Jak odróżnić oryginalny ser od podróbki?

Zanim skusimy się na apetycznie wyglądającą goudę w wyjątkowo atrakcyjnej cenie, sprawdźmy, czy zamiast sera nie kupujemy jego atrapy.
Jak odróżnić oryginalny ser od podróbki?
04.08.2011

Tłuszcze roślinne, skrobia, a nawet łój. To tylko niektóre ze składników, jakie można znaleźć w produktach seropodobnych! Mimo że na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od prawdziwych serów, w rzeczywistości mają z nimi niewiele wspólnego.

Sposobów i procedur wytwarzania sera jest przynamniej tyle, ile jego gatunków. Jakkolwiek różnorodne nie byłyby jednak sery świata, wszystkie łączy jedno – są produkowane z mleka. Tymczasem na sklepowych półkach  można znaleźć szereg produktów, które tylko  przypominają sery. Żeby mieć pewność, że wybierane przez nas produkty są wysokiej klasy, warto wiedzieć, jak odróżnić prawdziwe sery od wyrobów seropodobnych.

Wiem, co jem

Według CBOS niemal 12 proc. Polaków nie ma pojęcia o tym, że na rynku występują artykuły seropodobne, a prawie co trzeci przyznaje, że nie potrafi odróżnić takiego produktu od oryginału. – Dyrektywy unijne jasno określają czym jest ser. Zgodnie z przyjętą definicją, jest to spożywczy produkt mleczny otrzymywany z mleka, przez wydzielenie z niego białka i tłuszczu – wyjaśnia  Ewa Polińska ze Spółdzielni Mleczarskiej MSM MOŃKI.

W składzie sera nie powinno być zatem niczego, poza mlekiem i jego komponentami (z wyjątkiem dodatków - przypraw, specjalnej pleśni czy kwasów omega). Prawo zabrania również stosowania etykiet i reklam wprowadzających konsumenta w błąd. W praktyce, produkty seropodobne są pakowane tak samo jak prawdziwe sery, a co więcej – sąsiadują z nimi na sklepowej półce. Ryzyko pomyłki wzmaga pośpiech. – Badania wskazują, że podjęcie decyzji o zakupie zajmuje nam zaledwie kilka sekund. Kierujemy się skojarzeniami barw i znaków, na tej podstawie wybierając produkt, który trafi do naszego koszyka. W takiej sytuacji nie trudno o pomyłkę – tłumaczy Ewa Polińska.

ser

Czytaj etykiety

Sposób na uniknięcie pomyłki jest bardzo prosty. Wybierając ser na sklepowej półce, przyjrzyjmy się uważnie etykiecie. Już sama nazwa zdradzi z jakim produktem mamy do czynienia. Jeśli na opakowaniu znajdziemy napis „ser typu Gouda”, możemy mieć pewność, że z prawdziwą Goudą ma niewiele wspólnego. Inaczej sprawa wygląda w przypadku „sera typu holenderskiego”. Taka kategoria oznacza, że jest to produkt należący do rodziny serów produkowanych na bazie tradycyjnych, holenderskich receptur.

Warto też przeczytać skład na opakowaniu. W przypadku, gdy zakupu dokonujemy przy ladzie, gdzie rzadko widać etykiety bloków, nie bójmy się poprosić ekspedientki o podanie spisu składników sera, który nas interesuje. Sprzedawca ma obowiązek udzielić nam odpowiedzi. Jedynym składnikiem sera żółtego powinno być mleko oraz komponenty związane z procesem dojrzewania: bakterie kwasu mlekowego i podpuszczka. W przypadku, gdy na etykiecie dostrzeżemy tłuszcze roślinne, mleko w proszku, łój, karagen, bądź soję, mamy do czynienia z wyrobem seropodobnym. – Nasze podejrzenie powinna również wzbudzić wyjątkowo niska cena – mówi Ewa Polińska. – Średnia cena sera edamskiego wynosi 18 zł/kg. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że produkt, którego kilogram kosztuje nie więcej niż 15 zł jest wyrobem seropodobnym – dodaje.

Kwestia smaku

Wyroby seropodobne nie należą do artykułów niebezpiecznych. W przeciwnym razie nie byłyby dostępne w sklepach. Nie są jednak serami. – Produkty, które naśladują sery dojrzewające mają zupełnie odmienne właściwości; inaczej się topią, inaczej smakują – mówi Robert Muzyczka, szef kuchni Dworu Korona Karkonoszy – Ma to ogromny wpływ na jakość serwowanych potraw, dlatego w mojej kuchni znajdują się wyłącznie prawdziwe sery – dodaje. Co istotne, wyroby seropodobne nie dorównują serom pod względem wartości odżywczych. Białko zawarte w tych produktach nie pochodzi w 100 proc. z mleka i nie podlega naturalnemu procesowi dojrzewania. Dlatego proteiny, a co za tym idzie wapń z wyrobów seropodobnych, nie są przyswajane przez organizm tak łatwo jak te z prawdziwych serów.

Porad udzielili eksperci marki firmy MSM MOŃKI.

Zobacz także:

Konfitury owocowe i przetwory warzywne na jesień (PRZEPISY)

Kiedy, jeśli nie latem, pomyśleć o zapasach na chłodniejsze dni? Domowe przetwory i konfitury zawsze smakują wybornie.

Apetyczna historia musztardy

Letnie grillowanie nie może się bez niej obejść. Mało kto wie, że nie jest wynalazkiem XX wieku, a dodatkiem znanym od tysiącleci!

Polecane wideo

Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 10.08.2011 09:03
Sery to naprawdę bardzo fajna rzecz. Ja zawsze myślałam że łączą się dobrze tylko z winem, ale koleżanka poleciła mi przeczytać artykuł na blogu klubu miłośników dobrej herbaty właśnie na temat połączenia sera z herbatą i cóż bardzo miło się zaskoczyłam bo połączenie jest całkiem fajne :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.08.2011 21:40
Noo trudno żeby wyrób seropodobny znajdował się np. wśród warzyw... Przecież to oczywiste, że musi znajdowac się w sklepie koło produktów pokrewnych czyli serów.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.08.2011 11:53
Najgorsze są te wszystkie pseudosery z pizzerii i różnych włoskich knajp. Słyszałam nawet, że rózne skrawki z serowych stoisk w hipermarketach są potem wykorzystywane w restauracjach i pizzeriach. Skandal!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.08.2011 10:13
ja juz nie jem serow, jedynie te francuskie, ktore smierdza, szkoda tylko ze w Polsce sa bardzo drogie
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.08.2011 08:43
Ja czytam etykiety, nauczyłam się po tym jak kupiłam plastikowy w smaku "ser żółty" i kilka innych produktów. Jeśli się spieszę to wtedy kupuję ser ze stoiska samoobsługowego lecz nie krojony przez sprzedawców tylko oryginalnie pakowany znanych i wypróbowanych marek :D
odpowiedz

Polecane dla Ciebie