Dekalog młodej szefowej

17 Października 2011

Postanowiłaś – chcesz pracować na własny rachunek. I będziesz miała pod sobą pracowników. Sprawdź, jak być dobrą (młodą) szefową.

biurko

Jesteśmy aktywne, przedsiębiorcze, zdecydowane. Coraz więcej Polek zamiast na etacie, woli pracować we własnej firmie. Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że co trzecia Polka myśli lub myślała o swoim biznesie, a ponad 90 proc. kobiet zgadza się ze stwierdzeniem, że własna firma daje poczucie niezależności. Dlatego na pomysł założenia własnej działalności gospodarczej wpada coraz więcej z nas. Od 2004 roku w projektach unijnych wzięło udział ponad trzy miliony Polek. Nic zatem dziwnego, że coraz młodsze kobiety decydują się prowadzić swój interes. Ale być szefową, szczególnie taką, która nie tak dawno skończyła studia, nie jest łatwo, zwłaszcza gdy zatrudnia starszych od siebie ludzi. Musisz pamiętać o kilku zasadach obowiązujących na kierowniczym stanowisku.

1. Nigdy nie wątp w siebie

Gdy młoda dziewczyna zakłada własną firmę, zawsze znajdują się osoby, które wątpią w jej kwalifikacje, umiejętności i zdolności menedżerskie. Starszym wydaje się, że zjedli zęby na pracy w swoich branżach i świeżo upieczona absolwentka studiów nie może być dobrą szefową. Poniesiesz klęskę, jeśli uwierzysz w te słowa. Zakładasz firmę, ponieważ jesteś wykształcona, zmotywowana, masz świetny pomysł. Musisz wierzyć w siebie i powodzenie swoich planów – inaczej nici z sukcesu. Na komentarze, porady i docinki innych nie reaguj. To zwykła ludzka zazdrość i złośliwość. Kołem ratunkowym niech będzie nasz błyskawiczny kurs pewności siebie.

2. Pamiętaj, że firma to ty

I że firma robi dokładnie to samo, co jej właściciel. Przynajmniej tak uważa Jeffrey J. Fox, autor poradnika „Jak być wielkim szefem”. Jeśli pracodawca zawsze się spóźnia, punktualność przestaje obowiązywać. Jeśli szef jest wiecznie na spotkaniach, każdy jest wiecznie na spotkaniach. Jeśli szef zaniedbuje spotkania z klientami, to samo robi dział sprzedaży. Jeśli szef toleruje mierność, może spodziewać się jej w swojej firmie. Ale jeżeli szef kontaktuje się ze swoimi klientami, klienci stają się ważni dla wszystkich pracowników. Sprawdź – to działa.

3. Nie przenoś życia prywatnego do firmy

Pamiętasz tamten wieczór, kiedy pokłóciłaś się z ukochanym, a następnego dnia chodziłaś w pracy jak struta i wyładowywałaś swój gniew na reszcie załogi? Jako szefowej nie może ci się to przydarzyć. Przenoszenie życia prywatnego do biura, szczególnie własnego, to absolutny brak profesjonalizmu. Chcesz być świetną szefową? Nie ulegaj niepotrzebnym emocjom i oddziel biznes od życia prywatnego. Twoi podwładni widzą wszystko. Dlatego sprawy osobiste zostawiaj za progiem własnego mieszania. A w pracy skupiaj się wyłącznie na... pracy.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (13)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-18 20:11:44

h ttp://pl.20dollars2surf.com/?ref=348086 Wchodząc w ten link pomagasz mi zarobić na wymarzoną podróż i sama też zaczynasz zarabiać ! :) Nie ważne ile masz lat i gdzie mieszkasz- dodatkowe pieniądze zawsze się przydadzą !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-18 00:30:27

No,ale z ciebie marzycielka.Masz 21 lat i 2 firmy.............

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-17 21:14:26

Ja jestem menedżerem w firmie kosmetycznej gdzie kolejny awans to po prostu własna działalność i bycie szefem ponad 80 osób.Ciągle szukam nowych pracowników którzy potrzebują gotówki i jednocześnie chcą pracować średnio 2-3 h dzinnie bo tyle trzeba poświęcać temu biznesowi , którym się zajmuję żeby osiągnąć sukces. Firma posiada świetny plan marketingowy a ja chętnie podejmę współpracę z nowymi osobami. Jeśli któraś z Was jest zainteresowana to proszę o wiadomość na prv.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-18 00:00:06

hahahha oriflame? nie dzieki .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-18 12:17:35

A co śmiesznego w Oriflame? :) Podpisuję się obiema rękami pod wypowiedzią IwOosi. Także jestem managerem i wiem, że to najlepsza praca pod słońcem - oczywiście nie dla każdego ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-18 20:24:52

dokładnie jestem Waszego zdania, że to nie praca dla każdego. MLM to ciężki biznes ale jak ktoś to zrozumie to ma niemiłosierne pieniądze to dosłownie tworzenie własnej firmy gdzue zarabia szef który więcej daje niż bierze i pracownicy którzy coś chcą osiągnąć. A ci co mówią MLM nie dziękuję nic nie wiedzą o tej branży. Co do Oriflame nie pracuje akurat w tej firmie ale wiem, że macie rewelacyjny plan marketingowy, Gdyby nie to że w swojej firmie coś już zrobiłam to na pewno wziełabym się za Oriflame. Swoją drogą MEGA plus dla IwoOsi że się ujawnia a nie to co anonimy krytykujące. Pozdrawiam i życzę IwoOsi powodzenia. Kama:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-17 13:25:37

tak tak 21 lat i dwie firmy...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-17 12:01:25

homofobia -postawa antyspołeczna charakteryzująca się uprzedzeniem, nienawiścią. Czyli szef tyran nie może byc homofobem? same nie wiecie co piszecie dziewczynki poniżej:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-17 10:34:45

marzę o własnej firmie ale chyba nie mam odwagi, żeby to marzenie wprowadzić w życie. Odpowiedzialność za innych ludzi, płacenie im co miesiąc :/ A z drugiej strony perspektywa bycia dla siebie szefem

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-17 10:21:07

mam 21 lat i prowadze 2 powiazane firmy. bycie dobrym szefem to bycie pomocnym szefem. pracownik na moj widok ma myslec idzie pomoc a nie ida problemy. pracuje od 3 nad ranem do wieczora... czasem z malymi przerwami tak jak teraz kiedy np mam czas zeby pogrzebac w necie badz odsypiac.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz