Poradnik Kulinarny: Przepisy na pyszne i orzeźwiające kompoty owocowe

Nareszcie lato. Będziemy teraz pić dużo i często – wodę, napoje, soki. A co powiesz na pyszny kompot? I to zrobiony przez ciebie!
Poradnik Kulinarny: Przepisy na pyszne i orzeźwiające kompoty owocowe
25.06.2011

Kompoty pijemy podobno od 700 lat, a wywodzą się jeszcze z czasów Imperium Osmańskiego. Przyrządza się je przede wszystkim z owoców – jabłek, truskawek, wiśni, gruszek, porzeczek. Są idealne na upalne dni. Mają niedużo kalorii, gaszą pragnienie i smakują wybornie. Oto garść przepisów.

Kompot jabłkowy

Składniki: 1 kg słodkich jabłek, sok i skórka z 1 dużej pomarańczy, 3-4 goździki, 4 szklanki wody niegazowanej, 2 łyżki rodzynek, 1 opakowanie cukru waniliowego, cukier do smaku

Wykonanie: jabłka umyć, obrać i podzielić na połówki, jednocześnie wydrążając gniazda nasienne. Zalać wodą z cukrem, wrzucić rodzynki, goździki i skórkę z pomarańczy (wcześniej pomarańczę trzeba koniecznie sparzyć!). Gotować wszystko przez około 6-8 minut. Garnek zdjąć z kuchenki, wlać sok wyciśnięty z jednej pomarańczy. Wyłowić goździki. Kompot należy podawać z połówkami jabłek.

Kompot porzeczkowy

Składniki: 30 dag czerwonych porzeczek, 2-3 wczesne jabłka, 4 łyżki cukru, 1 opakowanie cukru waniliowego

Wykonanie: trzy szklanki wody zagotować z cukrem i cukrem waniliowym. Jabłka dokładnie umyć, obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić na cząsteczki. Porzeczki przebrać, opłukać i usunąć ogonki. Jabłka włożyć do wrzącego syropu, zagotować na małym ogniu. Dodać porzeczki, wymieszać i zdjąć z ognia. Ostudzić. Przelać do szklanek lub specjalnych kompotierek. Podawać kompot ostudzony, a jeśli będzie bardzo gorąco, można do każdej szklanki włożyć kostkę lodu.

Tradycyjny kompot śliwkowy

Składniki: 40 dag śliwek, 4 szklanki wody, 5 dag cukru, 1 opakowanie cukru waniliowego, sok i skórka otarta z 1 cytryny, 3-4 goździki, cynamon

Wykonanie: wodę zagotować z cukrem, cukrem waniliowym, sokiem i skórką z cytryny oraz goździkami i cynamonem. Śliwki wydrylować, przekroić na połówki. Włożyć do wrzącej wody i zagotować do miękkości. Ostudzić.

 

 

kompot

Kompot z wiśni

Składniki: 2 kg wiśni, około 60 dag cukru

Wykonanie: wiśnie przebrać, umyć, osączyć, usunąć ogonki. Wydrylować lub nakłuć skórkę owoców grubą igłą, aby podczas gotowania nie popękały. Przełożyć wiśnie do wyparzonych słoików. Przygotować syrop: do 1 litra gorącej wody wsypać cukier i gotować na małym ogniu aż syrop zgęstnieje. Odszumować i gorącym syropem zalać owoce ułożone w słojach. Zamknąć i pasteryzować przez około 25 minut w temperaturze 85 stopni.

Kompot z suszu

Składniki: po 200 g suszonych śliwek bez pestek i suszonych fig, 80 g cukru, mały kawałek cynamonu, skórka i sok z połówki cytryny

Wykonanie: owoce umyć i osobno zalać przegotowaną letnią wodą, tak, żeby je zakryła. Odstawić na dwie godziny. Skórkę z cytryny umyć i sparzyć wrzątkiem. Owoce ugotować oddzielnie w wodzie, w której się moczyły. Figi gotować przez kilka minut z połową cukru oraz sokiem i skórką z cytryny. Do śliwek dodać cynamon, resztę cukru i tylko raz zagotować. Ugotowane kompoty połączyć (usunąć cynamon i skórkę z cytryny). Podawać w temperaturze pokojowej.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Dieta wiosenno-letnia 1500 kcal

Dzięki tej diecie będziesz chudnąć w oczach i czuć się świetnie!

Woda mineralna czy źródlana?

Woda bez składników mineralnych jest dla zdrowia szkodliwa. Co jeszcze musisz wiedzieć i jaką powinnaś pić?

kompot

Kompot z rabarbarem

Składniki: pół kilograma rabarbaru, 2 szklanki wody, 15 dag cukru, skórka cienko skrojona z 1 cytryny, cynamon, 1-2 goździki

Wykonanie: wodę zagotować z cukrem, skórką cytrynową, szczyptą lub kawałkiem cynamonu oraz goździkami. Rabarbar obrać i pokroić w drobną kostkę, następnie dodać do gorącego syropu i gotować na małym ogniu pod przykryciem przez około 10 minut. Przed podaniem ostudzić.

Zalany agrest

Składniki: 30 dag dojrzałego agrestu, pół szklanki czerwonych porzeczek lub malin, 2 łyżki cukru, 2 szklanki mleka, 1 opakowanie cukru waniliowego

Wykonanie: mleko zagotować i ostudzić. Agrest oraz porzeczki przebrać, jeśli trzeba, opłukać i usunąć ogonki. Następnie zagotować pół szklanki wody z dwiema łyżkami cukru i opakowaniem cukru waniliowego. Wrzucić agrest i gotować przez około 10 minut na małym ogniu. Ostudzić. Mleko zmiksować z ugotowanym agrestem oraz porzeczkami. Doprawić do smaku.

Truskawkowa rozkosz

Składniki: pół kilograma truskawek, 10 dag cukru, 1 opakowanie cukru waniliowego, 1 łyżeczka soku z cytryny, 1 szklanka słodkiego białego wina, 2 szklanki niegazowanej wody, zmielony cynamon, kostki lodu, może być kilka listów melisy

Wykonanie: wodę zagotować z cukrem, szczyptą cynamonu i sokiem z cytryny, ostudzić. Truskawki przebrać, umyć, usunąć szypułki i przetrzeć przez sito. Wymieszać z wodą z dodatkami, dodać wino i wszystko dobrze wymieszać. Przed podaniem wstawić do lodówki przynajmniej na godzinę. Podawać z dodatkiem kostek lodu, ewentualnie posypując listkami melisy.

Polecane wideo

Komentarze (12)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 19.07.2011 21:25
WvoqsK wzdmvngnukrg
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.07.2011 14:35
Q6orOM ivhpuokuwpod
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.07.2011 01:39
It's spooky how cevler some ppl are. Thanks!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.06.2011 22:54
do ciast dodaje się cukier WANILINOWY a nie waniliowy :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.06.2011 15:38
A co to jest cukier waniliowy? ;/
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie