Czy warto pracować za najniższą krajową?

14 Września 2017

To pytanie zadaje sobie wiele Polek, które otrzymują propozycję pracy za niespełna 1,5 tysiąca złotych miesięcznie.

niska płaca

Przed takim dylematem stoi właśnie 25-letnia Wiktoria, która skończyła studia pedagogiczne i pełna entuzjazmu ruszyła na poszukiwania pracy. Niestety, entuzjazm szybko opadł, bo okazało się, że w szkołach swojej rodzinnej miejscowości nie ma szans na etat, gdyż ostatnio nauczycie raczej tracą posady. „Wszyscy dyrektorzy, do których dotarłam ze swoim cv tłumaczyli, że reforma edukacji wiąże im ręce i nic nie mogą mi zaproponować. W jednej placówce obiecano, że może za parę miesięcy będę mogła liczyć na kilka godzin lekcyjnych, ale to też nic pewnego” – relacjonuje.

W efekcie musiała szukać rozwiązań alternatywnych. Wysłała mnóstwo aplikacji do różnych firm i urzędów. Większość pozostała bez odzewu. „Potwierdziły się słowa moich znajomych, że bez układów trudno znaleźć dobrą pracę” – mówi Wiktoria, która jednak nie ustawała w poszukiwaniach i w końcu dostała propozycję z… chińskiego baru. „Siekanie warzyw do kurczaka słodko-kwaśnego to nie jest szczyt moich marzeń i ambicji, ale nie mogę wybrzydzać, bo po prostu nie mam już z czego żyć. Pomagają mi rodzice, jednak nie chcę się od nich uzależniać, bo przecież jestem dorosła” – dodaje.

Problem w tym, że właściciel lokalu zaproponował jej, podobno tylko na pierwsze 2-3 miesiące, pensję równą najniższej krajowej, czyli 1459 zł. „Wystarczy mi na opłacenie wynajmowanego mieszkania i rachunki, a na życie już nie bardzo. Ale chyba nie mam na razie innego wyjścia” – twierdzi Wiktoria.

Na zawarte w tytule pytanie musiało sobie odpowiedzieć blisko 400 tysięcy Polaków, bo – według statystyk – tyle osób, zatrudnionych przede wszystkim w handlu i przetwórstwie przemysłowym, otrzymuje najniższe krajowe wynagrodzenie. Najwięcej jest ich w województwie warmińsko-mazurskim i łódzkim (6,5 proc.), małopolskim i podkarpackim (5,5 proc.). Najmniejszy odsetek osób żyjących za pensję minimalną zanotowano w mazowieckim (2,5 proc.).

Najniższa krajowa oznacza bardzo oszczędne życie, życie na granicy ubóstwa” – pisze Wojciech Staszewski w „Newsweeku” i wylicza: „Za najniższą krajową można kupić: rower Cruiser Fera w świątecznej promocji na Allegro.pl, bilet do Delhi z międzylądowaniem w Kijowie na Skytrip.pl, dwuletni pakiet ochronny na lakier dla audi A6 lub mercedesa klasy E, liczarkę pieniędzy Safescan. Albo: 496 półkilogramowych bochenków chleba razowego krojonego, 564 litry mleka Mleczna Dolina, 526 kg margaryny Wybornej, 546 kg ziemniaków, 295 kilogramowych opakowań najtańszych parówek drobiowych, a nawet 780 kotletów schabowych zafoliowanych. Pod warunkiem, że kupuje się w Biedronce”.

Sprawdź także: Ile można zarobić na blogu?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (5)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Julia
(Ocena: 5)
2017-09-16 17:24:52

Witam serdecznie szanowne Panie;)) Macie dość szefa?Chcesz spełniać swoję marzenia?Na aktywach,funduszach inwestycyjnych ,a tym bardziej na lokacie tyle nie zarobisz co tu.Chcesz dowiedzieć się więcej napisz do mnie Juliadas@wp.pl Pozdrawiam serdecznie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-15 20:05:52

Z narzeczonym studiujemy inżynierie środowiska w niedużym wojewódzkim mieście. Będziemy teraz na 4 roku. W tym mieście słabo o prace bo się nie rozwija, mało firm, nie powstają nowe miejsca pracy chyba że jakieś sklepy. Myślimy o wyprowadzce do większego miasta np Wrocław? Problem tylko z doświadczeniem bo wszędzie wymagają ale jak zdobyć? Mam za sobą kilka prac ale takie zwyczajne no i praktyki. Oby jednak nam się jakoś powiodło.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-15 03:12:43

A co powiecie na prace za najnizsza stawke (7.20-7.50 funta za godzine brutto, stawka zalezy od naszego wieku) w Wiekiej Brytanii, a dokladnie nawet w samym Londynie? Tez nie ma lekko...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-14 16:29:51

No przecież ma się zwiększyć płaca minimalna o 70 zł hahaha to jest żałosne! Chwalą się, że podwyższają a to jest wielkie NIC! Zamiast te całe 500+ to powinno być 500 + ale do najniższej pensji! Wtedy skorzystaliby ludzie uczciwie pracujący a nie nieroby żyjące z dzieci!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-14 16:26:03

Szalenstwo w bialy dzien.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1