Intercyza majątkowa - tak czy nie?

14 Listopada 2010

Nie chcesz dzielić się pieniędzmi i majątkiem z partnerem? Sprawdź, co daje intercyza!

Intercyza majątkowa - tak czy nie?

Gdy kobieta i mężczyzna biorą ślub, ich dobra stają się wspólne. Oznacza to, że nie ma już „moje” i „twoje”, a jest „nasze”. To korzystne rozwiązanie w przypadku osób, które znacznie mniej wnoszą do małżeństwa (polecamy historię naszej Czytelniczki, która nie chce zrezygnować z życia w bogactwie). Ustrój wspólności majątkowej obowiązuje do czasu separacji, rozwodu lub śmierci jednego z małżonków. Jednak partnerzy mogą ustalić rozdzielność majątkową, która pozwoli im zachować finansową autonomię – i to zarówno przed ślubem, jak i już po wstąpieniu w związek małżeński. W tym celu należy sporządzić umowę notarialną lub złożyć pozew o ustalenie rozdzielności przez sąd. Umowa notarialna kosztuje nie więcej niż 400 zł, a stała opłata skarbowa wynosi 10 zł. W przypadku umowy notarialnej warunek jest jeden: zgodę na intercyzę muszą wyrazić obie strony.

Gdy małżonek nie chce...

Bywa również tak, że na rozdzielności majątkowej zależy tylko jednemu z małżonków – np. temu, który boi się długów partnera. Niewykluczone, że w takiej sytuacji zadłużony małżonek nie wyrazi zgody na podpisanie intercyzy. Artykuł 52 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówi, że taka rozdzielność jest nazywana „ustrojem przymusowym”. Wtedy zainteresowana strona składa pozew, a ten z kolei jest rozpatrywany przez sąd. Rozdzielność zostaje ustanowiona wraz z pozytywnym wyrokiem sądu. W pozwie należy podać wszystkie ważne dla sprawy fakty, uzasadnić wniosek o ustanowienie rozdzielności, przytoczyć dowody i argumenty. Taki pozew składa się w wydziale cywilnym sądu rejonowego. Trzeba do tego zapłacić za wpis sądowy (tymczasowy), który kosztuje między 30 a 600 zł. Dopiero po zakończeniu sprawy powstaje wpis ostateczny. Gdy jego wartość będzie niższa niż wpłacona kwota – sąd zwróci nam wyliczoną różnicę. Jeśli wyższa – trzeba będzie dopłacić.

Jak wypełnić wniosek?

Do pozwu o rozdzielność wpisujemy: dane powódki i pozwanego. Pod nagłówkiem „Pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami” piszemy: „Wnoszę o ustanowienie rozdzielności majątkowej powódki XXX i pozwanego YYY. Wspólność ustawowa wynika z zawartego przez nich małżeństwa (data, miejsce, nr aktu)”. Uzasadnienie: tutaj wpisuje się wszystkie argumenty, które mają przekonać sąd do ustanowienia rozdzielności majątkowej. Jeśli masz odpowiednie dokumenty, warto się na nie powołać (akta spraw itp.). Warto dodać, czym zagraża powódce utrzymywanie wspólności majątkowej. Pod dokumentem należy się podpisać i załączyć m.in.: skrócony odpis aktu urodzenia, odpis pozwu i odpis aktu małżeństwa. Jednak przed złożeniem pozwu o ustanowienie rozdzielności warto we właściwym sądzie dowiedzieć się, jakie dokumenty są przez niego wymagane.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (17)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-16 15:57:29

TAK xD

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-15 09:40:49

bez intercyzy się nie obejdzie:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-15 09:38:45

też mam zamiar podpisać intercyze, kto wiec co będzie:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-14 16:59:47

Tak. Żeby nikt nie wątpił w moje intencje. Tak, bo życie to nie bajka i po kilku latach niekoniecznie chcę spłacać np mieszkanie, które dostałam od rodziców...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-14 11:29:33

ja jestem w 100% za intercyzą!!!. Bie interesuje mnie zaufanie pieniądze to pieniądze potrafią zrujnować każdy związek. I co ze tego ze przed slubem ktos np nie grywał w hazarda, moze ktoś miał dobra prace ale nie znaczy to ze juz tak zawsze bedzie po co spłacać czyjeś długi. SA jesli ktoś sie łudzi ze w małzenstwie zawsze mozna liczyć na zaufanie i miłosc to niech lepiej szybko wyladuje na ziemi. Mam chlopa ale kase i tam mamy osobono jak sie pobierzemy nie wyobrazam sobie nie miec intercyzy. I co i moze mam spalacac za niego jakies długi jak zaciągnie je np za 10 lat, nigdy nie wiadmomo co sie w zyciu wydarzy lepiej sie zabiezpieczyć. To nie jest kwestia zaufania tylko zdrowego rozsądku. No chyba ze jedna strona jest rozrzutna to bedzie krytykowala intercyze ale ten kto jest odpowiedzialny to wie ze nie narobi dziadostwa i nie ma co sie bac intercyzy. Ładnie to wyglada jak sie pracuje i nie ma długów ale zycie bywa okrutne, tzreba miec tego swiadomość trzeba sie liczyć ze mozemy byc zawiedzeni nawet przez najblizsza osobe a wtedy co placz i płać, ale zakochani to nie zrozumieją oni jeszcze bujaja w chmurach trzeba na swait patrzec rozsadnie tak samo by kiedys mozemy zranic partnera i popasc w jakiss nałóg i co ma wtedy za nas płacić? bądzmy odpowiedzialni za to co robimy my sami a juz śwait będzie lepszy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-14 13:29:07

nie mowimy tu o poprawnośći gramatycznej tylko o sednie sprawy dotyczącej intercyzy litery w klawaiturze kazdemu moga sie przstawić to nie jest temat dyskusji

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-14 09:18:18

juz sie tak nie podniecajcie ta literowka! moze wypowiedzcie sie w kwestii merytorycznej? Dla mnie podstawowym nastepstwem slubu jest wspolnota majatkowa! Nie wyobrazam sobie zeby po slubie rozliczac sie co do 10 zl i robic zrzute pol na pol np na nowe buty dla dziecka:/ to nawet ludzie zyjacy w wolnych zwiazkach maja wspolna kase! Jezeli ktorys z partnerow chce intercyzy to jest oznaka braku zaufania. A po co slub gdy nie ma zaufania miedzy ludzmi?;/ Papilot skupil sie tutaj na kwestii odpowiedzialnosci za dlugi- jezeli partner jest chazardzista, trwoni majatek, bierze kredyt za kredytem i go nie splaca to po co byc z kims takim? Intercyza przed slubem to moim zdaniem wyraz braku zaufania, braku wiary w powodzenie zwiazku i chyba kiepsko w tkaim zwiazku z uczuciem;/ intercyze zawsze mozna dostac na mocy wyroku sadowego w trakcie trwania malzenstwa na wypadek dlugow partnera.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-14 10:16:05

Intercyza broni przedewszystkim majątku wnoszonego do małżeństwa. Np. mieszkanie po rodzicach, samochód. Dobra opcja jak ma się dużo do stracenia. Bo w przypadku rozwodu to nalezy tylko do Ciebie i taki pijak, albo nierób nie bedzie miął do tego praw. Z rozdzielnością majątkową jest trochę inaczej. Przedewszystkim nie potrzeba jej robic, bo chroni nas od 2009 roku KRiO w taki sposob, ze za dlugi wspolmalzonka osoba niewinna nie odpowiada. W dodatku nie wazne jest pismo na ktorym nie ma podpisu drugiego malzonka.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz