CROWDFUNDING: Jak uzbierać kasę na swoje marzenia... przez Internet?

21 Marca 2016

Wpadłaś na fajny pomysł, ale nie masz pieniędzy na jego realizację? Poproś o pomoc internetową społeczność.

Crowdfunding

Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe, to jeden z najciekawszych trendów ostatnich lat. O jego skuteczności przekonała się utalentowana młoda artystka Karolina Czarnecka, która zasłynęła brawurowym wykonaniem utworu „Hera koka hasz LSD” podczas 35. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Jej występ, zamieszczony w serwisie YouTube, w ciągu kilku tygodni  zanotował ponad 7 mln wyświetleń (obecnie ma ich blisko 20 mln).

„Choć mogłoby się wydawać, że skoro mam 7 milionów na Youtubie, jestem milionerką, to niestety tak nie jest” – napisała Karolina na jednym z polskich portali crowdfundingowych i poprosiła internautów o pomoc w zebraniu pieniędzy na debiutancki teledysk. Chciała w ten sposób zgromadzić około 8 tys. zł w trzy tygodnie. Efekt? Darczyńcy w ciągu doby wpłacili 18 tys. zł, a po tygodniu na koncie artystki było już ponad 30 tys. zł!

Życie biednego studenta

Zegarek, który stał się hitem

Crowdfunding, jak wiele innych rewolucyjnych pomysłów, narodził się w Stanach Zjednoczonych. Przyjmuje się, że pierwszym „społecznie finansowanym” projektem była trasa koncertowa zespołu Marillion sprzed blisko 20 lat. Fani grupy zebrali wówczas blisko 60 tys. dolarów, w zamian za co mogli liczyć na rozmaite przywileje, na przykład zakup nowej płyty ukochanych muzyków jeszcze przed oficjalną premierą albumu.

W 2009 r. powstał serwis Kickstarter, który dziś uznawany jest za największą platformę crowdfundingową na świecie. Do tej pory prawie 10 mln osób wsparło prezentowane tam projekty łączną kwotą ponad 2 mld dolarów!

Jednym z najbardziej spektakularnych sukcesów Kickstartera była zbiórka funduszy na pomysł Erica Migicovsky’ego, niespełna 30-letniego Amerykanina, który wymyślił Pebble – inteligentny zegarek, obecnie uznawany za jeden z najpopularniejszych smartwatchy na świecie. Twórca urządzenia potrzebował na uruchomienie produkcji miliona dolarów, a w ciągu miesiąca zebrał dziesięć razy więcej.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz