Pożywne śniadanie dla ucznia

01 Września 2010

Dla wielu uczniów śniadanie jedzone w domu jest przykrym obowiązkiem, a przekąska zabierana do szkoły uciążliwym nakazem rodziców…

Pożywne śniadanie dla ucznia

Aby śniadanie stało się zdrowym nawykiem i przyjemnością, warto zastanowić się, jak urozmaicić poranne menu ucznia. W tym celu zapytaliśmy kilka mam dzieci w wieku szkolnym o zwyczaje śniadaniowe ich pociech.

Dominika, mama 13-letniego Kuby: - Najczęściej syn przed wyjściem do szkoły zjada płatki z mlekiem, czasem kanapkę z serem i pomidorem. Zawsze zabiera ze sobą do szkoły drugie śniadanie, ale często wraca ono z nim ze szkoły… Sam kupuje sobie coś do picia – wie, że nie może to być gazowany, słodki napój, ale różnie z tym bywa.

Alicja, mama 9-letniego Franka: - Franek je rano zawsze to samo: słodkie płatki z mlekiem. Na nic innego się nie zgadza. Nie lubi kanapek, do szkoły dostaje owoce, deser mleczny i soczki w kartonikach. Większy posiłek zjada, gdy wracamy razem do domu, czyli około 17-tej.

Anna, mama 9-letniej Joasi: - Córka zawsze zjada śniadanie, najczęściej kanapkę z masłem czekoladowym albo orzechowym i wypija kakao, czasem jeszcze jogurt owocowy. Do szkoły zabiera kanapkę z wędliną, serem, warzywami oraz jakiś owoc, marchewkowe soczki. Wszystko znika, a gdy Asia wraca do domu, jest głodna i podjada coś zawsze przed obiadem.

Co o żywieniowych zwyczajach polskich uczniów sądzą eksperci? - Niby wszystko dobrze, bo dzieci jednak coś jedzą przed wyjściem do szkoły i zabierają coś też ze sobą, ale mogłoby być bardziej różnorodnie, regularnie i nieco mniej słodko… - mówi Małgorzata Sienkiewicz, dyplomowany technolog żywności, specjalista z ZT Bielmar.

Poranna inwestycja w zdrowie

Tak jak od pierwszych dni szkoły uczymy dziecko systematycznego odrabiania zadań, staranności, solidności w wykonywaniu szkolnych obowiązków, tak w podobny sposób powinniśmy podejść do wdrażania dziecka w zdrowe odżywianie.

- Oczywiście codzienne czuwanie nad tym, co dzieci jedzą i co zabierają do szkoły, wymaga od zabieganych rodziców wysiłku, ale muszą zrozumieć, że wypracowanie w dzieciach nawyku zjedzenia odpowiedniego śniadania jest nie tylko ich obowiązkiem, ale i inwestycją w zdrowie dzieci – podsumowuje Małgorzata Sienkiewicz. Wrogiem zrównoważonego, zdrowego sposobu odżywiania jest monotonia, która prowadzi do niedoborów ważnych składników i ma wpływ na wykonywanie szkolnych czynności. Ogromnym minusem jest nadmiar cukru w diecie. Słodkie płatki, desery mleczne, jogurty czy czekoladowe kremy do smarowania kanapek to nie tylko przyczyna próchnicy zębów, ale i nadwagi, cukrzycy oraz innych schorzeń wynikających ze zbyt słodkiej diety.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (30)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

good boy
(Ocena: 5)
2018-03-05 06:24:17

:-(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-03 22:13:39

najzdrowiej bylo by dac dziecku rogala z maslem szynka i zoltym serkiem oraz wode mineralna z sokiem owocowym a do tego jabuszko i dziecku smakuje bo slodko i rodzice zadowoleni

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-03 18:15:05

i bułke i saladke pooroponójemn

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-03 18:13:42

to prawda wszystko x2tocomsm wiszĆEWf to

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-03 18:13:02

i wendilia ogurek i płądk i jakgo tozty i wszyszkosz

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-03 18:06:25

naprawde ja ódowodniemee

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-03 18:05:05

i cherbatebate

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-03 18:04:38

i lańdrynki i mleko i sog i dórzo inyh żeczcye a dla wazz hydz mama beadreaadzo dobreago niespodziaka hydz jurz uzme

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-03 18:02:06

i od tego tego bżoskfinie i japko cztery do szkolykoly

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-03 18:00:49

ja zafsze pszet szkołom zjadam czszy kanabki i pije mleko i pładki cukrowe i hróbki ziemniaczane i 4 chamburgery i 8 makdonalduf i sernik kiśel i galaretke i cukierki tort batońiki i ćastka seler pomidora ser rzułdy i do tego kiwi i banana.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz