Dlaczego nie możesz znaleźć pracy?

24 Czerwca 2016

Rozsyłasz mnóstwo CV, opowiadasz na setki ogłoszeń, bez przerwy uczestniczysz w kolejnych rozmowach kwalifikacyjnych i wciąż nie masz pracy? Może gdzieś popełniasz błąd?

jak znaleźć pracę

28-letnia Magda z Zielonej Góry od blisko roku pozostaje bezrobotna, choć – jak twierdzi – robi wszystko, żeby zmienić swój status. „Powoli przestaję jednak wierzyć, że mi się to uda i jestem już bliska depresji. Mam ukończone studia, do tego wiele zaliczonych szkoleń i rozmaitych kursów zawodowych. Rozsyłam mnóstwo aplikacji, pocztą elektroniczną i tradycyjną, a niektóre roznoszę osobiście, by zrobić lepsze wrażenie. I prawie nikt się nie odzywa albo kończy się na rozmowie kwalifikacyjnej – żali się Magda i zastanawia się: – Może ze mną jest coś nie tak?

Zobacz także: Zarabiam 1000 zł miesięcznie

Nie tylko ona ma ten problem. Polki są jednymi z najbardziej wykształconych kobiet w Europie, ale wskaźnik ich aktywności zawodowej, mimo wzrostu na przełomie ostatnich lat, wciąż pozostawia wiele do życzenia. Stopa bezrobocia wśród nich jest wyższa niż stopa bezrobocia mężczyzn. Polkom trudniej jest powrócić do pracy zwłaszcza po dłuższej przerwie związanej z urlopem macierzyńskim bądź wychowawczym. W trudniejszej sytuacji są również kobiety poszukujące pracy po raz pierwszy. 

Polki nie tylko trudniej niż mężczyźni znajdują zatrudnienie, ale też dłużej bez niego pozostają. Według badania GUS prawie 42,9 proc. kobiet zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu grudnia 2015 r. było bez pracy dłużej niż12 miesięcy. Wśród mężczyzn odsetek długotrwale bezrobotnych wyniósł 36,2 proc.

Ważne pytania

Poszukiwanie pracy to bez wątpienia niezwykle trudne przedsięwzięcie, obarczone dużym ryzkiem porażki, często sprowokowanej przez nas samych. Jakie błędy popełniamy?

Praca przynosi satysfakcję tylko wtedy, gdy jest wykonywana z przyjemnością, a to oznacza, że już na początku powinniśmy się dobrze zastanowić, co chcemy robić w życiu. Często podejmujemy pochopne decyzje, kierując się impulsem, zamiast dobrze przeanalizować swoje atuty i słabsze strony, a przede wszystkim odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań: Jakie zajęcia powodują uśmiech na naszej twarzy? Jakie tematy nas pasjonują? O czym potrafimy rozmawiać godzinami? w jakiej dziedzinie nie boimy się porażek, a ewentualne błędy traktujemy jak wyzwania? Czy ważne jest wysokie wynagrodzenie, a może prestiż zawodu albo dodatkowe korzyści z wykonywanej pracy?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz