6 błędów pierwszej pracy

10 Października 2011

Marzenie o karierze i pochwałach od szefa w pierwszej pracy mogą zakończyć się poważną wpadką. Sprawdź, czego nie powinnaś robić.

praca

Dane Głównego Urzędu Statystycznego osobom poszukującym zatrudnienia pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość – bezrobocie w naszym kraju sukcesywnie maleje. W styczniu bez pracy było 13 proc. Polaków, w maju – 12,2 proc., by w wakacje zejść do 11,7 proc. Wciąż są jednak miejsca, gdzie bez zajęcia pozostaje co czwarta czy co trzecia osoba (to m.in. powiat lipnowski w woj. kujawsko-pomorskim, radomski w woj. mazowieckim czy braniewski w woj. warmińsko-mazurskim). I, niestety, wciąż przybywa bezrobotnych magistrów. Nic zatem dziwnego, że o pracę dbamy, zwłaszcza gdy jest to ta pierwsza. Bardzo często sprawdza się jednak zasada, że im bardziej czegoś chcemy, tym gorzej wychodzi… Jakie błędy zdarzają się świeżo upieczonym pracownikom?

Brak asertywności

Najprościej rzecz ujmując, osoba asertywna umie powiedzieć „nie”. Sprzeciwia się, potrafi skrytykować i wyrazić swoją opinię. Gdy jednak zaczynamy pracę w nowej firmie, daleko nam do postawy asertywnej. – Typowe błędy to zgadzanie się na wszystko, bycie zbyt grzeczną, bezkonfliktową – wymienia Anna Sawczuk, doradca kariery i przedsiębiorczości. Dlatego warto poćwiczyć swoją asertywność. Nie jest bowiem prawdą, że trzeba potulnie słuchać przełożonych i zgadzać się ze wszystkim, co mówią. Osoby, które potrafią wyrazić swoje zdanie i uparcie go bronić, są znacznie bardziej cenione niż przezroczyści pracownicy. Właśnie nieumiejętność bronienia własnej opinii Anna Sawczuk uważa za kolejny błąd w pierwszej pracy. – „Niewidoczność”, niewychylanie się i siedzenie cicho mogą skutkować przekreśleniem szans na awans – twierdzi nasza rozmówczyni.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (8)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-12 21:57:40

Do mojej pierwszej jeszcze nie zostałam przyjęta, ale nic straconego. Szukam i jestem na dobrej drodze żeby coś znaleźć. Jestem po 3 letnich studiach i kursie administracji w Progresie. Mam dyplomy, moje CV całkiem nieźle się prezentuje. Oby niebawem udało się coś znaleźć, szukam dopiero od tygodnia więc jeszcze się nie zniechęciłam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-11 17:15:37

ta,ja miałam swoje zdanie w pierwszej(powaznej) pracy i wyleciałam z niej po 3 miesiącach..w niektórych zawodach lepiej byc grzeczną i usłuszna

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-11 20:57:58

Może to Twoje zdanie za mądre nie było?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-10 22:43:31

Co za fejrlud.. UJ0003

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-10 16:40:32

fajny artykuł

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-10 13:14:27

ciekawy artykuł. ja w swojej pierwszej pracy popełniłam głównie pierwszy błąd - zgadzałam się na wszystko i w efekcie skończyłam przepracowując duuuże nadgodziny za zwykłą stawkę, której wysokość nie powalała, do tego bez możliwości zjedzenia czegoś konkretnego, wracałam wykończona. Dopiero po pół roku dotarły do mnie wszystkie argumenty chłopaka, aby to rzucić. To też nie było łatwe, sama siebie ustawiłam na takiej pozycji, że krępowałam się powiedzieć szefowi że nie chcę już tam pracować. OSTRZEGAM dziewczyny zawsze najpierw zastanówcie się czego dokładnie oczekujecie w pracy, a potem się tego trzymajcie!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-10 10:33:46

Jeśli człowiek chce mieć stałą pracę i nie dostawać nowych wyzwań (czy to dlatego, że boi się że im nie podoła czy to dlatego, że jest leniwy i nie chce) to bycie przezroczystym nie jest czymś najgorszym. Może awansu nie dostaniesz ale wiesz, że co miesiąc pensja wpłynie a sam masz już tyle wprawy w tym co robisz, że zajmuje Ci to 10 min więc kolejne 20 możesz poświęcić na Internet ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-10 09:56:58

wszyscy popełniają te same błędy w pierwszej pracy. Są nieśmiali i wycofani. Przebojowośc przychodzi z czasem.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1