Gdy szef zwleka z wypłatą... Co możesz zrobić?

07 Marca 2016

Szef nie wypłaca Ci pensji? Sprawdź, jakie masz prawa i co możesz z tym zrobić.

termin wypłaty

Można powiedzieć, że jeśli pracodawca na czas wypłaca ci pensję, jesteś szczęściarą – statystyki nie są bowiem optymistyczne. Okazuje się, że polscy pracodawcy są winni swoim pracownikom grube miliony złotych. Z danych Głównego Inspektoratu Pracy wynika, że właściciele firm nie płacą, bo nie mają pieniędzy – gdy firmie brakuje płynności finansowej, zaczynają pojawiać się zaległości. Ma to związek głównie z pogarszającą się sytuacją ekonomiczną.

Co robi pracownik, gdy szef mu nie płaci? Jeśli sytuacja ma miejsce po raz pierwszy, zwykle przyjmujemy to do wiadomości i cierpliwie czekamy. Taki niefortunny stan rzeczy może się jednak przedłużyć. Jeżeli szef nie spłaci zaległości, jego dług wobec pracowników może zacząć się zwiększać. Spłata zadłużenia staje się coraz trudniejsza, szczególnie jeśli firmie brakuje pieniędzy. W najtrudniejszym położeniu jest jednak pracownik, któremu zaczyna brakować środków do życia, szczególnie jeśli nie ma innych źródeł dochodu. Co wtedy?

Najbogatsi Polacy - kim są i na czym się dorobili?

Krok pierwszy: rozmowa z pracodawcą

Zanim sięgniesz po możliwości prawne, spróbuj dogadać się z pracodawcą. To bardzo ważne – szef musi wiedzieć, że obecna sytuacja jest dla ciebie nie do zaakceptowania i nie możesz być pozbawiona dochodu. Jeśli przełożony ci nie płaci, a ty nie interweniujesz, dajesz mu ciche przyzwolenie na niewypłacanie ci pensji w terminie. Spróbuj wyegzekwować od pracodawcy zobowiązanie dotyczące spłaty zadłużenia. Przykład: wypłacanie pensji w ratach jest niezgodne z prawem, jeżeli jednak firma jest w krytycznej sytuacji i chcesz iść szefowi na rękę, możesz zgodzić się na takie rozwiązanie – z zastrzeżeniem, że robisz to jednorazowo. Lepiej dostać pensję w kilku ratach niż bez końca czekać na zaległą pensję.

Pamiętaj: termin, miejsce i sposób wypłaty wynagrodzenia (gotówka, na konto) powinny być określone w regulaminie, umowie o pracę albo w innych przepisach. Wynagrodzenie musi być wypłacone nie później niż do dziesiątego dnia następnego miesiąca. Jeśli ustalony dzień wypłaty jest dniem wolnym, szef powinien wypłacić ci pensję w dniu poprzedzającym.

Państwowa Inspekcja Pracy zwraca uwagę, że cechą stosunku pracy jest otrzymywanie wynagrodzenia, czyli odpłatność. Pracodawca na żądanie pracownika jest zobowiązany udostępnić mu do wglądu dokumenty, na podstawie których zostało obliczone jego wynagrodzenie.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (2)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Kama
(Ocena: 5)
2016-03-07 14:39:09

re: Gdy szef zwleka z wypłatą... Co możesz zrobić?

Od niedawna (właściwie to już dawna bo od października ubiegłego roku, zaraz po skończeniu w Progresie rachunkowości), sama jestem swoim szefem i sama sobie przydzielam pieniądze. Oczywiście praca na etacie ma ten plus, że kasa jest raz w miesiącu całkowita, tutaj róznie z tym bywa, ale nie żałuję, że się zdecydowałam właśnie na coś takiego.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-03-07 09:05:06

re: Gdy szef zwleka z wypłatą... Co możesz zrobić?

Ja poszłam do sądu, wywalczyłam 12 tysięcy i co ? Wygrałam, ale były szef zamknął firmę, wszystko co miał było na żonę z żoną rozdzielność majątkowa i g.... nie zobaczyłam pieniędzy !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1