Jak kryzys gospodarczy odbija się na modzie?

31 Stycznia 2009

Według wskaźnika kryzysowego, tak zwanego Hemline Index, nasze stroje odzwierciedlają obecny stan gospodarki.

Jak kryzys gospodarczy odbija się na modzie?

Wskaźnik kryzysowy Hemline Index powstał prawie 100 lat temu, w 1921 roku, jego twórcą jest znany ekonomista, George Taylor. Opiera się na twierdzeniu, że długość sukni (hemline - z ang. dolna krawędź spódnicy) zależy od stanu gospodarki. Podczas hossy i dobrobytu nosimy rozmiary mini, natomiast podczas kryzysu zakładamy maksi. Na potwierdzenie tej tezy „Rzeczpospolita" przytacza sytuację ze sklepów w 1987 roku, tuż przed zapaścią gospodarczą. Sklepy były wtedy pełne spódniczek mini.

Według analityków, ten wskaźnik ma potwierdzenie w rzeczywistości. Ponieważ to, jak się ubieramy, odzwierciedla nasz stan, emocje i status. W dobie kryzysu zaczynamy się zachowywać bardziej zapobiegawczo i powściągliwie, a więc sukienki wydłużają się.

Do mierzenia nastrojów w gospodarce koncern Estee Lauder stworzył Leading Lipstick Indicator (wskaźnik szminek). Powstał on po atakach 11 września, kiedy okazało się, że sprzedaż pomadek wzrosła dwukrotnie. Opiera się on na twierdzeniu, że ludzie, skoro nie wypada wydawać kroci na drogie ubrania i biżuterię, wolą kupić markowy kosmetyk. Koncern kosmetyczny MAC, będący częścią Estee Lauder, w ostatnim czasie podwoił produkcję kosmetyków do makijażu ust.

Pierwsza teoria udowadnia, że podczas kryzysu stajemy się ostrożniejsze i bardziej zachowawcze, a druga, że pomimo tej zapobiegliwości i tak chcemy czuć na sobie odrobinę luksusu. Skoro nie wypada obnosić się z ciuchami, to trzeba przynajmniej dobrze wyglądać.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (66)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-16 17:40:00

dziwi mnie takie wywyższanie się osób starszych co z tego że ktoś ma 15 czy 16 lat ?!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-16 17:31:00

dziwi mnie takie wywyższanie się osób starszych co z tego że ktoś ma 15 czy 16 lat ?!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-08 00:33:00

oby moda miała jak najmniej wspólnego z kryzysem................ :( its horible....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-07 23:34:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote=Gosc]Więc jak sie ma torebki od Gucciego to gdzie trzeba chodzić na zakupy ? jeszcze nie wymyślili jakiegoś exlusiv spożywczaka. Porównanie: zwykła torba kosztuje ok.60 zł, Guuciego, dajmy to 7 tys. Żółty ser z Biedronki kosztuje, nie wiem, może 3 zł, znajdz w jakimś sklepie taki, co kosztuje 50 zł. [/quot Widzisz jaka madra jestes, Ja nie mam torebki Gucci ale w lodowce mam ser Old Amsterdam za 19 euro kg a jutro na obiad steak wolowy za 25 e/kg. A torebki nosze marki Furla nieszczegolnie znane w Polsce, ale ja wiem co mam. I jeszcze jedno szanuj prace innych bo nigdy nie wiadomo gdzie skonczysz[/quote] popieram[/quote] Wy to dopiero mądre jesteście. Ser z Biedronki czy z nie wiem czego. Żadna różnica. I to za przeproszeniem wysrasz i to. [/quote] bez kitu ;p dobrze powiedziane, popieram tą osobe wyżej ;d:))[/quote] Pomieszkalabys u mnie przez tydzien to bys inaczej gadala.[/quote] co ma znaczyć to "szanuj prace innych..." bo nie za bardzo rozumiem ;P a taki ser możesz kupić w jakims wiekszym sklepie w jakimś większym mieście. Zresztą mój komentarz odnosił się do tego, że można mieć drogą torebkę i zwykły ser w lodówce, więc nie wiem po co się chwalisz co będziesz mieć na obiad jutro :P i widać jaka Ty jesteś mądra. Te dwie rzeczy sie ze sobą łączą i wg. Ciebie nie można mieć ani torebki za 50 zł z targu i sera OLD AMSTERDAM za, niech sobie nawet będzie 1000 zł!!! ani torebki Gucciego i sera z Biedronki :P jak masz ser toreke Gucciego, trzeba trzymać poziom, i mieć nawet papier toaletowy za 100zł rolka ! :P[/quote] Starcie "intelektów" bez komentarza. [/quote] tak, bo nie wiem po co ten "intelekt" sie oddzywał o serze OLD AMSTERDAM, i jeszcze nie na temat. [/quote] Czytaj ze zrozumieniem od poczatku tepaku [/quote] już nie wiem co i jak bo nie wiem kto co pisał... ale ze mnie T Ę P A K prawda ? jeśli "Czytaj ze zrozumieniem od poczatku tepaku" napisala osoba, ktora chwaliła się powyżej zawartością swojej lodówki niech sprawdzi znaczenie słowa "tępak" a później przeanalizuje swoją osobę ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-06 02:01:00

hmmm... bardziej powściągliwe?przecież na dłuższą sukienkę idzie więcej materiału.poza tym już wiadomo, ze im większa bieda ty,m ludzie chcą się bardziej pokazać, ładnie ubrać itp więc wg.mnie jest wręcz odwrotnie. Jakby zapanował głód znów wróciłaby moda na apetyczne kobiety. A kiedy jest dobrobyt panuje moda na przymierające głodem modelki. Może kryzys się czasem przydaje, by ludziom znów w głowie poustawiać.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-05 20:56:00

www.kryzys-gospodarczy.pl - nowe forum tematyczne o aktualnej sytuacji w kraju i na świecie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-02 21:29:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote=Gosc]Więc jak sie ma torebki od Gucciego to gdzie trzeba chodzić na zakupy ? jeszcze nie wymyślili jakiegoś exlusiv spożywczaka. Porównanie: zwykła torba kosztuje ok.60 zł, Guuciego, dajmy to 7 tys. Żółty ser z Biedronki kosztuje, nie wiem, może 3 zł, znajdz w jakimś sklepie taki, co kosztuje 50 zł. [/quot Widzisz jaka madra jestes, Ja nie mam torebki Gucci ale w lodowce mam ser Old Amsterdam za 19 euro kg a jutro na obiad steak wolowy za 25 e/kg. A torebki nosze marki Furla nieszczegolnie znane w Polsce, ale ja wiem co mam. I jeszcze jedno szanuj prace innych bo nigdy nie wiadomo gdzie skonczysz[/quote] popieram[/quote] Wy to dopiero mądre jesteście. Ser z Biedronki czy z nie wiem czego. Żadna różnica. I to za przeproszeniem wysrasz i to. [/quote] bez kitu ;p dobrze powiedziane, popieram tą osobe wyżej ;d:))[/quote] Pomieszkalabys u mnie przez tydzien to bys inaczej gadala.[/quote] co ma znaczyć to "szanuj prace innych..." bo nie za bardzo rozumiem ;P a taki ser możesz kupić w jakims wiekszym sklepie w jakimś większym mieście. Zresztą mój komentarz odnosił się do tego, że można mieć drogą torebkę i zwykły ser w lodówce, więc nie wiem po co się chwalisz co będziesz mieć na obiad jutro :P i widać jaka Ty jesteś mądra. Te dwie rzeczy sie ze sobą łączą i wg. Ciebie nie można mieć ani torebki za 50 zł z targu i sera OLD AMSTERDAM za, niech sobie nawet będzie 1000 zł!!! ani torebki Gucciego i sera z Biedronki :P jak masz ser toreke Gucciego, trzeba trzymać poziom, i mieć nawet papier toaletowy za 100zł rolka ! :P[/quote] Starcie "intelektów" bez komentarza. [/quote] tak, bo nie wiem po co ten "intelekt" sie oddzywał o serze OLD AMSTERDAM, i jeszcze nie na temat. [/quote] Czytaj ze zrozumieniem od poczatku tepaku [/quote] Tępaki pogadały o serze!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-02 18:21:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote=Gosc]Więc jak sie ma torebki od Gucciego to gdzie trzeba chodzić na zakupy ? jeszcze nie wymyślili jakiegoś exlusiv spożywczaka. Porównanie: zwykła torba kosztuje ok.60 zł, Guuciego, dajmy to 7 tys. Żółty ser z Biedronki kosztuje, nie wiem, może 3 zł, znajdz w jakimś sklepie taki, co kosztuje 50 zł. [/quot Widzisz jaka madra jestes, Ja nie mam torebki Gucci ale w lodowce mam ser Old Amsterdam za 19 euro kg a jutro na obiad steak wolowy za 25 e/kg. A torebki nosze marki Furla nieszczegolnie znane w Polsce, ale ja wiem co mam. I jeszcze jedno szanuj prace innych bo nigdy nie wiadomo gdzie skonczysz[/quote] popieram[/quote] Wy to dopiero mądre jesteście. Ser z Biedronki czy z nie wiem czego. Żadna różnica. I to za przeproszeniem wysrasz i to. [/quote] bez kitu ;p dobrze powiedziane, popieram tą osobe wyżej ;d:))[/quote] Pomieszkalabys u mnie przez tydzien to bys inaczej gadala.[/quote] co ma znaczyć to "szanuj prace innych..." bo nie za bardzo rozumiem ;P a taki ser możesz kupić w jakims wiekszym sklepie w jakimś większym mieście. Zresztą mój komentarz odnosił się do tego, że można mieć drogą torebkę i zwykły ser w lodówce, więc nie wiem po co się chwalisz co będziesz mieć na obiad jutro :P i widać jaka Ty jesteś mądra. Te dwie rzeczy sie ze sobą łączą i wg. Ciebie nie można mieć ani torebki za 50 zł z targu i sera OLD AMSTERDAM za, niech sobie nawet będzie 1000 zł!!! ani torebki Gucciego i sera z Biedronki :P jak masz ser toreke Gucciego, trzeba trzymać poziom, i mieć nawet papier toaletowy za 100zł rolka ! :P[/quote] Starcie "intelektów" bez komentarza. [/quote] tak, bo nie wiem po co ten "intelekt" sie oddzywał o serze OLD AMSTERDAM, i jeszcze nie na temat. [/quote] Czytaj ze zrozumieniem od poczatku tepaku

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-02 18:02:00

[quote="Gosc"]wole kupić 100 zwykłych torebek i nosić codziennie inną niż jedną Gucci HA:D[/quote] i racja

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-02 15:34:00

Powód: Wyślij link do tego komentarza zgłoś do usunięcia Gość 2009-01-31 11:46 Aha, czyli ja mam nie kupować sobie torebki Gucci żeby kasjerce z Biedronki nie było przykro że ją przed chwilą wyje***bali z roboty i nie ma za co utrzymać 4 dzieciaków i męża alkoholika, a ja sobie radośnie wydaje 7 tys zł na torebkę. Tu pojawia się moje pytanie: cóż mnie obchodzi plebs i ich prozaiczne problemy? Przez ten kryzys bogaci się jeszcze bardziej wzbogacą a biedni będą jeszcze biedniejsi. Proste. Już widzę jak "radośnie wydajesz 7 tys zł na torebkę". Żyjemy w takim kraju gdzie niewielu ludzi (BARDZO NIEWIELU) stać na torebkę za 7 tyś zł! A Twoja wypowiedz jest godna 13 latki.....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz