Niezbędnik stylowej narciarki. Część 3

30 Grudnia 2009

Przed wyjazdem na narty warto pomyśleć o treningu, który pomoże nam poprawić sprawność fizyczną i wzmocnić mięśnie. W przeciwnym razie upragniony wyjazd może zakończyć się szybkim powrotem do domu i bolesną kontuzją.

Niezbędnik stylowej narciarki. Część 3

Przed wyjazdem na narty warto pomyśleć o treningu, który pomoże nam poprawić sprawność fizyczną i wzmocnić mięśnie. Jest to szczególnie istotne u osób, które na co dzień prowadzą mało aktywny tryb życia. W przeciwnym razie upragniony wyjazd może zakończyć się szybkim powrotem do domu i bolesną kontuzją. 

Zanim podejmiemy decyzję  o wyjeździe na narty powinniśmy dobrze zastanowić się  czy nasz organizm jest w pełni przygotowany do sezonu. Osoby, które nie ćwiczą regularnie bardzo łatwo mogą nabawić się zakwasów i urazów, najczęściej w obrębie stawów kolanowych.

Uważać muszą również niedoświadczone Osoby, które stawiają pierwsze kroki na stoku. Ważne by wybrały one trasy o odpowiednim poziomie trudności i nie wstydziły się skorzystać z pomocy wprawionego narciarza czy instruktora. Szczególną ostrożność powinni zachować także ci, którym kontuzje na stoku nie są obce. „Istnieje ryzyko odnowienia urazu, szczególnie, gdy nie był on odpowiednio leczony” – przestrzega Maciej Stefański, fizjoterapeuta z łódzkiej Kliniki Medical Magnus. 

Aby uniknąć kontuzji i w pełni cieszyć się z aktywnego wypoczynku na nartach, przygotowania do sezonu należy rozpocząć przynajmniej na miesiąc przed planowanym wyjazdem. W tym celu warto wybrać się na badania diagnostyczne, które pozwolą określić faktyczny stan naszej siły i równowagi mięśniowej, a także posłużą do ustalenia odpowiedniego planu treningowego. „Takie badania wykonuje się z reguły za pomocą specjalistycznych urządzeń, takich jak dynamometr oraz platforma stabilizacyjna. Dzięki nim możemy ocenić koordynację i stabilizację mięśniową amatorów sportów zimowych oraz zaplanować dla nich zindywidualizowany trening” – informuje Maciej Stefański.

Poradnia fizjoterapeutyczna Kliniki Medical Magnus wykorzystuje w tym celu urządzenia amerykańskie BIODEX.  W oparciu o wynik badań fizjoterapeuta z Kliniki określa nasze rezerwy i dobiera odpowiednie ćwiczenia, które wykonujemy, aby wzmocnić poszczególne elementy: siłę mięśniową, koordynację, wytrzymałość, czy też ruchomość stawów i elastyczność mięśniową.  

Pod okiem specjalisty poprawimy równowagę i propriocepcję, czyli funkcję czucia głębokiego pozwalającą na pełną kontrolę stawów naszego ciała w przestrzeni oraz rozpoznawanie ich wzajemnego przemieszczania się. Dodatkowo wzmocnimy układ krążeniowo-oddechowy oraz siłę i zakres ruchu mięśni i stawów. „W skład treningu wchodzą ćwiczenia funkcjonalne, które dzięki imitacji ruchów narciarza na stoku, poprawiają jego technikę jazdy i chronią przed ewentualnymi kontuzjami” – informuje Maciej Stefański. „Skutkuje to tym, że zanim poczujemy ból, nasze stawy zareagują na sygnały z proprioreceptorów, a wzmocnione mięśnie ochronią kończynę przed uszkodzeniem” - dodaje.  

Warto dobrze przygotować  się na białe szaleństwo. Pamiętajmy nie tylko o utrzymywaniu  kondycji fizycznej na wysokim poziomie, ale również o specjalnych treningach, które usprawnią naszą technikę jazdy oraz ustrzegą nas przed niebezpiecznymi kontuzjami.

Zwróćmy się po pomoc do specjalistycznej kliniki medycznej na miesiąc przed zimowym urlopem, a nasza jazda będzie nie tylko przyjemna, ale również bezpieczna.

Materiały prasowe

Zobacz także:

Niezbędnik stylowej narciarki, część 1

Niezbędnik stylowej narciarki, część 2

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (11)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2010-01-04 23:01:37

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-30 20:41:47

haha, boki zrywać

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-30 14:19:12

Piramida z 10 codziennie rano i już.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-30 09:02:58

hahahahahahhahahhahahhhhhhahhhhh

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-30 00:34:32

idź się leczyć

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-30 00:32:43

tylko gdzie znaleźć dobrego specjalistę który nie będzie próbował cie zjeść ani utopić w śniegu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-30 00:32:39

ojeejjjQ pierwsza .. sikam w majtki ; pp ahahahah

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-30 00:31:50

ojejQ pierwsza.. sikam w majty . ; p hahahhha

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-30 00:31:20

ojejQ pierwsza .. sikam w majty ; pp

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz