstwo do dostania sie na stanowisko. niestety ale przymusilo mnie ze musialam ich zwolnic... na szczescie zrozumieli i nawet podziekowali za adres...[/quote] a kogo to w ogole obchodzi?? ;/[/quote] yy no jak bys czytala artykul to chodzi o kryzys.. i o stracie pracy...! moim zdaniem postapila bardzo lojalnie ze zalatwila im prace!:) widac ze sznuje pracownikow... chcialabym miec taka szefowa ale niestety;/;/;/[/quote] Ją to nie obchodzi bo w tytule nie ma nic o ABORCJI i nie może wyrazić swojego jakże mądrego zdania pff.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-17 18:25:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] a ja swoim dwom pracownikom (jednym z najlepszych) powiedzialam prosto w oczy ze ich zwalniam, wreczylam im oswiadczenie, przeprosilam, wreczylam im takze adres firmy znajomych ktorzy powiedzieli ze ich z checia przyjma i powiedzialam ze jezeli za kilka lat chcieli by wrucic to maja pierszenstwo do dostania sie na stanowisko. niestety ale przymusilo mnie ze musialam ich zwolnic... na szczescie zrozumieli i nawet podziekowali za adres...[/quote] a kogo to w ogole obchodzi?? ;/[/quote] yy no jak bys czytala artykul to chodzi o kryzys.. i o stracie pracy...! moim zdaniem postapila bardzo lojalnie ze zalatwila im prace!:) widac ze sznuje pracownikow... chcialabym miec taka szefowa ale niestety;/;/;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-17 17:07:00

[quote="flamaster"]eee tam jaki kryzys :P ja na pracę jestem jeszcze za młoda, ale robię wspaniałą karierę w Simsach :D jestem już znana,mam dużo pieniędzy i żadne bankructwo mi nie grozi :D Tylko już trzeciej części gry nie mogę się doczekać, tam mam zamiar zrobić jeszcze większą furrore :P[/quote] A czy ty żyjesz czymś innym niż simsami? Wszystkie twoje komentzrez odwołują się do simsów! postukaj się w łeb smarkulo!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz