Twoja uroda a fazy księżyca: Jak powinnaś o siebie zadbać?

03 Grudnia 2017

Pełnia, nów, pierwsza kwadra, ostatnia kwadra – często nawet nie wiemy, co dokładnie znaczą te określenia. Tymczasem mają one duży wpływ na zdrowie, samopoczucie, ale i urodę.

uroda kobiety

Księżyc, naturalny satelita Ziemi, od zawsze fascynował człowieka. Nic dziwnego, że jego wizerunek widnieje już na skalnych malowidłach w irlandzkim mieście Knowth, stworzonych prawdopodobnie około 3000 roku przed naszą erą. Przed wieloma wiekami odkryto również, że na człowieka silnie wpływają fazy Księżyca, czyli okresy, w których widzimy inną jego część oświetlaną przez Słońce: nów (gdy obszar Księżyca zwrócony do Ziemi nie jest oświetlony), pełnię (oświetlony jest cały obszar zwrócony do Ziemi) i dwie pośrednie między nimi, zwane pierwszą i ostatnią kwadrą.

„Ludzie od dawien dawna wiedzieli, że zgodnie z nimi funkcjonują nie tylko wody na naszej Planecie (przypływy i odpływy), ale również od nich zależy rozwój roślin. Wykorzystywali to kiedyś rolnicy, dzisiaj już tylko ci bardziej świadomi, ekologiczni, związani z naturą. Nadal można jednak kupić kalendarze biodynamiczne, które opisują kiedy najkorzystniej jest siać, zbierać czy przycinać rośliny – to wszystko uzależnione jest właśnie od pozycji Księżyca” – pisze na swoim blogu Agnieszka Maciąg, była modelka, a obecnie propagatorka zdrowego stylu życia.

Fazy naturalnego satelity Ziemi miały też znaczenie religijne. W 352 r., na soborze w Nicei ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca. Dlatego najwcześniejszy możliwy termin tych świąt to 22 marca, natomiast najpóźniejszy – 25 kwietnia.

Już dawno temu zauważono również, że księżycowe fazy silnie wpływają na kobiety, których cykl menstruacyjny jest zbliżony do przemian Księżyca. Oddziałują także na psychikę i samopoczucie, co częściowo potwierdziły współczesne badania naukowe, które wykazały oddziaływanie faz Księżyca na gospodarkę hormonalną. Na przykład poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia, rośnie w okresie pełni i nowiu. W pozostałych dwóch fazach spada, co może powodować uczucie zmęczenia, rozdrażnienia, a nawet spadek potrzeb seksualnych. Księżyc działa też na produkcję innego ważnego hormonu, oraz melatoniny, odpowiedzialnej m.in. za jakość snu.

Jak się okazuje fazy Księżyca mają też duże znaczenie dla naszej urody, a przede wszystkim skuteczności przeprowadzanych wówczas zabiegów pielęgnacyjnych. Co warto wiedzieć na ten temat?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz