KU PRZESTRODZE: Czym grozi jedzenie niemytych owoców?

08 Lipca 2016

Lubisz kosztować jagody albo jeżyny prosto z krzaczka? Narażasz się na poważne niebezpieczeństwo!

jedzenie niemytych owoców

Lato to wspaniała pora roku dla miłośników owoców. Targowiskowe stragany uginają się pod ciężarem czereśni czy wiśni, a podczas spacerów po lesie możemy delektować się jagodami, jeżynami i borówkami. Jednak zanim włożymy je do ust przed umyciem, warto przypomnieć sobie o konieczności przestrzegania podstawowych zasad higieny, dzięki którym unikniemy ryzyka wielu poważnych chorób wywoływanych przez pasożyty.

Jedzenie niemytych owoców grozi na przykład zakażeniem licznymi drobnoustrojami, które później wraz z krwią wędrują do mózgu. To stamtąd nadchodzi sygnał, iż należy jak najszybciej pozbyć się treści pokarmowej. Zwykle już po 2-3 godzinach od posiłku czujemy nudności wywołujące wymioty. Towarzyszy im często ból brzucha oraz biegunka.

Problemy żołądkowe mogą wywoływać zaburzenia w poziomie elektrolitów, dlatego nie możemy zapominać wówczas o uzupełnianiu płynów, pijmy wodę mineralną czy słabą herbatę. Na początku lepiej nie stosujmy środków przeciwwymiotnych ani przeciwbiegunkowych, które sprzyjają zatrzymaniu w organizmie ewentualnych drobnoustrojów. Ich usuwanie wspomaga natomiast węgiel leczniczy, zmniejszający także podrażnienie błon śluzowych.

Zatrucie pokarmowe jest jednak stosunkowo najmniej groźną konsekwencją spożywania niemytych owoców. Niekiedy taki zwyczaj może prowadzić nawet do śmierci.

7 produktów z Twojej lodówki, które możesz bezkarnie zjeść o północy

Gdy bąblowica atakuje

Za najbardziej niebezpieczną z chorób, których możemy nabawić się jedząc nieumyte owoce leśne uchodzi bąblowica. Jej sprawcą są larwy maleńkiego, niespełna trzymilimetrowego tasiemca, bytującego w jelitach lisów. Jaja tego pasożyta możemy połknąć kosztując jagody, poziomki, jeżyny czy borówki. Larwy uwalniają się wówczas w jelicie cienkim i wędrują przez układ krwionośny w poszukiwaniu najlepszego miejsca do zagnieżdżenia. Zazwyczaj bywa to wątroba, płuca lub mózg. Wokół pasożyta powstaje wypełniona płynem torbiel, osiągająca średnicę nawet 30 centymetrów.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (2)
ocena
3/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 1)
2017-08-20 14:52:28

p

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-07-08 22:26:07

zjadlam nie myte jabłko tylko powycierane reakcja wysypka- czrwone plamy na całym ciele i twarzy, świąt i problemy z oddychaniem wizyta w szpitalu 3 dni

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1