Porady kulinarne: Tofu w Twojej kuchni

Oto flagowy produkt w kuchni wegetariańskiej i wegańskiej. Do tofu powinni się jednak przekonać również mięsożercy.
Porady kulinarne: Tofu w Twojej kuchni
foodnetworkrecipes.tumblr.com
21.03.2015

Pod nazwą tofu kryje się twarożek sojowy, który powstaje w procesie koagulacji mleka sojowego. W wyniku koagulacji może następować m.in. zjawisko żelowania, tworzenia się past czy materiałów stałych. Legenda mówi, że tofu wynaleziono w Chinach w 164 r. To kulinarne odkrycie przypisuje się nadwornemu alchemikowi Liu Anowi, który na polecenie chińskiego cesarza rozpoczął poszukiwania eliksiru nieśmiertelności. Liu An przypadkowo wpadł na pomysł wykorzystania soi; namoczył jej ziarna z dodatkiem specjalnych soli, uzyskując tofu, które zyskało sławę nie tylko w Chinach, ale również w innych azjatyckich krajach.

W Chinach obowiązuje nazwa „doufu”. Na Zachodzie przyjęło się określenie w fonetyce japońskiej – tofu, choć w Kraju Kwitnącej Wiśni twarożek sojowy zaczęto przyrządzać dopiero w drugim tysiącleciu naszej ery. Chińskie tofu jest delikatniejsze i chudsze od japońskiego ze względu na inną tradycję przygotowywania mleka sojowego.

Soja jak samochód rajdowy

Tofu to produkt zdrowy, pozbawiony cholesterolu i niskokaloryczny; zawiera białko sojowe, kwas linolowy oraz lecytynę. „Soja podobnie jak groch, fasola, soczewica czy ciecierzyca należy do grupy roślin strączkowych. Na ich tle wyróżnia się jednak wyższą wartością odżywczą, chociażby w postaci pełnowartościowego białka oraz większej zawartości energii. To znaczy, że soja w świecie roślin strączkowych jest jak samochód rajdowy w świecie motoryzacji” – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Ewelina Bartniak, dietetyk Studia Sante.

Białko sojowe obecne w tofu jest pełnowartościowe, co oznacza, że zawiera aminokwasy egzogenne, które są naszemu organizmowi niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Organizm człowieka ich nie wytwarza i muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. To dlatego spożywanie tofu zalecane jest osobom na diecie wegetariańskiej i wegańskiej.

Dietetyk Ewelina Bartniak zauważa, że 50 g ziarna sojowego odpowiada półtorej szklanki mleka krowiego lub 150 g wołowiny, tyle że białko sojowe – w przeciwieństwie do zwierzęcego – nie zawiera szkodliwych puryn, które utrudniają przyswajanie wapnia.

tofu

foodnetworkrecipes.tumblr.com

Co z tą soją?

Przed kupnem zwróćmy uwagę, czy na opakowaniu znajduje się atest potwierdzający, że wykorzystana w procesie produkcji soja nie była modyfikowana genetycznie.

A co z przekonaniem, że soja może negatywnie wpływać na zdrowie mężczyzn? „Badacze z uniwersytetu w Minnesocie zbadali wpływ spożycia soi na mężczyzn i jednoznacznie stwierdzili, że roślina ta w żaden sposób nie obniżenia płodności. Jednakże bardzo ważne, by zachowywać umiar. Soja jedzona codziennie, nawet w ilościach 50-100 g, nie wywoła żadnego negatywnego wpływu na ludzki organizm” – wyjaśnia dietetyk Ewelina Bartniak.

Z soją powinny jednak uważać osoby cierpiące na schorzenia tarczycy (zwłaszcza niedoczynność). Zawiera ona bowiem tioglikozydy, które mogą negatywnie wpłynąć na jej pracę.

EPN

tofu

foodnetworkrecipes.tumblr.com

Cenny skład

W tofu znajdują się składniki mineralne, m.in. witaminy z grupy B, witamina E (bardzo silny przeciwutleniacz – tzw. eliksir młodości), fosfor, żelazo, potas, magnez, wapń. Ponad 80 proc. tłuszczu obecnego w tofu to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które są niezwykle cenne dla naszego zdrowia. W 100 g tofu znajduje się: 11 g białka, 5 g tłuszczu, 0,4 g węglowodanów, 0 g cholesterolu, 146 mg wapnia, 105 mg fosforu, 1,7 mg żelaza, 0,09 mg witamin z grupy B. Wartość energetyczna takiej ilości tofu to 80-100 kcal. Tofu ma też niski indeks glikemiczny, dzięki czemu stabilizuje poziom cukru we krwi.

Tofu to bardzo wdzięczy produkt w kuchni. Można go przerabiać na różne sposoby; stanowi często spotykany składnik potraw orientalnych i kuchni europejskiej, dań mięsnych, wegetariańskich i wegańskich. Pokrojone w kostkę i ugotowane na ostro tofu z mielonym mięsem to tradycyjne danie kuchni syczuańskiej. W Pekinie tofu jada się na zimno z czosnkiem albo w formie długich, twardych paseczków.

tofu

foodnetworkrecipes.tumblr.com

Wegetarianie i weganie przyrządzają z tofu tofucznicę (odpowiednik jajecznicy) czy tofurnik (odpowiednik sernika). Umiejętnie przyrządzone tofu może z powodzeniem zastąpić mięso – jarosze robią z nich kotlety i pulpety. By wzmocnić smak tofu, przed przyrządzeniem można je zamarynować (tofu często marynuje się w sosie sojowym). To ważne, ponieważ tofu samo w sobie nie ma wyraźnego smaku, wchłania jednak aromaty sosów i przypraw, z którymi się je podaje. Ale fakt, że tofu jest łagodne w smaku, to również atut tego produktu – można go połączyć z cukrem waniliowym i zaserwować na deser.

tofu

foodnetworkrecipes.tumblr.com

Czytaj etykiety

Tofu dostaniemy w sklepach ze zdrową żywnością i dobrze zaopatrzonych delikatesach. W sprzedaży jest m.in. tofu naturalne, wędzone i z dodatkami, np. bazylią. Przed kupnem koniecznie sprawdźmy jego skład. Klasyczne tofu powinno zawierać wodę i ziarna soi. Jeśli wybieramy smakowe, najlepiej kupować tofu ekologiczne, którego składniki pochodzą z kontrolowanych upraw. W tofu z dodatkami może się znaleźć bulion warzywny, oliwa z oliwek, marchewka, pietruszka, oliwki, por, seler, czosnek, papryka, przyprawy (sól, gałka muszkatołowa, cząber, rozmaryn, estragon, tymianek, bazylia, chili, oregano).

Tofu może być twarde albo miękkie. To pierwsze łatwo się kroi, nadaje się więc jako zamiennik dań mięsnych czy do zup. Z kolei tofu miękkie ma delikatną konsystencję i smak – idealnie nadaje się do przygotowania deserów, koktajli, sałatek itp. Tofu można smażyć, zapiekać, gotować. Po otwarciu tofu powinno się przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu 2-3 dni.

Polecane wideo

Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
linkas (Ocena: 5) 02.04.2015 15:43
Uwielbiam tofu i nie wyobrażam sobie bez niego kuchni, zwłaszcza bez wędzonego i naturalnego. Zwykle kupuję Polsoję, bo: 1. jest pyszne, 2. ma fajną cenę :-)
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 25.03.2015 12:33
a ja uwielbiam mięsko :) jest bardzo zdrowe! tofu też jadam;)
odpowiedz
maggie (Ocena: 5) 24.03.2015 22:12
Też jestem bezmięsna (od niecaly rok), uwielbiam tofu, ale jeszcze nie umiem dobrze przyrządzić sama:)
odpowiedz
ola (Ocena: 5) 21.03.2015 12:11
Nie jem mięsa, zastępuję go właśnie "torfem" na początku ciężko się było przestawić bo od małego jadłam mięso..ale teraz kiedy trochę czasu minęło zapomniałam jak smakuje mięso i jest dobrze. Ale nie czarujmy się smak nie jest nawet zbliżony ale po jakimś czasie da się przyzwyczaić :-) Dużo przypraw to podstawa przy tofu (przynajmniej dla mnie) Pozdrawiam :-)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie