Czy horoskopy Ci się sprawdzają?

15 Lipca 2017

Przepowiadają przyszłość, a może po prostu służą poprawie samopoczucia? Czy warto się w nie wczytywać?

horoskop

Marta uwielbia horoskopy, pochłania przepowiednie zamieszczane na stronach internetowych i w gazetach, otrzymuje też astrologiczne zapowiedzi przesyłane SMS-ami. „Jedne sprawdzają się bardziej, inne mniej. To oczywiste. Nie jestem tak naiwna, by wierzyć, że każda prognoza z horoskopu spełni się w 100 procentach. Dla mnie to po prostu pewien trop, który pozwala wyczuć, czy czeka mnie lepszy, czy gorszy czas w życiu” – przekonuje.

„Wielokrotnie się zdarzało, że robiłam coś wbrew przepowiedni i okazało się, że to był błąd. Poza tym wierzę w to, że cechy charakteru i osobowości są mocno powiązane ze znakami zodiaku, czego jestem najlepszym przykładem. Urodziłam się pod znakiem Ryb i jestem wrażliwa, tolerancyjna, potrafię się poświęcić dla innych, ale jednocześnie nie zawsze radzę sobie z emocjami i często się użalam nad sobą. Zupełnie jak w horoskopie” – śmieje się Marta. „Uważam, że gdyby ludzie dobierali się pod znaki zodiaku na świecie byłoby mniej zdrad i rozstań” – dodaje.

„Ja wolę wierzyć głównie w te dobre horoskopy, a złe odpędzam. Parę razy nawet zdarzyło mi się, iż przepowiednia się sprawdziła! Co prawda nie dotyczyła tego, że znajdę miłość swojego życia, ale poradzono mi, żebym konkretnego dnia odwiedziła księgarnię. Poszłam i trafiłam na książkę, na którą długo czekałam” – opowiada Patrycja.

„Raczej nie wierzę w takie rzeczy, bo moim zdaniem człowiek nie jest w stanie przewidzieć czyjejś przyszłości. Zresztą raz oglądałam program, w którym astrolog tworzący horoskopy przyznał, że wiele zawartych tam przepowiedni to czysta zgadywanka i pisanie „z sufitu”, a to samo może „przepowiedzieć” dobra przyjaciółka, która zna twoją obecną sytuację życiową” – przekonuje Daria.

Z sondażu „Przesądy wciąż żywe” opublikowanego przez Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że horoskopy czyta ponad połowa (55 proc.) Polaków, 46 proc. przyznaje, że kieruje się zawartymi tam wskazaniami, co trzeci bierze je pod uwagę często, co siódmy (15 proc.) robi to czasami, a co czwarty (28 proc.) rzadko.

Badania TNS Polska wykazały natomiast, że kobiety są bardziej przesądne niż mężczyźni. Zdecydowanie częściej uważają, że w snach mogą być zawarte pewne szczególne znaki, przestrogi (wierzy w to 49 proc. Polek i 25 proc. Polaków). Dwa razy częściej przyznają, że sięgają po horoskopy (73 proc. w porównaniu do 36 proc.). Co więcej 16 proc. kobiet i tylko 3 proc. mężczyzn deklaruje, że zdarzyło im się korzystać z porad wróżki, wróża lub jasnowidza.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz