Jak ozdabiać świąteczne potrawy?

21 Grudnia 2015

Finezyjne zdobienie potraw i deserów to sztuka, której możesz się nauczyć!

dekorowanie świątecznych potraw

Jedzenie powinno nie tylko smakować, ale również kusząco wyglądać. O tym, jak prawidłowo łączyć i podawać potrawy, uczą się kucharze na całym świecie – przydaje się również znajomość dobrych manier przy stole. Ozdabianie potraw nie jest już fanaberią, a koniecznością, jeśli zależy nam, aby wszyscy zakochali się w naszych frykasach. Przekonaj się, jak z polotem dekorować potrawy różnego typu - również te świąteczne!

Garść elementarnych zasad

Do potraw gorących stosuje się raczej mało ozdób, zwykle ograniczając się do zestawienia przewidzianych w przepisie dodatków. Jeżeli jednak dodatki takie stanowią uzupełnienie potrawy, jak na przykład ćwiartki cytryny albo posiekana natka pietruszki, to przygotowuje się je zawczasu, żeby danie nie ostygło w oczekiwaniu na udekorowanie – tłumaczą Danuta i Henryk Dębscy, autorzy „Ilustrowanej kuchni polskiej”. Podkreślają jednak, że zdobnictwem rządzą trzy elementarne zasady – umiar, prostota i świeżość. Najważniejsze, aby dostosować rodzaj ozdoby do smaku potrawy i składników w niej zawartych. Przykład? Nie dekoruje się np. ananasem sałatki z grejpfrutów. Warto pamiętać także, aby wykorzystać tylko jeden element dekoracyjny w danym kolorze.

Mieszanie rzodkiewek z pomidorami albo marchewki z pomarańczą jest po prostu brzydkie – zaznaczają Dębscy. Jak podkreślają, ozdoby mają przede wszystkim reklamować potrawę i cieszyć oko.

Ozdoby potraw wytrawnych (niesłodkich)

Dekoracje białe

Krążki cebuli – zdaniem autorów „Ilustrowanej kuchni polskiej” nie tylko nadają smak, ale również przyozdabiają wszelkiego rodzaju śledzie. Układamy je jak kółka olimpijskie albo rozrzucamy na powierzchni potrawy. Do tatara dodajemy cebulę drobno posiekaną.

Białe rzodkiewki – czyli tzw. sopelki. Wycięte specjalnym nożem utworzą ozdobne spiralki. Zebrane w rogu półmiska z wędlinami, zakończone własnymi, krótkimi, nieobciętymi listkami będą wyglądały jak kiście bzu.

Białko ugotowane na twardo – kawałeczki zgrabnie uciętego białka mogą stanowić płatki kwiatka, do którego dodajemy środek z żółtka i listki z natki pietruszki. Z białka zrobisz również zabawną myszkę albo muchomorka.

Starty grubo na tarce chrzan – skropiony sokiem z cytryny jest świetnym uzupełnieniem smakowo-dekoracyjnym sztuki mięsa czy pieczonej polędwicy.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz