Gap year - czy warto zrobić sobie wolne na studiach?

01 Marca 2016

Jeśli głowisz się i głowisz: odpocząć od nauki i zrealizować pomysł, który od dawna za tobą chodzi, czy może niczego nie zmieniać, ten artykuł jest dla Ciebie.

gap year

Gap year (ang. gap – przerwa, dziura) odnosi się do okresu pomiędzy etapami życia. Niekoniecznie musi być to rok – czasem to kilka miesięcy, choć bywa, że gap year znacznie się wydłuża. Najczęściej dotyczy studiów (albo przed ich podjęciem lub po ich zakończeniu, jeszcze przed rozpoczęciem pracy). Decydujemy się na taką przerwę, gdy pojawia się ciekawa propozycja, tzw. okazja nie do odrzucenia. Albo gdy dopada nas zmęczenie, wypalenie, zniechęcenie. Zaczynamy zastanawiać się, co chcemy robić w życiu – i taka pauza wydaje się naturalnym krokiem.

Zmarnowany czas?

O gap year piszą internautki. Zdania na ten temat mają podzielone. „W tym roku niestety nie dostałam się na studia stacjonarne, a na niestacjonarne nie poszłam, gdyż szkoda było mi pieniędzy. Tak więc właśnie mam gap year… i powiem wam, że jest ciężko, smutno… i nudno. Poszłam oczywiście do pracy, gdzie tyram prawie jak sprzątaczka (ciekawe doświadczenie swoją drogą – mobilizuje do wzięcia się za naukę i osiągnięcia czegoś w życiu), robię prawo jazdy i rozglądam się za zajęciami angielskiego, bo chciałabym zdać FCE. W moim przypadku W OGÓLE nie ma opcji, żebym nie poszła na studia, już tęsknię za czasami szkolnymi, za nauką, za większą grupą znajomych, za tą młodzieńczością” – to jeden z wpisów.

Również Vivienne, która gap year ma za sobą, uważa, że… zmarnowała czas. „Dostałam się na studia, ale postanowiłam przełożyć to o rok ze względów zdrowotnych. Ze stażem mi nie wyszło, roczne policealne studium nie wypaliło z powodu braku chętnych, dostałam pracę za całe 700 zł, po czym z niej zrezygnowałam. Jedynie to pod sam koniec wzięłam się za prawo jazdy. Pod względem zawodowym nie zyskałam wcale, pod względem towarzyskim i uczuciowym nadrobiłam wiele – miałam czas dla każdego”.

I jeszcze opinia innej uczestniczki dyskusji o gap year: „Ja miałam rok przerwy, ale jako urlop dziekański, bo zmusiła mnie sytuacja finansowa. Ciężki rok, w którym pracowałam i czułam się fatalnie… Wydawało mi się, że wszyscy idą do przodu, tylko ja stoję w miejscu”.

REPORTAŻ: Rzuciłam studia

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (10)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-11-07 15:59:37

Ja sama zrobiłam sobie Gap Year tuż po maturze i jestem jak najbardziej zadowolona. Wyjechałam jako Au Pair do Anglii, gdzie udało mi się podszkolić język, nauczyć się czegoś nowego, poznać nowych ludzi i kulturę. Dzięki temu miałam więcej czasu do namysłu, co robić dalej, na jakie studia się wybrać. :) Au pair to program wymiany kulturowej, szczególnie popularny wśród młodzieży w Europie i Stanach Zjednoczonych. Możesz zdecydować się na taki wyjazd do USA, Anglii, Francji, gdziekolwiek..spełnienie marzeń, prawda ? Zamieszkasz u zagranicznej rodziny, będziesz dostawał darmowe wyżywienie, internet, możliwość uczęszczania na kursy i tygodniowe kieszonkowe, a w zamian..zaopiekujesz się ich dziećmi kilka godzin dziennie. Praca nietrudna, a spokojnie możesz podszkolić swój język, poznać nową kulturę i obyczaje. Być może to świetny pomysł na nowy start w nowym miejscu ? Firma Prowork funkcjonuje w polskiej branży już piętnaście lat ! Dzięki tej agencji możesz bez obaw wyjechać jako au pair. Konsultantki z chęcią pomogą znaleźć Ci nową rodzinę, a w razie potrzeb nie pozostaniesz sam. Zaciekawiony ? Odwiedź ich stronę internetową, dowiesz się więcej i może przekonasz się do wyjazdu ? :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-03-01 22:58:01

re: Gap year - czy warto zrobić sobie wolne na studiach?

Ja zrobiłam sobie gap year, bo nie dostałam się na stomatologię, a bardzo zależało mi na tym kierunku, więc zostałam rok w domu i głównie uczyłam się do poprawy matury. Nie żałuję, bo udało mi się, do tego u mnie na roku mało kto dostał się za pierwszym podejściem. Oczywiście sporo osób przez ten rok studiowało coś innego dla samego studiowania, ale dla mnie byłaby to strata czasu, wolałam na spokojnie skupić się na maturze, dopiero przy drugim podejściu rejestrowałam się na awaryjny kierunek.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
anonim
(Ocena: 5)
2016-03-01 11:12:01

re: Gap year - czy warto zrobić sobie wolne na studiach?

