Dlaczego kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni? Czas to zmienić!

24 Lutego 2016

Zadbaj o finanse i zacznij walczyć o swoje.

zarobki kobiet

Choć widać światełko w tunelu, większość kobiet wciąż zarabia mniej od mężczyzn. Przykład: w 2013 roku kobiety zarabiały średnio 2,5 tys. zł netto, czyli o ok. 450 zł mniej od mężczyzn. – Jak wynika z analizy ponad pół miliona ankiet zebranych w naszej bazie, kobiety zarabiają o około 18 proc. mniej od mężczyzn. Różnica zmniejsza się wraz ze wzrostem poziomu stanowiska. W przypadku specjalistów ta różnica wynosi około 11 proc., ale na poziomie dyrektorskim płace kobiet różnią się od płac mężczyzn już tylko o 2 proc. – wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Maciej Bąk, ekspert ds. raportów wynagrodzeń z Grupy Pracuj.

Skąd taka różnica? Powodów jest co najmniej kilka. Musisz je poznać, żeby móc przyjrzeć się swojej drodze zawodowej i zrozumieć, dlaczego płacą ci za mało. Zrób porządek w swojej głowie i zmień sposób myślenia.

Zobacz także: Zarobki lekarza

Kobiety chcą być lubiane

To przede wszystkim. Pisze o tym licencjonowany doradca rodzinny i kobiecy Lois P. Frankel w poradniku „Grzeczne dziewczynki nie awansują” (wyd. Helion 2005). Warto być lubianą w firmie, ale dla większości kobiet staje się to sprawą priorytetową – do tego stopnia, że boją się wychylić, skrytykować kiepski pomysł współpracownika, o zwróceniu uwagi szefowi nie wspominając. „U niektórych osób potrzeba bycia lubianym jest tak mocno zakorzeniona, że praktycznie nie są one w stanie zachowywać się w inny sposób. Bardzo ważne jest, by dostrzegać różnicę pomiędzy byciem lubianym a byciem szanowanym. (…) Potrzeba bycia lubianą uniemożliwia zmierzenie się z ryzykiem podejmowanym przez osoby darzone szacunkiem. I na odwrót, jeśli koncentrujesz się jedynie na byciu szanowaną i nie interesuje cię, czy jesteś lubiana, utracisz poparcie ludzi, którzy mogą ci być potrzebni”.

Podpowiedź dla ciebie: postaraj się zneutralizować w sobie potrzebę bycia lubianą przez wszystkich i przez cały czas, bo jej zaspokojenie nie jest możliwe. Twoja silna potrzeba bycia lubianą może wynikać z niskiego poczucia własnej wartości i kompleksów. Jeśli rekruter zapyta cię, ile chciałabyś zarabiać, podaj realistyczną kwotę, o jaką mogą ubiegać się osoby z twoim doświadczeniem na podobnym stanowisku – nie pomniejszaj jej z obawy przed ośmieszeniem czy odmową. Nie bój się również pytać o podwyżkę, jeśli jesteś ważnym pracownikiem, a twoje wynagrodzenie od lat się nie zmieniło.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (1)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-02-26 17:43:47

re: Dlaczego kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni? Czas to zmienić!

Guzik prawda kobiety zarabiają mniej nie dlatego że się wstydzą ale biorą jaka kolwiek prace bo na jej miejsce jest 10 innych a gdy same wychowują dzieci to chwytają się obojętnie jakiej pracy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1