Jak dostać podwyżkę w dobie kryzysu?

18 Stycznia 2016

Zdaniem ekspertów kryzys wbrew pozorom może okazać się odpowiednim momentem, by porozmawiać z przełożonym o podwyżce.

jak dostać awans

Koleżanka pochwaliła się, że właśnie zmieniła pracę, awansowała, dostała podwyżkę, a ty czujesz zazdrość, bo zarabiasz niewiele i ugrzęzłaś na stanowisku bez perspektyw? Pójdź w jej ślady. Wiele z nas błędnie uważa, że w czasach kryzysu nie ma co marzyć o podwyżce – trzeba kurczowo trzymać się stołka i modlić się, by nie zostać na lodzie. Jeśli masz takie podejście, o lepszych warunkach finansowych faktycznie raczej nie masz co marzyć. Eksperci i analitycy rynku pracy przyznają jednak, że podwyżka w dobie kryzysu jest możliwa! Jak ją wypracować?

Wiemy, ILE ZARABIAJĄ BLOGERKI. Aż chciałoby się powiedzieć - rzuć szkołę i wrzucaj selfie na Instagrama!

Zwróć uwagę na pewien mechanizm: w kryzysie firmy nie mogą sobie pozwolić na marnowanie pieniędzy. Przed wydaniem dwa razy oglądają każdą złotówkę. Potrzebują więc dobrych pracowników, bez których firma się nie utrzyma. Pracodawca zrobi wszystko, by nie stracić najlepszego pracownika, który przynosi firmie wymierne korzyści. Nie może sobie pozwolić na otoczenie się słabą kadrą. Kto więc może spać spokojnie? Pracownik, który wpływa na rozwój firmy, ma efekty, jest aktywny i kreatywny. W dobie kryzysu nie ma miejsca dla słabeuszy (ale skoro uważasz, że zasługujesz na podwyżkę, zakładamy, że jesteś pracownikiem, o którego warto się bić).

Wywalczenie podwyżki w dobie kryzysu może się udać z kilku powodów. Jeden już znasz: pracodawca potrzebuje dobrych pracowników. O drugim często zapominamy: odmieniany przez wszystkie przypadki kryzys sprawia, że mniej osób zgłasza się do przełożonych, by wywalczyć lepsze warunki finansowe. I tutaj jest szansa dla ciebie. Jeśli jesteś wartościowym pracownikiem, który wpływa na rozwój i wyniki firmy, a do tego czujesz, że powinnaś zarabiać więcej, walcz o swoje.

Upewnij się, że podwyżka ci się należy

W jaki sposób? Najlepiej porównując swoje zarobki z zarobkami osób w innych firmach na tym samym stanowisku. Zasięgnij języka albo przeanalizuj publikowane w sieci raporty dotyczące wynagrodzeń. Nieduże różnice są oczywiście dopuszczalne, jeśli jednak zarabiasz połowę tego, co powinnaś, pora wziąć sprawy w swoje ręce. Rzadko kiedy pracodawca proponuje podwyżkę sam z siebie – jeżeli więc siedzisz cicho i nie walczysz o lepsze warunki finansowe, jest to twojemu przełożonemu bardzo na rękę.

Poradnik wpływowej kobiety: Jakich zwrotów nigdy nie powinnaś używać w mailach?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (2)
ocena
3.5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

en
(Ocena: 2)
2016-01-20 23:29:40

re: Jak dostać podwyżkę w dobie kryzysu?

Jaki kryzys? Na rynku pracy brak wykwalifikowanych pracowników. Pozyskanie dobrego informatyka to wielki wyczyn, a o doświadczonych handlowców toczą się batalie. Tekst przeterminowany. Co do porównywania wynagrodzeń polecam Ogólnopolskie Badanie wynagrodzeń. Jak się wypełni to dostaje się raport o zarobkach na tym stanowisku, na którym pracujemy. Jest taki okres, że teraz śmiało można iść po podwyżkę. Wystarczy zrobić zestawienie wyników i iść z silnymi argumentami. Powodzenia :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-01-18 15:06:56

re: Jak dostać podwyżkę w dobie kryzysu?

Na rozmowe o podwyżce ,nigdy nie ma dobrego momentu .To jest bardzo drażliwy temat dla pracodawców .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1