Jak producenci soków oszukują konsumentów? Spożywcze triki

Producenci soków owocowych nie umieszczają prawdziwych informacji na etykietach. Aż trzy czwarte polskich marek podaje na kartonach właściwości wyssane z palca!
Jak producenci soków oszukują konsumentów? Spożywcze triki
30.10.2010

Wyniki najnowszych badań Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych są oburzające. Tak zwane "soki ekologiczne", chlubiące się sloganem „świeżo wyciskane”, „naturalne” i „bez cukru” są w rzeczywistości rozcieńczonym koncentratem, powstałym z pasteryzowanych półproduktów.

Żaden sok z przeanalizowanej przez Inspekcję partii, nie był uzyskany metodą tradycyjną! Co ciekawe każdy napój pachniał, wyglądał i smakował idealnie - co do tego nie było zastrzeżeń. Zatem rodzi się pytanie o to, co się ukrywa w składzie, skoro efekt jest tak dobry?

Wygląda na to, że producenci zatajają przed klientem kompromitujące informacje o konserwantach i mieszanicnach aminokwasów, wypełniajacych kartonik. Z Rocznika Państwowego Zakładu Higieny można dowiedzieć się o metodach fałszowania soków. Do częstych oszustw w tej branży należy "wzbogacanie" smaku przez dodawanie mieszaniny cukru inwertowanego z trzciny lub buraków cukrowych oraz wysoko fruktozowego syropu z inuliny.

Bardzo często nektar pochodzi z melasy cytrusowej, która jest rezultatem wyciskania skórek, tymczasem etykieta głosi, że napój wyszedł z miąższu zdrowych i dojrzałych owoców. Kolejne zafałszowanie polega na mieszaniu tańszych soków z droższymi, np. soku jabłkowego z gruszkowym przy jednoczesnej deklaracji na opakowaniu, że wszystko pochodzi z jednego typu owoców.

Nie istnieje praktycznie żaden środek spożywczy, który nie mógłby być zafałszowany lub podrobiony. Smutna wiadomość jest taka, że jeśli chcemy wiedzieć, co jemy i pijemy to musimy wszystko przyrządzać samemu.

Maja Kostrzewa

Zobacz także:

Odchudzajace hamburgery! Dietetyczny fast food wchodzi do Polski

Już niedługo w Polsce ma szansę pojawić się szwedzki fast food Max, który oferuje dietetyczne dania!

Jogurty poprawiajace odporność i trawienie to oszustwo!

Jeśli kupujesz jogurty probiotyczne, żeby wzmocnić organizm lub poprawić trawienie, dajesz się oszukać!

Polecane wideo

Komentarze (37)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 02.11.2010 20:54
nie lubie soków, pije wode i herbaty, czasem cole, czyli to co lubie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.11.2010 13:33
tez mi nowość...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.11.2010 10:46
no to do cholery co my mamy jeść ???
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.10.2010 15:09
kolejny bubel to wedlowskie ptasie mleczko!dostałam po latach niejedzenia i b się zdziwiłam,że wedel promuje taki glut za taką cenę-to nie to samo co kilka lat temu,do dawnej jakości to ma się jak pięść do nosa,marka zlazła na psy!smakuje jak najtańszy wyrób byle jakiej firmy....
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 31.10.2010 14:27
owoce maja te dobre cukry ktore ci pomagaja w organizmie i lepiej pic te soki niz cole albo inne gazowane napoje , moze mam 12 lat ale wiem takie zeczy
odpowiedz

Polecane dla Ciebie