Informacje zawarte w Twoim CV, które odbierają Ci szansę na etat (Co wkurza rekruterów?)

22 Maja 2015

Im bogatsze CV, tym lepiej? Niekoniecznie. Czasem nadmiar informacji może zaszkodzić.

job interview

Bogate CV to marzenie każdej młodej osoby, która raczkuje na rynku pracy. Gdy nie mamy się czym pochwalić, wpisujemy do CV wszystko, co przyjdzie nam do głowy: łącznie z dorywczymi zajęciami typu opieka nad dzieckiem koleżanki czy wyprowadzanie psa sąsiadów. Są jednak osoby, którym wysokie kwalifikacje… utrudniają albo wręcz uniemożliwiają znalezienie pracy.

Karolina (imię zmieniłam), księgowa z doświadczeniem, pracowała w korporacji, zarabiała kilka tysięcy złotych miesięcznie. Ale firma wpadła w dołek finansowy, zredukowano etaty i wręczono jej wypowiedzenie. Myślała, że nowe zajęcie znajdzie bez problemu. Niestety, przeliczyła się. „Szukam pracy już trzeci miesiąc. Jestem zapraszana na rozmowy kwalifikacyjne, ale najczęściej słyszę, że mam za wysokie kwalifikacje. Jeden z pracodawców powiedział, że mnie nie zatrudni, bo go na mnie nie stać. Stwierdził, że skoro wcześniej zarabiałam większe pieniądze, to on nie może zaproponować mi dwóch tysięcy, bo by się ośmieszył. Nie docierało do niego, że ja się na takie pieniądze zgadzam. Uważał, że niedługo przyszłabym po podwyżkę”.

Pracodawca może się też obawiać, że osoba ze zbyt wysokimi kwalifikacjami będzie dominować w grupie i od niej odstawać. Niewykluczone również, że sam właściciel firmy ma niższe kwalifikacje i po prostu źle by się czuł z pracownikiem przewyższającym go kompetencjami.

Ubarwianie życiorysu

Stworzenie dobrego CV wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Specjaliści ds. rynku pracy od dawna zwracają uwagę na najczęściej popełniane błędy: np. wysyłanie aplikacji z niepoważnego konta (aniolek@buziaczek.pl), wklejanie zdjęcia z wakacji, rozpisywanie się na kilka stron, błędy ortograficzne czy kłamanie, co zostaje boleśnie zweryfikowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Naukowcy z Craig School of Business w Kalifornii odkryli, że kłamstwa w CV wypisuje od 40 do 70. proc. kandydatów. Szacuje się w Polsce robi to blisko połowa bezrobotnych. Najczęściej nie podajemy prawdziwych informacji dotyczących stopnia znajomości języka obcego albo kłamiemy odnośnie zakresu obowiązków wykonywanych w poprzedniej firmie. Zawyżamy ponadto liczbę obsługiwanych programów, przypisujemy sobie również umiejętności dodatkowe, których tak naprawdę nie mamy.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (6)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Cynia
(Ocena: 5)
2017-08-01 10:55:34

Ja znalazłam lepsze porady na http://www.eduforum.pl/jak-napisac-cv/ i teraz zaczynam od nowa pisać CV.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-23 22:08:11

re: Informacje zawarte w Twoim CV, które odbierają Ci szansę na etat (Co wkurza rekruterów?)

glupi artykul

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-22 15:25:11

re: Informacje zawarte w Twoim CV, które odbierają Ci szansę na etat (Co wkurza rekruterów?)

wystarczy pominąć rubrykę "doświadczenie zawodowe" jeśli go nie masz, możesz od razu pożegnać się z możliwością pracy. tylko gdzie to cholerne doświadczenie zdobyć?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-22 17:16:01

Dokładnie ;/ poza tym pracodawcy szukają osób które będę się szmacić za gówniany hajs na śmieciówce a tacy zawsze sie znajdą

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-23 00:53:00

no jak to gdzie zdobyc doswiadczenie? w pracy, podejmowanej jeszcze najlepiej w trakcie studiów

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-23 22:49:04

na darmowych stażach, robiąc wszystko do portfolio. tak jest :D bo darmowe praktyki studenckie to za mało.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1