Dlaczego kobiety zarabiają mniej od mężczyzn?

03 Kwietnia 2015

Teoretycznie wszyscy jesteśmy równi. Praktycznie kobiety wciąż dostają niższe wynagrodzenie niż mężczyźni na tym samym stanowisku.

businesswoman

Niższe zarobki kobiet to nie przypuszczenie, a fakt poparty dowodami. Z raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy wynika, że w skali globalnej kobiety dostają ok. 77 proc. tego, co zarabiają mężczyźni. W Polsce nasze wynagrodzenie jest średnio o 18 proc. niższe od zarobków naszych kolegów.

„Jak wynika z analizy ponad pół miliona ankiet zebranych w naszej bazie, kobiety zarabiają o około 18 proc. mniej od mężczyzn. Różnica zmniejsza się wraz ze wzrostem poziomu stanowiska. W przypadku specjalistów ta różnica wynosi około 11 proc., ale na poziomie dyrektorskim płace kobiet różnią się od płac mężczyzn już tylko o 2 proc.” – wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Maciej Bąk, ekspert ds. raportów wynagrodzeń z Grupy Pracuj.

Komisja Europejska obliczyła, że kobieta w Europie musi pracować średnio o 59 dni dłużej, aby otrzymać tę samą pensję co mężczyzna.

Szklany sufit

Zjawisko, o jakim opowiada Maciej Bąk, nazywa się szklanym sufitem. Pod tym określeniem kryje się niewidzialna bariera, która utrudnia kobietom dojście do wysokich pozycji w biznesie czy polityce. Niewidzialna, ponieważ nie jest ona zwykle związana z niedostatecznymi umiejętnościami – szklany sufit dotyczy kobiet jako zbiorowości, co oznacza, że zrobienie kariery jest w ich przypadku utrudnione wyłącznie ze względu na płeć.

Badacze szukają odpowiedzi na pytanie, skąd wzięło się zjawisko szklanego sufitu. Powodów może być kilka. Przyczyn jego istnienia można szukać np. w utrwalonych rolach społecznych przypisujących mężczyznom kierownicze role, w tradycyjnym podziale obowiązków w rodzinie (zgodnie z którym kobiety częściej zajmują się pracami domowymi i opieką nad dziećmi), a także w powstawaniu tzw. gett zawodowych, co polega na oferowaniu kobietom prac, w których awans jest utrudniony.

Dyrektor nosi spodnie

Maciej Bąk z Grupy Pracuj, wyjaśnia, skąd bierze się 18-procentowa różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn. Jego zdaniem wynika ona z tego, że kobiety rzadziej zajmują kierownicze i dyrektorskie stanowiska. Na poziomie specjalistów 40 proc. zatrudnionych to kobiety, ale tylko niespełna co czwarty dyrektor jest kobietą (23 proc.).

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (7)
ocena
4.4/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-12-06 17:02:59

re: Dlaczego kobiety zarabiają mniej od mężczyzn?

Jeśli chodzi o finanse od jakiegoś czasu prześladował mnie pech. Doszło do tego, że zamówiłam rytuał przyciągnięcia pieniędzy na stronie moc-energii.pl . Liczyłam że poprawi to moją sytuację… i nie przeliczyłam się. Kwestie finansów od tego czasu poprawiły się, w końcu czuję że nie mam już pecha do finansów.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ajantisss
(Ocena: 5)
2015-11-07 15:13:57

re: Dlaczego kobiety zarabiają mniej od mężczyzn?

Kobiety dostają takie same wynagrodzenie jak mężczyźni, ale tylko pod warunkiem, że wykonują taką samą pracę, jeśli wy kobiety nie przeniesiecie 20 kilogramowego pudła z rzeczami, a wasza wymówka to "Jestem kobietą, a to męskie zajęcie", to nie dziwcie się, że zarobicie mniej :p

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-04-25 20:25:31

re: Dlaczego kobiety zarabiają mniej od mężczyzn?

w firmie w ktorej pracuje tez kobiety zarabiaja mniej od mezczyzn. kolega wykonuje codziennie ta sama prace co ja (chyba nawet mniej sie narobi, bo nigdy mu sie nie chce), ale zarobi wiecej bo jest mezczyzna. uwazam to za bardzo niesprawiedliwe, trace po malu motywacje z tego powodu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
etna
(Ocena: 5)
2015-04-03 12:00:39

re: Dlaczego kobiety zarabiają mniej od mężczyzn?

nie ma i nie będzie równości między płciami dopóki kobiety będą rodzić dzieci - to największa różnica między nami - to My wypadamy z rynku pracy doszkalania się przez ciążę i opiekę nad dziećmi a rok nieobecności w branży to inne przepisy inne oprogramowanie inne zasady, dziś zmiany następują momentalnie i żaden fachowiec nie może sobie pozwolić na wypadnięcie z rynku na rok a co potem? kto się dzieckiem w wieku przedszkolnym zajmie? - nie łudźmy się - to się nigdy nie zmieni

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1