Czy Polacy są skąpcami?

16 Sierpnia 2010

Mimo że standard życia stale się podnosi i zarabiamy coraz więcej, Polacy rzadko dzielą się pieniędzmi i najchętniej nie sięgaliby do portfela wcale.

Czy Polacy są skąpcami?

Choć wciąż daleko nam do krajów Europy Zachodniej, mamy bardzo wysokie aspiracje. Polacy chętnie otaczają się luksusem, mają po dwa telefony komórkowe, często zmieniają samochody i przeprowadzają się z bloków do domków jednorodzinnych albo apartamentów. Czy powinniśmy być z tego dumni? Nie do końca. Bo mimo że z roku na rok powodzi nam się coraz lepiej, nie jesteśmy skorzy do dzielenia się zarobkami i tym co mamy. Dowód? Coroczna akcja przekazywania 1 proc. podatku. Choć na długo przed jej rozpoczęciem i w czasie jej trwania politycy, celebryci i artyści apelują o przekazywanie 1 proc., wciąż z możliwości podarowania pieniędzy korzysta niewielu podatników. 

W Polsce nie ma urzędu skarbowego, w którym każdy podatnik podzielił się podatkiem. Nieważne, że przekazanie 1 proc. podatku nic nie kosztuje. Co kieruje Polakami, którzy w dalszym ciągu nie chcą darować części swojego podatku na rzecz dowolnej organizacji pożytku publicznego? Lenistwo? Brak wiedzy? Czy właśnie skąpstwo? Akcję „1 proc.” ocenia dr Anna Chotecka, psycholog i socjolog. Jak zauważa specjalistka, Polacy nie dzielą się podatkiem, bo często te kwoty są bardzo niskie. – Po pierwsze wstydzą się przekazać komuś 50 groszy czy złotówkę. Poza tym myślą, że tak drobne sumy i tak się nikomu nie przydadzą – uważa specjalistka. Jednocześnie zaznacza ważną rzecz: – W naszym kraju wciąż mnóstwo osób uważa, że nie ma nic za darmo i że trzeba za wszystko zapłacić. Ludziom trudno jest uwierzyć, że przekazując 1 proc., nie muszą nic zapłacić, że tutaj nie ma żadnych „haczyków”. Wolą machnąć ręką i nie zawracać sobie głowy niż mieć potem problemy – mówi dr Chotecka.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (47)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-23 18:31:44

Zarabiamy coraz więcej;>? Ha ha ha kto zarabia ten zarabia, a duża część ludzi nie ma wcale pracy. Pan Tusk może zarabia;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-19 01:24:51

Zapraszamy na nowe forum dla kobiet swiatwenus.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-18 21:53:56

Uwazam ze winna temu jest mentalnosc obecnych pokolen. Prawda jest taka, ze prawie wszyscy pamietaja PRL, czyli niesprawiedliwosc, puste polki w sklepach, nedze i wyzysk klas robotniczych - wiekszosci naszych protoplastow. Kiedy odejda zgorzkniale pokolenia i beda rzadzic mlodzi, ktorzy nie pamietaja takiego niedostatku na pewno bedziemy bardziej rozrzutni jako narod - takie jest moje zdanie. Co prawda te dane statystyczne sa bardzo niesprawiedliwe, bo do 'statystycznego' Kowalskiego dodamy jakiegos polityka albo gwiazde showbiznesu i juz srednia zawyzona. Czym jest ciezko zapracowane 1200zl (powiedzmy, ze 1200, biorac pod uwage sytuacje finansowa znanych mi ludzi) przy dwudziestu tysiacach kogos takiego jak Rubik, zdobywanych usmiechem i slawa? Przy ustalaniu takich ankiet powinno sie wprowadzic zroznicowanie na przynajmniej 2 klasy spoleczne (zreszta w stopie podatkowej tez, dla wspomnianego Kowalskiego podatek jest nieomal morderczy a takiemu Rubikowi ubedzie tyle co nic).

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-18 20:18:34

Zapraszamy na nowe forum dla kobiet www.swiatwenus.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-18 19:10:26

Buahahahaha!!!! Jak słyszę te średnie zarobki w Polsce to mi śmiać chce... 90% osób które znam nie zarabia więcej niż 1600 na rękę. 3000 brutto? Ciekawe gdzie - chętnie się tam zatrudnię.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-18 10:03:38

Wcale się nie zgadzam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-17 19:49:09

Niestety mamy mentalność dziadów w dużej mierze. Powinniśmy żyć kraju, w którym nie myślelibyśmy o czarnej godzinie, a o teraźniejszości, powinno nas być stać na ciuchy w normalnych cenach, a nie na wyprzedażach, powinniśmy nie zastanawiać się, czy kupić bluzkę czy czekoladę, a kupić obie rzeczy. Faszerujemy się chemicznym gównem bo nie stać nas na zdrowe, dobrej jakości produkty. Niestety ta mentalność pozostaje, i jest nam mało nawet, gdy mamy pieniądze, a zamiast dążyć do tego by było lepiej, dajemy się politykom wikłać w jakieś finansowe pułapki i to jest nasz problem. Mamy wpojone właśnie dziadowskie zasady oszczedzania ciułania i skąpstwa.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-17 09:15:07

Dziwne, że jeśli zarabia się tysiąc zł i starcza akurat na jedzenie i opłata to niby co ma się wydawać?!?!?! Jak czytam takie artykuły to krew mnie jasna zalewa!!! Standart to może się podnosi ale politykom a zwyłkym ludziom!! Papilocie zastanów sie co wypisujesz a nie znizasz sie coraz bardziej do poziomu "gazet papierowych", które nawet nie nadają sie do spalenia w piecu bo o "podnoszącym sie standardzie" piszecie coraz wiecej! Jeszcze napiszcie ze bezrobocie zmalało!!!! To co piszecie to jest poniżej krytyki!!!!!!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-17 00:45:52

skąpi? okej. ale porównajmy zarobki polaków, a finów, czy niemców. błagam.. otwórzcie oczy denerwujące autorki idiotycznych artykułów papilota.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-16 23:03:40

papilot.pl/thread/5548/Fanka-Justina-Biebera.html

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz