Gdy PRACA jest dla Ciebie złem koniecznym: Co robić w przypadku WYPALENIA zawodowego?

01 Sierpnia 2013

Nienawidzisz swojego szefa, obowiązków, współpracowników? Uważaj, to może być wypalenie zawodowe.

bizneswoman

Jako pierwszy wypalenie zawodowe w latach 70. opisał psycholog Herbert Freudenberger i określił je jako wyczerpanie fizyczne i emocjonalne pracowników socjalnych. 

Wypalenie zawodowe, zwane również syndromem Burnout, jest najczęściej wynikiem stresu i przemęczenia występujących na skutek przepracowania. Zwykle ma miejsce w zawodach, które wymagają intensywnego kontaktu z ludźmi – np. wśród nauczycieli, pedagogów, przedstawicieli handlowych, pielęgniarek, lekarzy itp. Od pewnego czasu przybywa również osób, które pracowały w wielkich korporacjach i po latach takiej harówki odczuwają syndrom wypalenia zawodowego. Z obserwacji specjalistów wynika, że wypalenie zawodowe często dotyczy osób, które wcześniej wpadły w sidła pracoholizmu.

Jak przebiega wypalenie zawodowe?

- Pierwszym sygnałem wypalenia jest uczucie stopniowego wyczerpania i narastające zmęczenie organizmu. Weekendy przestają wystarczać do tego, by pracownik wypoczął i z nową energią zabrał się do pracy.

- Kolejny etap to redukcja aktywności – pojawia się wycofanie i apatia. Pracownikowi nie chce się angażować ani w sprawy firmowe ani prywatne.

- Spadek formy uwidacznia się na poziomie kreatywności, motywacji do pracy, zaangażowania i funkcji poznawczych – praca zaczyna zajmować coraz więcej czasu, a efekty są słabsze.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (2)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-12-06 17:14:43

re: Gdy PRACA jest dla Ciebie złem koniecznym: Co robić w przypadku WYPALENIA zawodowego?

Jeśli chodzi o finanse od jakiegoś czasu prześladował mnie pech. Doszło do tego, że zamówiłam rytuał przyciągnięcia pieniędzy na stronie moc-energii.pl . Liczyłam że poprawi to moją sytuację… i nie przeliczyłam się. Kwestie finansów od tego czasu poprawiły się, w końcu czuję że nie mam już pecha do finansów.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-04-02 15:33:32

re: Gdy PRACA jest dla Ciebie złem koniecznym: Co robić w przypadku WYPALENIA zawodowego?

Ja jestem wypalony ze wzgledu na ciagle zmiany prawa za ktorymi nie nadarzam. Nie czuje sie juz inzynierem. Musze cos zmienic.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1