Ja zrobiłam sobie gap year między liceum a studiami i nie żałuje. W ciągu tego roku przemyślałam dokładnie na jaki kierunek studiów mam iść, pracowałam na swoje utrzymanie, poznałam sporo ludzi, więc nie uważam tego roku za zmarnowanego. Plus ta praca dała mi kopa, żeby w życiu coś osiągnąć a nie robić za 1500. Zresztą znam wiele osób np. z mojego kierunku którzy mieli "wymuszone" gap year, bo poszli dla samego studiowania i rzucali po semestrze albo roku.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-03-01 11:04:29

re: Gap year - czy warto zrobić sobie wolne na studiach?

Z perspektywy czasu wiem, że sama bym sobie zrobiła gap year i żałuję, że tego nie zrobiłam. Dzisiaj wiem, że zbyt pochopnie wybrałam kierunek studiów. Dziś bym go raczej już nie wybrała. Nie dostałam się tam gdzie chciałam, więc wybrałam kierunek ,,rezerwowy", tzn. taki, gdzie się zarejestrowałam na wszelki wypadek, gdyby coś innego nie wypaliło. I choć początkowo chciałam to studiować, potem stwierdziłam, że to nie jest do końca to czego chciałam. Gdybym zrobiła sobie gap year poszłabym do jakiejś pracy, ewentualnie na staż. Zastanowiłabym się co chcę serio robić. Dlatego nie polecam nikomu iść na studia tylko po to, aby pójść.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-03-01 10:53:59

re: Gap year - czy warto zrobić sobie wolne na studiach?

Jeśli nie wiesz co dalej robić to zdecydowanie polecam, nie warto zapisywać się na studia dla samego studiowania, ja tak zrobiłam i zmarnowałam tylko czas, pieniądze i dużo nerwów, kiedy zrobiłam sobie przerwę i wyjechałam do innego kraju , nabrałam dystansu i miałam czas żeby nad wszystkim się na spokojne zastanowić, wszystko stało się jasne, czego tak naprawdę chcę i czym chcę się zajmować, wróciłam i zdałam na wymarzony kierunek! Polecam rok przerwy jeśli nie jest się pewnym własnej drogi zawodowo-życiowej!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-03-01 04:24:35

re: Gap year - czy warto zrobić sobie wolne na studiach?

To niesamowite jak wiele może zmienić jeden rok. Mi gap year bardzo dobrze zrobił, rozkręciłam własną działalność z na tyle dobrym skutkiem, że ustawiłam się na resztę życia i już nie muszę nic robić chyba że z wyboru. Rok wcześniej bałam się o przyszłość i snułam smętne wyobrażenia, że czeka mnie orka przez resztę życia w najgorszym razie jako sprzątaczka czy kelnerka bo nie mogłam znaleźć sensownej pracy. Myślę, że duże znaczenie ma wiek w którym decydujemy się na gap year -trzeba mieć pewne zaplecze doświadczeń żeby go spożytkować odpowiednio i nie zmarnować czasu. Np. wg. mnie okres między szkołą średnią a studiami to za wcześnie, ciężko wtedy wiedzieć na podstawie jakiejś weryfikacji co byłoby najlepiej zrobić bo człowiek za mało wypróbował w praktyce. Między licencjatem a mgr jest chyba idealnie -człowiek już coś wie a jednocześnie nadal jest na tyle młody żeby pozwolić sobie na ryzyko, bo nie ma presji czasu że już czas coś zrobić z życiem. Gap year po mgr to wg. mnie za późno bo wtedy już człowiek ma spinę, najwyższy czas się ogarnąć i dużo osób wybiera gorsze ale pewne rozwiązania.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-03-01 11:08:12

Ja jestem na I roku magisterki. Gdy obroniłam licencjat wiedziałam na 100%, że chce też robić magistra z tego kierunku. Już na początku magisterki stwierdziłam ,,co ja tu robię?'... To chyba nie do końca to, czego chciałam. Poza tym atmosfera na uczelni jest nijaka, bo ci fajniejsi zrezygnowali z magisterki, a z tymi co zostali czasem ciężko się dogadać i nie ma żadnego zgrania. Jednak już to skończę, w międzyczasie robię FCE z angielskiego, trochę dorabiam, a od następnego roku zaczynam jeszcze studia zaoczne.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-03-01 16:22:54

A mnie zastanawia co takiego rozkręciłaś, że "ustawiłaś się na resztę życia". Nie pytam się z ironią, tylko z czystej ciekawości.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Malutka
(Ocena: 5)
2016-03-01 19:54:59

też jestem ciekawa, co to za biznes ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
anonimka
(Ocena: 5)
2016-03-01 19:55:23

też jestem ciekawa, co to za biznes :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1