Od roku bezskutecznie szukam pracy. Co robię nie tak..?

28 Czerwca 2017

Bezrobocie w Polsce spada, ale wiele kobiet ma wciąż problem ze znalezieniem dobrej posady. Jakie błędy popełniają?

bezrobocie

Jeśli od dłuższego czasu nie możesz znaleźć pracy, być może:

Wysyłasz kiepskie cv

Jak wykazało badanie przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie serwisu pracuj.pl, blisko 75 proc. aktywnych zawodowo Polaków nie ma aktualnego życiorysu. A jeśli przygotowuje już cv, to zazwyczaj z kiepskim efektem, bo dokument nie odpowiada na potrzeby potencjalnego pracodawcy.

Do niepożądanych wpadek, które zdarzają się notorycznie, należą błędy językowe: ortograficzne i interpunkcyjne, słownictwo czy nieprofesjonalne zdjęcia, na przykład z wakacji. Niewskazanym jest również dostarczanie zbyt obszernego cv (jego objętość nie powinna przekraczać dwóch stron). Warto skupić się tylko na poprzednich miejscach zatrudnienia oraz wykształceniu i ukończonych szkoleniach najważniejszych dla stanowiska, na które się aplikuje.

Wysyłając dokument, sprawdźmy, w jakim pliku jest zapisany. Najlepszym jest PDF, który zadba o to, aby wszystkie elementy CV zostały na swoim miejscu i w trakcie wysyłania lub otwierania nie zmieniły położenia.

Źle wypadasz na rozmowie kwalifikacyjnej

Na spotkanie z potencjalnym pracodawcą często przychodzimy kiepsko przygotowani, zapominając o wcześniejszym zdobyciu informacji ma temat firmy, do której aplikujemy czy branży, w której działa. Przed rozmową warto dowiedzieć się czegoś na ten temat, ale również poćwiczyć mimikę twarzy, postawę, ton głosu, kontakt wzrokowy z rozmówcą, uważne słuchanie czy gestykulację. Pomocne okazuje się też zapoznanie z dostępnymi w internecie pytaniami, które najczęściej padają z ust rekruterów.

Pamiętaj, masz tylko jedną szansę na zrobienie dobrego, pierwszego wrażenia – tę zasadę warto pamiętać, szykując strój na rozmowę kwalifikacyjną. Tutaj obowiązuje klasyka. Nie należy zakładać ubrań za małych, zbyt dużych, starych czy rozciągniętych. Źle widziane są również krzykliwe kolory. Strój ma być przede wszystkim elegancki. Szczególnie, jeśli staramy się o pracę w dużej korporacji. Co innego, jeżeli wybieramy się na rozmowę do firmy zatrudniającej przedstawicieli wolnych zawodów. W mediach czy agencjach reklamowych kreatywność jest cechą pożądaną.

Ostrożnie dobierajmy dodatki i biżuterię. Plastikowe kolczyki i grube, złote łańcuchy lepiej zostawić w domu. Elegancko wyglądają jedynie drobne, nie rzucające się w oczy ozdoby. Buty obowiązkowo powinny być na obcasie. Latem mogą być z odkrytym dużym palcem (tzw. peep toe). Nie zapomnijmy o torebce. Dobrze by było, gdyby zmieściły się w niej dokumenty formatu A4 – CV, portfolio lub inne materiały pożądane przez pracodawcę.

Zobacz także: Angielskie zwroty, które mogą przydać się na rozmowie kwalifikacyjnej

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (9)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2017-12-04 15:25:32

Takie artykuły to są dla jakichś ludzi nie do końca rozwiniętych. Normalnemu człowiekowi poszukującemu pracy nie trzeba mówić jak ma się ubrać albo czy ma błędy ortograficzne w cv lub inne pierdoly . No ludzie!! Piszecie tylko o pracy w korporacjach hoho , nigdy o pracy, która jest W zasięgu w miarę ogarnietego człowieka. Jak się to czyta to załamać się można Porady dla ludzi o inteligencji niższej niż przeciętna, którym trzeba mówić żeby nie szedł w dresie na rozmowę, chcących pracować w wielkich firmach czy korpo. Ludzie ogarnijcie się, żyjemy w rzeczywistości szarej np w małym mieście i co wtedy? Jakieś zajebiste rady ?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
mika56
(Ocena: 5)
2017-10-17 07:16:50

Kiepskie cv to też cv, które jest nieczytelne i nieestetyczne - warto jest zadbać o ten aspekt, tym bardziej że mamy takie narzędzia jak szybkiecv.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anka
(Ocena: 5)
2017-07-29 21:15:57

Ja tam uważam, ze znaleśc pracy nie moze ten kto jej nie szuka. Nigdy nie szukałam dłużej niż miesiąc. Wystarczy tylko korzystać z wielu źródeł i poważnie do tego podejść. Tutaj np. Radzą jak szukać w social mediach http://www.eduforum.pl/jak-szukac-pracy-przez-media-spolecznosciowe/ to śpiewana alternatywna dla portali a ofert jest naprawdę duzo.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
anka
(Ocena: 5)
2017-07-20 15:09:43

Racja, na necie najłatwiej jest znaleźć fajną pracę, ale trzeba się odpowiednio zaprezentować. Po szkoleniu z budowania marki osobistej na eduweb pozmieniałam sporo na moich profilach i na fb i na linkedinie i zaczęły do mnie spływać konkretne propozycje. Niektórzy wrzucają do netu takie treści, że nic dziwnego, że odpadają w przedbiegach po wstępnym researchu firmy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-06-28 10:46:11

Zarejestruj się na portalach biznesowych i uzupełnij swój profil. W ustawieniach wybierz opcje, że jesteś otwarta na nowe wyzwania zawodowe. Wówczas będziesz bardziej widoczna z pozycji konta rekrutera :) Ponadto networking, personalizowanie wiadomości przy wysyłce CV! :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-06-28 10:28:34

Zacznij od Facebooka. Wrzuć info, że jesteś w potrzebie. Jeśli na 100 znajomych choć kilku "coś tam słyszało, że kogoś szukają", to już jesteś do przodu. Ja tak zrobiłam i na następny dzień odezwało się kilka osób. Zawsze w szkole mówiono nam: najpierw znajomi > potem obchód interesujących Cię punktów > na samym końcu oficjalne ogłoszenia. I działa :) A jeśli na już potrzebujesz pracy, bo sytuacja mocno słaba, to sio do call center Jakaś sieć komórkowa, infolinia banku. Tam zawsze kogoś potrzebują. A jak jestes zarejestrowana w up, to popatrz jakie kursy oferują i rób w ramach czasu wolnego. Zawsze to ładniejsze CV. Głowa do góry. Też szukałam pracy, ale dałam radę. Uśmiech i trochę luzu. Nie ma w kraju aż takiej złej sytuacji :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-06-28 02:06:58

Mam ten problem, ale w uk (w samej stolicy) nie w Polsce. Przejrzałam nawet dziś wszystkie dostępne ogłoszenia i znalazłam tylko jedno gdzie nie widniało "previous experience 1-2 years required" Znam angielski i jestem gotowa podjąć się praktycznie każdej pracy (w barze, sklepie, pubie...) ale nic z tego nie wychodzi :( Help

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-06-28 20:34:29

może spróbuj dostać się na jakiś staż?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-06-29 02:14:49

Staż w uk? Nie ma czegoś takiego, jedynie apprenticeship ale tylko dla osób max 23 albo 24 lata oraz bezpłatne wolontariaty...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1