Poradnik Kulinarny: Pyszności z jabłek (jedno ma tylko 50 kcal, więc można jeść na potęgę!)

Można zjadać je na słodko i wytrawnie. Sprawdź nasze przepisy z jabłek.
Poradnik Kulinarny: Pyszności z jabłek (jedno ma tylko 50 kcal, więc można jeść na potęgę!)
10.03.2012

Podobno wystarczy jeść dwa jabłka dziennie, aby ustrzec się od wielu przykrych chorób i dolegliwości. Faktycznie, jabłka mają wiele cennych właściwości (piszemy w nich również w osobnym tekście). Przede wszystkim regulują przemianę materii, działają przeciwko zaparciom, chronią przed zawałem. Łagodzą bóle stawów, ułatwiają przyswajanie wapnia przez organizm. Chrupanie jabłka sprzyja dziąsłom. Warto dodać, że jabłka nadają się zarówno do jedzenia na surowo, jak i pieczenia, gotowania czy na przetwory. Jedno średniej wielkości jabłko to tylko 50 kalorii. Argumentów, które powinny nas przekonać do pałaszowania jabłek, nie brakuje. Zatem – pędź do kuchni i przetestuj nasze przepisy.

Makaron z jabłkami

Składniki: 3 jabłka, 4 dag makaronu wstążki, 40 g startego parmezanu, 4 łyżki oliwy z oliwek, sok z jednej cytryny, po pół filiżanki bulionu i śmietany, bułka tarta, gałka muszkatołowa, cukier, sól

Wykonanie: w dużym rondlu podgrzać olej i pokrojone w cienkie plastry jabłka skropione wcześniej sokiem z cytryny. Dodać bulion, połowę sera, śmietanę, trochę soli oraz szczyptę cukru. Wszystko podgrzać na średnim ogniu. Ugotować makaron al dente , dobrze osączyć i połączyć z przygotowanymi wcześniej składnikami. Następnie z pozostałym parmezanem. Nakładać na talerze. Udekorować kilkoma plastrami jabłka. Posypać odrobiną gałki muszkatołowej i bułką tartą.

 

jabłka

Ciasto z jabłkami i budyniem

Składniki: kilogram jabłek, 4,5 szklanki mąki, 2 jajka, 2 żółtka, niepełna szklanka cukru, 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia, cukier puder, kostka masa lub margaryny, 3 łyżki śmietany, 3 budynie waniliowe lub śmietankowe, litr mleka

Wykonanie: z podanych składników zagnieść kruche ciasto. Podzielić na pół i rozwałkować dwa placki. Włożyć do lodówki na ok. 20-30 minut. Następnie pierwszy placek przełożyć do formy i podpiekać przez 10 minut w temperaturze 180 stopni. W tym czasie przygotować budyń według przepisu na opakowaniu, ale używając ilości mleka z tego przepisu. Poczekać aż budyń i ciasto ostygną. Wylać budyń na kruchy spód. Jabłka obrać, pokroić na połówki lub ćwiartki i usunąć gniazda nasienne. Rozłożyć je na masie budyniowej i posypać cukrem pudrem. Na wierzchu rozłożyć drugi placek. Docisnąć do jabłek i budyniu: powstaną ładne pagórki. Piec przez 40 minut w temperaturze 180 stopni.

Surówka z kiszoną kapustą

Składniki: 15 dag kiszonej kapusty, 2 kiszone ogórki, dwa kwaskowate jabłka, garść posiekanej zieleniny, łyżka jogurtu naturalnego, 2 łyżki oliwy z oliwek, cukier, pieprz

Wykonanie: jabłka obrać i zetrzeć na tarce z dużymi otworami. Kapustę dobrze odcisnąć i pokroić. Ogórki pokroić w niewielką kostkę. Jogurt z oliwą wymieszać z kapustą, jabłkiem, ogórkiem i posiekaną zieleniną, doprawić do smaku cukrem i pieprzem. Surówka powinna być dość pikantna.

jabłka

Prażone jabłka

Składniki: dwa kilogramy jabłek, 50 dag cukru, sok z jedne cytryny, cynamon

Wykonanie: jabłka umyć,  szybko obrać ze skór i gniazd nasiennych. Przeciąć na ćwiartki, polać sokiem z cytryny i włożyć do garnka. Nakryć go pokrywą i umieścić na gazie. Gotować, często mieszając. Gdy jabłka zaczną się rozgotowywać, dosypać cukier i wymieszać. Jabłka są gotowe, kiedy większa część zupełnie się rozgotuje i stworzy gęsty syrop, a pozostała część będzie w mniejszych kawałeczkach. Tak przygotowane jabłka wlać do słoików i pasteryzować przez około kwadrans.

Kwasek jabłkowy

Składniki: pół kilograma jabłek, 10 dag rodzynek, 3 szklanki niegazowanej wody mineralnej, pół szklanki cukru

Wykonanie: jabłka obrać i drobno poszatkować, wymieszać z rodzynkami. Wodę zagotować z cukrem, ostudzić do temperatury pokojowej i zalać jabłka. Odstawić na tydzień. Przecedzić przez filtr do kawy lub wygotowaną, bawełnianą serwetkę i rozlać do czystych butelek. Szczelnie zamknąć. Odstawić w chłodne miejsce przynajmniej na dwa, trzy dni.

jabłka

Sernik z jabłkami

Składniki: kilogram jabłek, kilogram białego sera, najlepiej trzykrotnie mielonego, 2,5 dag masła, 3 jajka, 8 dag kaszy manny lub kukurydzianej, torebka proszku do pieczenia, garść rodzynek, kieliszek rumu albo aromatu rumowego, cukier lub aromat waniliowy, sok z cytryny, tłuszcz i bułka tarta do formy, optymalnie polewa czekoladowa (gotowy produkt)

Wykonanie: rodzynki umyć i namoczyć w rumie. Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne, miąższ pokroić w drobną kostkę i skropić sokiem z cytryny. Tłuszcz ucierać z cukrem do uzyskania konsystencji śmietany, a następnie dodawać po jednym żółtku. Wymieszać z serem, dodać kaszę, cukier waniliowy, proszek do pieczenia, jabłka oraz rodzynki. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, delikatnie połączyć z masą serową. Przełożyć do natłuszczonej i wysypanej bułką tartą formy. Piec przez ok. 45 minut w 220 stopniach. Gotowy sernik można polać polewać czekoladową.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Jedzenie, które psuje cerę – uważaj!

Których produktów powinnaś się wystrzegać?

Zdrowe jedzenie, które tuczy – 7 UKRYTYCH WROGÓW!

Sushi, tofu, słodzik… Czy naprawdę są bezpieczne dla twojej sylwetki i zdrowia?

Polecane wideo

Komentarze (8)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 12.03.2012 07:45
jabłkaa nie są dobre na diecie, poniewaz tylko wzmagają one apetyt
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.03.2012 18:21
Zapraszam na blog p-n-z.blogspot.com :))
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.03.2012 09:35
Znacie jakiś dobry, wypróbowany przez siebie przepis na sernik? Bo mi nie może wyjść... Pierwszego dnia jest mięciutki, a drugiego tak suchy i w smaku podobny do zwykłego twarogu... :(
zobacz odpowiedzi (5)

Polecane dla Ciebie